hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE; İl Hıfzısıhha Kurulu 05.04.2020 Tarih ve 2020/17 Nolu Kararı Büyükşehir ilçelerde tedbirleri arttırdı Berat Gecesi özel programı internetten yayınlanacak Sakarya tek vücut hareket ediyor Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi iş dünyasını umutlandırıyor Aşı Müjdesi SAܒden Gelebilir PTT ücretsiz maske dağıtımına başladı Büyükşehir 100 bin maskeyi ücretsiz dağıtıyor Büyükşehir yeni tedbir kararları aldı
VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE;
VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE;
 
İl Hıfzısıhha Kurulu 05.04.2020 Tarih ve 2020/17 Nolu Kararı
İl Hıfzısıhha Kurulu 05.04.2020 Tarih ve 2020/17 Nolu Kararı
 
Aşı Müjdesi SAܒden Gelebilir
Aşı Müjdesi SAܒden Gelebilir
 
PTT ücretsiz maske dağıtımına başladı
PTT ücretsiz maske dağıtımına başladı
Kadınlara “birleşin ve örgütlenin”çağrısı
 

Kadınlara “birleşin ve örgütlenin”çağrısı

Sakarya Kadın Platformu sözcüsü Ayça Taşkent, CHP Sakarya İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Füsun Çetin ve MHP Sakarya İl Kadın Kolları Bakanı Sema Balaban, katıldıkları radyo programında Türkiye’de kadınların yaşadığı sorunların çözümünün kadınların birleşmesinden ve örgütlenmesinden geçtiğini söyledi.

9 Mart 2014 Pazar 02:09
Yazdır

Kadınlara “birleşin ve örgütlenin”çağrısı

Sakarya Kadın Platformu sözcüsü Ayça Taşkent, CHP Sakarya İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Füsun Çetin ve MHP Sakarya İl Kadın Kolları Bakanı Sema Balaban, katıldıkları radyo programında Türkiye’de kadınların yaşadığı sorunların çözümünün kadınların birleşmesinden ve örgütlenmesinden geçtiğini söyledi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla gazeteci Hülya Sürücü tarafından 89.3 Radyo Net’de gerçekleştirilen programa konuk olan Taşkent, Çetin ve Balaban, kadınlara “birleşin ve örgütlenin” çağrısında bulundu.

İşte Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Hatipoğlu’nun konser organizasyonunu gerekçe göstererek katılmadığı programda, son yapılan yasal düzenlemelerin yetersiz olduğu görüşünde birleşen Taşkent, Çetin ve Balaban’ın canlı yayında kadına dair yaptığı o çarpıcı açıklamalar…

“KUTLAMA DEĞİL, ANMA GÜNܔ

Hülya Sürücü’nün “8 Mart Dünya Kadınlar Günü müdür, yoksa Dünya Emekçi Kadınlar Günü müdür?” şeklindeki sorusunu cevaplandıran Sakarya Kadın Platformu sözcüsü Ayça Taşkent, “8 Mart kesinlikle Dünya Emekçi Kadınlar Günü’dür ve öyle anılmalıdır. Bugün bir anma ve farkındalık yaratma günüdür, kutlama günü değildir” dedi. CHP Sakarya İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Füsun Çetin de, “8 Mart’ta müzikli, eğlenceli geceler düzenlemek anlamsız. 8 Mart Kadınların bedelini kanıyla ve canıyla ödediği bir günü ifade ediyor, oysa çoğu insan bunun farkında değil” şeklinde konuştu.

“SÖZDE DEĞİL, ÖZDE DEĞER ŞART”

Bir soru üzerine kadının Türk toplumundaki önemine değinen MHP Sakarya İl Kadın Kolları Başkanı Sema Balaban, “Her şeyden önce kadın bir eş ve annedir. Türk toplumundaki algı da böyledir. Ailede mutluluğun oluşmasında kadının rolü çoktur. Kadına sözde değer verilmiştir, özde verilmemiştir. Kadını emekçi kadın, emekçi olmayan kadın diye ayırmak bana doğru gelmiyor” dedi. Ayça Taşkent de konuşmasında, “Kadını sadece anne ve eş olarak, aile içine hapsedilen biri olarak görmemeli.Kadın aile dışında da var olan özgür bir bireydir” ifadesini kullandı.

