hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
BANDIRMASPOR-SAKARYASPOR:3-0 Büyükşehir Meclisi toplanıyor ÖZKOÇ: “MADEM RAHATSIZ DEĞİLSİNİZ, GEREĞİNİ YAPIN!” YADEM’de sağlıklı günler başladı SASKİ’den önemli su kesintisi açıklaması BUGÜN TÜRKİYE'NİN TEK PARTİSİ ALBAYRAK PARTİSİ'DİR Önyargı ve Yanlış Şartlanma Beynimizin Prangalarıdır Hayvanların tepkisi depremin habercisi olabilir mi? Stresle Başa Çıkma Yolları Anlatıldı 4. InTraders Uluslararası Ticaret Kongresi Tamamlandı
BANDIRMASPOR-SAKARYASPOR:3-0
BANDIRMASPOR-SAKARYASPOR:3-0
 
ÖZKOÇ: “MADEM RAHATSIZ DEĞİLSİNİZ, GEREĞİNİ YAPIN!”
ÖZKOÇ: “MADEM RAHATSIZ DEĞİLSİNİZ, GEREĞİNİ YAPIN!”
 

SASKİ’den önemli su kesintisi açıklaması
SASKİ’den önemli su kesintisi açıklaması
 
Hayvanların tepkisi depremin habercisi olabilir mi?
Hayvanların tepkisi depremin habercisi olabilir mi?
Kardeşler arasındaki kıskançlık nasıl engellenir?
 

Kardeşler arasındaki kıskançlık nasıl engellenir?

Anne ve babalara yönelik düzenlenen seminerde “kardeşler arasında kıskançlık” konusu anlatıldı.

10 Kasım 2014 Pazartesi 22:42
Yazdır

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Sağlığını Koruma Hizmetleri Psikoloğu  Elçin Demiroğlu, kardeşler arası kıskançlıkların sebeplerinin neler olabileceğini belirterek böyle hallerde ebeveynlerin nasıl davranması gerektiğini söyledi.  
 
Bağcılarlı bayanların sıkı alaka gösterdiği Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi?ndeki seminerde Demiroğlu, ebeveynlere yönelik ciddi uyarılarda bulundu. 

Bazı çocukların kardeşlerini kıskandığını göze çarpan ettiğini söz eden Demiroğlu, ?Yeni doğan kardeşini sevmediğini ve onu istemediğini hatta evden gitmesini istediğini söylerler. Bazen bebeğe ziyan vermeye yahut anne bebekle ilgilendiğinde çok aşırı tepkiler verirler. Annesine mani olmaya çalışabilirler. Veya kardeşine çok aşırı alaka ve gönül gösterip anne ve babasının kaybettiği takdirini art kazanmaya çalışırlar. Hatta bebeğin ebeveyni bu şeklinde davranarak anne babayı bebeğe dikkat etmesi için uyarabilirler.? diye konuştu. 

Bazı çocukların da ebeveynlerinin menfi tepkisini çekmekten çekindikleri için kardeşlerine çok aşırı ilgili davranabildiğini söz eden Demiroğlu, ?Kardeşini kıskanan minikler üzüntü, öfke, intikam alma ile sevgi, koruma duyguları içinde arbede yaşarlar.? dedi.

En sık görülen hastalıkların daha evvela kazanılmış davranışlarda gerileme, alt ıslatma, parmak emme bu şeklinde vaziyetler olduğunu da söz eden Demiroğlu, kıskanç kardeşlerin bebeksi davranışlarının altında ebeveynden kaybettiği merakı rakibinin yöntemiyle art kazanma çabasının yattığını anlatım etti.

Bu devirde huzursuz, öfkeli ve saldırgan davranışların ortaya çıktığını da kaydeden Demiroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: ?Çocuk, anne ile bebeği yalnız bırakmak istemediğinden dolayı okula gitmek yahut evden diğer bir yere ayrılmak istemez.

Çocuk yaşadığı durumla başa çıkmakta zorluk çektiğinde stres belirtileri artar ve bu duyguyu kafa ağrısı, mide bulantısı bu şeklinde belirtiler vasıtasıyla bedeniyle anlatım edebilir. Bu stresli devirde kavgacı davranışlar sergileyebilir. mesela oyuncaklarına şiddet uygulayabilir.?

ANNE VE BABA NASIL DAVRANMALI?

Kardeş kıskançlığının evrensel ve natürel bir his olduğunun altını çizen Demiroğlu, çocuğu bu duygusundan dolayı suçlamanın, yargılamanın ve cezalandırmanın son derece kusur olacağını söylede. Ailenin herşeyden önce doğumdan evvela çocuklarına, kardeşi olacağını anlatmalarını tavsiye eden Demiroğlu, yeni sistem için bir takım değişikliklerde bulunulması gerektiğini kaydetti. 

Demiroğlu sözlerini şöyle tamamladı: ?Kardeşle birlikte ona bulunan duygularının hiç bir süre değişmeyeceği anlatılmalıdır. Bebek için seçilen adda ve eşyalarda çocuğun düşüncesi alınarak aile bütünlüğü vurgulanmalıdır. Çocuğun alışık bulunduğu ev düzeni mümkündür olduğunca korunmalıdır. Çocuk Şayet bebeğe ziyan veriyorsa ona çok aşırı reaksiyon göstermeden net fakat katı olmayan bir uyarıda bulunulmalıdır.

Çocuğa, ?sen bundan sonra ablasın yahut abisin? bu şeklinde cümleler kurulmamalıdır. Onun da bir çocuk bulunduğu unutulmamalıdır. Anne ve baba yeni kardeşe övgü dolu cümleler kurmamalıdır. Çocuklar içinde ayrımcı cümleler kullanmamalıdır. Kardeş kıskançlığı hayatları boyunca devam edebilir. Çocuğun vaziyeti düşünüldüğünden daha kötüyse her zaman bir çocuk psikoloğundan katkı alınmalıdır.?

Kaynak: HABER7.COM

Anahtar Kelimeler: Çocuk,İstanbul,Büyükşehir,Belediyesi,kıskançlık,mide,bulantısı,Anne,Çocuk,Haber,
Bu haber toplam 1455 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1919 Müttefik Yüksek Konseyi, işgal bölgeleri hakkında anlaşamayan İtalya ve Yunanistan arasında bölüştürme yaptı ve Aydın'ın İtalyanlara verilmesi kararlaştırıldı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free