hüseyin
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Hal arazisine istekli çıkmadı 1999'UN GÖÇ VEREN SAKARYASI BUGÜN GÖÇ ALAN TERCİH EDİLEN BİR İL “TÜRKİYE DÜNYA EKONOMİSİ İÇİN VAZGEÇİLMEZ BİR KONUMDA YER ALIYOR” 17 Ağustos’u Unutmamız Mümkün Değil. Yapay Zeka Yaz Okulu Açılıyor 17 Ağustoslar Bir Daha Yaşanmasın Gizem Frit Seramik Yarışmasına Başvurular Başlıyor 17 AĞUSTOS 1999 Depreminin Yıldönümü AGDAŞ’tanÖdeme Noktaları Açıklaması ÖZKOÇ: “HER BİRİMİZİN KENDİNE SORMASI GEREKEN SORU; YENİ BİR DEPREME HAZIR MIYIZ?
AGDAŞ’tanÖdeme Noktaları Açıklaması
AGDAŞ’tanÖdeme Noktaları Açıklaması
 
ÖZKOÇ: “HER BİRİMİZİN KENDİNE SORMASI GEREKEN SORU; YENİ BİR DEPREME HAZIR MIYIZ?
ÖZKOÇ: “HER BİRİMİZİN KENDİNE SORMASI GEREKEN SORU; YENİ BİR DEPREME HAZIR MIYIZ?
 
Büyükşehir’den Önemli Açıklama
Büyükşehir’den Önemli Açıklama
 
Kart54 dolumları artık Gar Meydanı’nda
Kart54 dolumları artık Gar Meydanı’nda
Kanuni Topkapı’ya hapsedilecek kişi değil
 

Kanuni Topkapı’ya hapsedilecek kişi değil

Osmanlı araştırmaları üzerine yazdığı kitaplar ve yazıları ile dikkati çeken Prof. Dr. Enver Konukçu İlkadım Derneği’nin davetlisi olarak geldiği Sakarya’da, ulusal bir kanalda yayınlanmaya devam eden Muhteşem Yüzyıl dizisini yorumladı.

8 Mayıs 2012 Salı 16:22
Yazdır
Yayınlanmaya başladığı günden itibaren tarihçilerin de tartışma konusu haline gelen diziyi yorumlayan Prof. Dr. Konukçu, Muhteşem Yüzyıl Dizisi’nde Kanuni’nin hayatının yanlış ve abartılarak yansıtıldığını, bu dizi ile halkın tarihi olayların gelişimi konusunda yanlış bilgilendirildiğini öne sürdü. Abartılı ve oturularak yazılmış Prof. Dr. Konukçu Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatını anlatan Muhteşem Yüzyıl Dizisi’ni tarihçi gözüyle gazeteci Hülya Sürücü'ye şöyle yorumladı: “Muhteşem Yüzyıl Dizisi, abartılı ve oturularak yazılan bir senaryo gibi görünüyor. Oysa Amerikalılar böyle yapmıyor. Mesela Mel Gibson Cesur Yürek’i çektiğinde olay çok enteresan neticelere gitti ve tarihçiler devreye girdi. Böylece dizi dünyanın ilgisini çekti. Kanuni Sultan Süleyman dünyanın en büyük hükümdarı. Yavuz Sultan Selim’in şehzadesi. Manisa’da epeyce bulunmuş biri…Dizi, O’nun saray hayatını bana göre iyi anlatan, ama kılık kıyafeti uygun olmayan ve aile içi ilişkilerde çok büyük kopuklukların görüldüğü bir yaşamı yansıtıyor. Dikkat ederseniz herkes hür general gibi… Kanuni orta yerde dolaşıp duruyor. Hatta bana sordular “Hocam Kanuni hiç haremden çıkmıyor mu?” diye. Bu da güzel bir soruydu. Kanuni öyle Topkapı’nın içine hapsedilecek bir kişi değil. Dünya çapında bir kişi. Dizide bunların dikkate alınması ve ilişkilerin de ona göre yansıtılması gerekirdi. Ama başlangıç olarak yine de iyidir.”
Anahtar Kelimeler: osmanlı, araştırmaları, üzerine, yazdığı, kitaplar, yazıları
Bu haber toplam 3213 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1944 Yahudiler Fransa'daki toplama kampı Drancy'den kurtuldular.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
Halı Yıkama
ibo
ism
Adasenotomotiv
engin
şevki
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free