ATAERKİL Mİ? ANAERKİL Mİ?

Canlı yayında “Kadınların bugün geldiği noktada ataerkil toplum oluşumuzun ne kadar etkisi var?” sorusunu cevaplandıran CHP İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Füsun Çetin, “Anaerkil toplum olduğumuzu düşünüyorum” derken, Ayça Taşkent ise bu görüşe katılmadığını ifade ederek, “Ben aynı fikirde değilim. Anaerkil toplumda kadın bu duruma gelmez. Erkek egemen bir toplumuz, dolayısıyla bugün yaşananlar bunun sonucudur. Kabul etmemiz lazım, biz ataerkil bir toplumuz” şeklinde konuştu.

“PLATFORM SORUNLARA DUYARLI”

8 Mart Detay-Özel Programında konuşan Sakarya Kadın Platformu sözcüsü Ayça Taşkent, dinleyicilere platformun kuruluş amaçları hakkında bilgiler verdi. Taşkent şunları söyledi:

“Bu platform 4 sene önce 8 Mart etkinliği nedeniyle kuruldu. Öneriyi Kesk getirdi. Sonra buna siyasi partilerin kadın kolları, sendikalar ve kadın dernekleri de eklendi. Platforma bireysel değil, sadece kurumsal üyelikleri kabul edebiliyoruz. Kadına dair her olay bizi ilgilendiriyor. Türkiye ve Sakarya gündemini meşgul eden tüm sorunlara karşı da duyarlı bir oluşumuz”.

“KADINLAR EKSİK ÜCRET ALIYOR”

“8 Mart kadının bilinçlendirilmesi adına önemlidir” diyen Ayşe Füsun Çetin, “Yapılan bir araştırmaya göre kadınlar erkeklerle yaptığı eşit işe karşın %30 eksik ücret alıyorlarmış. Bu sorunun yanıtını biri vermeli diye düşünüyorum” derken, Ayça Taşkent de bazı yerlerde bu oranın %40’lara kadar çıktığını söyledi.

8 Mart dolayısıyla Sakarya’da yapılacak etkinlikler hakkında bilgiler de veren konuklar, bu etkinliklere kadınların katılması çağrısında bulundular.

“YASALARDAN ÇOK ZİHNİYETLER DEĞİŞMELİ”

Canlı yayında “Kadınlar hangi haklara sahipler? Bu hakların bilincindeler mi? sorusunu cevaplandıran Ayça Taşkent, “TC vatandaşlarının herbiri hangi haklara sahipse o haklara sahibiz tabi ki, ama bunun yanında kadınlara pozitif ayrımcılık sağlanması amacıyla hazırlanan ve Türkiye'nin altına imza attığı sözleşmelerden gelen haklarımız da var.(CEDAW ve İstanbul sözleşmesi vb...) Önemli olan bunların kağıt üzerinde kalmaması. Yasayı koymaktan çok zihniyetlerin değişmesi gerekir” şeklinde konuştu.

“KADINLARIN BEŞTE BİRİ EĞİTİMSİZ”

Hülya Sürücü’nün “Kadınlarımız ne kadar bilinçli ve eğitimli?” sorusunu yanıtlayan CHP Sakarya İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Füsun Çetin şöyle konuştu:

“Türkiye 134 ülke arasında eğitimde 109 ncu sırada. Ülkemizdeki kadınların beşte biri eğitimsiz. Bu durum bölgesel farklılıklar gösterebiliyor. Eğitilen insanlar haklarına sahip çıkmayı da öğrenecek. Acaba bu bazılarına ters mi geldi de, 4+4+4 sistemi getirildi? Kadını eve kapatma yoluna doğru gidildi. Kadınlara sadece çocuk doğur denmeye başladı. Tüm bu yaşananlar kadınlarımız nereye doğru gidiyor sorusunu ve endişesini akıllara getirdi. Kırsal kesimdekilerin işi daha bir zor”.

