hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün nabzı Sakarya’da atacak MÜSİAD TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun KAMUOYU DUYURUSU İnternet erişimi olmayan bölgelerde öğrencilere hizmet İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2020 Tarih ve 2020/83 Nolu Kararı 81 İl Valiliği'ne Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi Son genelgenin ardından denetimler artt Unkapanı yeni bir yaşam alanı olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
 

Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
 
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
 
KAMUOYU DUYURUSU
KAMUOYU DUYURUSU
KİMSE, İSTESE BİLE BU KENTTE SELE, TAŞKINA KARŞI ÖNLEM ALAMAZ, BİZİ KANDIRMASIN!
 

KİMSE, İSTESE BİLE BU KENTTE SELE, TAŞKINA KARŞI ÖNLEM ALAMAZ, BİZİ KANDIRMASIN!

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Sakarya’yı etkisi altına alan şiddetli yağışın derelerin taşmasına ve sele yol açmasından büyük üzüntü duyduğunu belirterek, “Her şiddetli yağışta biz aynı şeyi yaşadık, yaşıyoruz ve ne yazık kiyaşamaya devam edecek görünüyoruz.

1 Ekim 2015 Perşembe 23:33
Yazdır

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Sakarya’yı etkisi altına alan şiddetli yağışın derelerin taşmasına ve sele yol açmasından büyük üzüntü duyduğunu belirterek, “Her şiddetli yağışta biz aynı şeyi yaşadık, yaşıyoruz ve ne yazık kiyaşamaya devam edecek görünüyoruz. Hiçkimse acılarımızdan ders çıkarıldığını, önlemler alındığını anlatmasın, bizi kandıramaz! Bilgi edinmeden tüm yazışmaları aldık, daha ortada bir sel risk haritası yok, değil önlem projeleri…” dedi.

Özkoç yaptığı yazılı açıklamada, Sakarya’da Haziran ayı sonunda meydana gelen selin, çok acı bir kayba yol açtığını, aynı acının bir daha yaşanmaması için bu işin peşine düştüklerini söyledi. “Son derece basit bir sorudan yola çıktık; Hangi bölgeler risk altında ve ne gibi önlemler alınıyor? Bu kadar acıya, kayba, maliyete rağmen sorunun bir cevabı olmaması, en büyük afet aslında” diyen Özkoç, şöyle konuştu:

“Haziran ayı sonundaki sel felaketinde bir ailenin başına gelen büyük dram, bizi harekete geçirdi. Bu acının bir daha yaşanmaması için ne yapmak gerekir, bunu ortaya koyalım istedik. Bunun için önce ne yapıldığını öğrenmeye çalıştık. İktidar partisi değiliz, ancak çözümün bir parçası olabileceğimize inanarak, yol bulmaya uğraştık. Önce TBMM’de, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdik. Sakarya’daki dere ıslah ve taşkın koruma projelerini sorduk.  Yanıt gelmedi. Basına yansıyan ‘sel afet risk haritası hazırlandı, önlemler alınıyor’ şeklindeki haberlerden hareketle de AFAD’a bilgi edinme üzerinden sorduk; sel/taşkın riski altındaki yerleri ve yürütülen çalışmaları öğrenmek istedik. Buradan cevap geldi, ancak acı bir tablo ortaya çıktı; Haberlerde belirtildiği gibi bir risk haritası ortada yok, bu çerçevede hazırlanmış önleme çalışmaları da mevcut değil.

METEOROLOJİ UYARIYOR DA VATANDAŞ NE YAPSIN!

Konuyla ilgili AFAD ve DSİ arasındaki yazışmalar da elimizde. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, 10 Mart 2014’te DSİ’ye, ‘sel/taşkın risk haritası’nı 9 Mayıs 2014’e kadar hazırlayıp gönderin, diyor. DSİ’nin cevabı; ‘Sakarya Havzası Master Planı Raporu’nu yeniliyoruz, bu iş 5 Haziran 2016’da bitecek. Biz de ona göre taşkın risk haritalarını hazırlayacağız’ oluyor. AFAD, çalışmanın hızlandırılması için 2 yazı daha gönderiyor. Ancak onlara verilmiş yanıt yok. Sonuç olarak AFAD da bize diyor ki; ‘DSİ tarafından Sel/Taşkın Risk Haritasının hazırlanmasından sonra, ilimizin tüm ilçelerini kapsayan Sel/Taşkın Riskini Önleme çalışmalarına başlanacaktır.’ Tablo bundan ibaret.

Ben yetkililerden öğrenmek istiyorum; Meteorolojinin sel geliyor uyarısına karşı biz vatandaş olarak ne yapabiliriz. Sokağa çıkamayız, evde oturamayız, ne yapalım; dere yataklarını mı ıslah edelim, daraltılmış köprü ve menfez geçişlerini mi genişletelim, dere yatağındaki evleri  güvenli yere mi taşıyalım yoksa derelerin doğal dengesini bozan, talan eden rant hesaplarını mı ortadan kaldıralım. Ne yapalım!

Herkes, sorumluluğunu yerine getirsin. Onbinlerce liralık maliyeti koyduk bir kenara…yitirdiğimiz canlar var. Artık kayba tahamülümüz kalmadı. Meteorolojik uyarı falan istemiyoruz, bir an önce önümüze risk altındaki yerlerin haritasını ve riski önlemek için hazırlanan projeleri koyun.”

 

Not: Konuyla ilgili detaylı bilgi almak isteyenler, Engin Özkoç’un Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle sunduğu soru önergesi ; bilgi edinme kapsamında AFAD’dan aldığı yanıt ile AFAD-DSİ arasındaki yazışmalara, resmi internet sitesinden http://www.enginozkoc.com/basinodasi/basin-aciklamalariulaşabilir.

Anahtar Kelimeler: chp, sakarya, milletvekili, engin, özkoç, sakarya’yı
Bu haber toplam 2940 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free