“BİLİNÇLİ OLMAKLA, EĞİTİMLİ OLMAK FARKLI”

Radyo programında konuşan Sakarya Kadın Platformu sözcüsü Ayça Taşkent, bilinçli olmakla eğitimli olmanın aynı şey olmadığını altını çizerek şunları söyledi:

“Bilinçli olmakla, eğitimli olmak farklı şeydir. Kadınların %8.4 ü okuma yazma bilmiyor. Demek ki Okuma yazma bilenler belli oranda ama, eğer kadını ele alıyorsak eğitimli olmakla bilinçli olmak arasında fark olduğunu düşünüyorum. Bir araştırmaya göre Türkiye’deki kadınların %57 si, Doğu’daki kadınların ise sadece % 35 i ailenin korunmasına dair kanundan haberdar. Yasayı duyan kadınların ise sadece %7.5’u bu yasadan faydalanmış. İşte bilinçli olmak bu noktada önemli”.

“OKUR YAZAR OLMAYANLARIN %75’İ KADIN”

MHP Sakarya İl Kadın Kolları Başkanı Sema Balaban da istatistiki bilgiler paylaştı ve şunları söyledi:

“Türkiye’de okur yazar olmayanların ortalama %75 i kadın. Kadınların %21.5’u okur yazar ama herhangi bir eğitim kurumundan mezun değil. Türkiye’de Profesör, doktor ve operatörlerin % 29 u, mimarların % 37 si, avukatlarınise %33 ünü kadınlar oluşturuyor. İlköğretimde öğretmenlerin %49’u, orta öğretimde ise öğretmenlerin %41 i kadın. Fakat karar mekanizmasına gelince, okul müdürlerinin sadece %8.8’ i kadın, müdür yardımcılarının ise %11 i kadın. Kırsal kesimlerde bu oran daha da düşüyor”.

Türkiye’de kadın derneklerinin sayısının çok olmasının zenginlik kattığının altını çizen Kadın Platformu sözcüsü Ayça Taşkent “Kadın dernekleri ne kadar çok olursa o kadar çok renktir. Her derneğin kendine uygun çalışma alanları var. 400’e yakın STK olduğunu gördük. Bu durum bence zenginliktir” şeklinde konuştu.

“YASALAR CAYDIRICI DEĞİL”

Bir soru üzerine, kadınlara yönelik yasal düzenlemelerin yetersiz olduğunu ileri süren MHP İl Kadın Kolları Başkanı Sema Balaban şöyle konuştu:

“Yasaların caydırıcı olduğuna inanmıyorum, eğer aksi olsaydı çocuk gelin olaylarında veya kadın cinayetlerinde düşüş olurdu. Kanuna rağmen artış oluyorsa yasal düzenlemeler yeterli gelmemiş demektir. Uygun barınma yeri sağlanması noktasında bir kanun maddesi olmasına rağmen ben Sakarya’da bir kadın sığınma evine ulaşamadım. Şiddete uğramış kadını birkaç gün muhafaza edip geri döndermek kalıcı değil, geçici çözümdür. Şiddet önleme noktasında da Sakarya’da bir merkez olmadığını gördüm. Bu da büyük bir eksiklik”.

“CAYDIRICI DEĞİL, ÖZENDİRİCİ”

Canlı yayında “Kadına şiddet neden arttı? Niçin önlenemiyor?” sorusunu yanıtlayan Çetin, “Ak Parti döneminde % 1400 kadın cinayetleri artmış, son 10 yılda kız çocuklarına yönelik cinsel tacizde artış olmuş. Bilinçlenme noktasında eksikler var. Yasalarda caydırıcılık yok. Sakarya’da iki dava vardı. Bunların sonuçlarını kamuoyu gördü. Bırakın caydırıcı olmasını, aksine özendirici olduğunu düşünüyorum. En büyük sorun ekonomik sıkıntılar. Acısını kadınlardan çıkarıyorlar. Bunlar çözülemeyince sonuç şiddet ve taciz oluyor”şeklinde konuştu.

“CİNAYETLER SON 10 YILDA ARTTI”

Kadın Platformu sözcüsü Ayça Taşkent de yayında, %1400’lük artışın neden son 10 yılda olduğunun sorgulanması gerektiğini vurguladı. Taşkent, “"Son 10 yılda uygulanan muhafazakar politikaların sonucunda kadının yeri evidir, kadın-erkek eşit değildir diyen bir anlayış var. Kadın bilinçlenip hakları için direnince daha çok şiddet görüyor” şeklinde konuştu. Ayşe Füsun Çetin de konuşmasında, “Şiddete uğrayan kadın belki çok şeyi göze alarak evinden ayrılıyor ama doğru makamlara ulaşmakta sıkıntı yaşıyor. Ben bunun örneklerine şahit oldum” dedi.

Canlı yayında “Kadınlarımızı aktif siyasete nasıl çekebiliriz?” sorusunu yanıtlayan Çetin “Ya kadınlar isteksiz, ya da eşleri istemiyor. Kadına siyasette pozitif ayrımcılık sağlanması gerekir. Kadın kendi gücünü ortaya koymalı ama malesef eşle, işle, aileyle ilgili sorunları varken üretemiyor, kafaları rahat olmayınca da siyasete yönelemiyor” şeklinde konuştu.

“SİYASETTE KURALLARI ERKEKLER KOYUYOR”

Sema Balaban da konuşmasında, “Siyasette kurallar erkeklere göre belirlenmiş. Dolayısıyla gelir seviyesi yüksek olan erkekler siyasette söz sahibi oluyor. Hiçbir erkek “ben değil, eşim önde olsun” demiyor. Siyasetteki temsilde yetersiziz. Birçok kadın siyaseti sevmediğini söylüyor ama kadınlar zaten hep siyasetle iç içe… Nedense bunu dışarıya gösteremiyor. Kadınların aktif olabilmesi noktasında biz elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Füsun Çetin “CHP’de kadınlar siyasette daha fazla aktif olarak yeralıyor. Çünkü bizim partide kadın değil cinsiyet kotası uygulanıyor. Kota %33’e çıktı ama, tüm çabamız bir kadın ve bir erkek… Onun mücadelesini veriyoruz” şeklinde konuştu.

“TEMİZ VE DÜRÜST SİYASET ŞART”

Ayça Taşkent de konuşmasında, "Temiz ve dürüst siyaset şart, kadınlar kendi hak ve özgürlükleri için örgütlenmek zorunda. Bazı partilerde eş başkanlık sistemi varken, bazılarında kota var. Ama önemli olan o kotanın nerde ve nasıl kullanıldığıdır” dedi.

“KA-DER’in Sakaryada’ki tek üyesiyim” diyen Taşkent, “Bu dernek hiçbir parti ayrımı gözetmeksizin çalışmalar yapıyor. Kampanyalar düzenliyor ve siyasetçilerin karnesini çıkarıyor. Aday olacak kadınlara ücretsiz eğitimler veriyor. Faydalı hizmetler getiriyor” şeklinde konuştu.

Ayşe Füsun Çetin de bir soru üzerine, engelli kadınlar ve çocukları engelli olan annelerin yaşadığı sorunlara değinirken şunları söyledi:

“Engelli kadınlar ve engelli çocukları olan annelerin durumu malum. Engelli annelerin işleri zor. Kendilerine zaman ayırmaları gerekiyor. Kalıcı çözümler şart. Kent yöneticilerinin duyarlılığı gerekli. Engelliler için doğru dürüst bir yol yok. Almamız gereken çok mesafe var. Bizim başkan adaylarımızın bu noktada projeleri var. 10 Mart’tan sonra kendileri bu projeleri açıklayacak”.

“İMAMLARA CEZA KESİLSİN”

Ayça Taşkent, “Son günlerde canımızı acıtan çocuk gelinler olayı var. Çocukları erken yaşta evlendirmek demek, onların tecavüz edilmesine göz yummak ve ön ayak olmak demektir. Bu tarz evlilikleri yapan imamlara cezai müeyyidelerin uygulanması gerekir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu. Taşkent “Kadınların kendi güçlerinin farkında olması şart. Bunun yolu da kadınların örgütlenmesinden geçer” dedi.

Sema Balaban da konuşmasının sonunda, “Kadın erkek ayrımı yerine insan tanımının yerleşmesini istiyorum” şeklinde konuştu.

(Haber Hülya Sürücü)

Anahtar Kelimeler: sakarya, kadın, platformu, sözcüsü, ayça, taşkent
Bu haber toplam 3193 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1985 Balıkesir'de eğitim uçuşu yapan bir uçak, marangozlar sitesine düştü. Uçağın iki pilotu ile 14 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free