hüseyin
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Sakarya için sağlam adımlar atıyoruz Filiz Ulusoy'dan Örnek Sergi Buraya Kadarmış Otopark zorunluluğu erteleniyor PEKİ BİZİM STADIMIZI, NEDEN SATTINIZ! İlk Yılda Bukadar, Teşekkürler Büyükşehir Basket “Yeni sisteme katkı sağlayacağız” Sakarya’ya hizmet gönül işidir Afjet Afyonspor Play Off Final maçı biletleri hakkında Erenler Park Yaşam Sitesinde Komşuluk İftarı
Buraya Kadarmış
Buraya Kadarmış
 
Otopark zorunluluğu erteleniyor
Otopark zorunluluğu erteleniyor
 
PEKİ BİZİM STADIMIZI, NEDEN SATTINIZ!
PEKİ BİZİM STADIMIZI, NEDEN SATTINIZ!
 
Afjet Afyonspor Play Off Final maçı biletleri hakkında
Afjet Afyonspor Play Off Final maçı biletleri hakkında
İSLAMİ KURULUŞLARDAN 1 MAYIS EYLEMİ
 

İSLAMİ KURULUŞLARDAN 1 MAYIS EYLEMİ

Sakarya’da faaliyet gösteren 7 İslami kuruluş ortak 1 Mayıs eylemi düzenleyerek “Devletin, kapitalizmin, küresel sermayenin, bankaların değil Rabb’imizin kuluyuz” mesajı vererek kapitalist ekonomi politikalarını protesto etti.

1 Mayıs 2012 Salı 18:14
Yazdır
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü vesilesiyle Sakarya’da ortak bir basın açıklaması yapıldı. Kapitalizme karşı yükseltilen çağrılara destek vermek için düzenlendiği ifade edilen eyleme Ada-der, Diriliş Saati Dergisi, Değirmen Dergisi, İlim ve Hikmet Vakfı, Ribat Eğitim Vakfı Sakarya Şubesi, Sakarya Dayanışma Derneği ve Vahdet Vakfı Sakarya Temsilciliği mensupları destek verdi. Ortak basın açıklamasını okuyan Deniz Çelik, “Allah’ın arzında büyüklük taslayanlar, hırslarıyla insanlığı ve doğayı hızlı bir felakete sürüklerken, bu gidişata kayıtsız kalmayacağımızı bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Bu öylesine bir gidişat ki, her saat 300, yılda ise 2 milyon çocuk açlık ölüyor. Diğer taraftan ise her yıl yaklaşık 3 milyon insan aşırı kiloya bağlı sağlık sorunlarından hayatını kaybediyor. Paylaşmanın değil azgın bir rekabetin geçerli olduğu bu ekonomik düzen, bir yandan mutlu bir azınlığın servetine servet katmasına yol açarken, çoğunluğu yoksulluk sınırında yaşamaya mahkum ediyor. Birilerinin daha çok zenginleşebilmesinin milyarlarca insanın sömürülmesine bağlı olduğu bu düzene kesinlikle kul-köle olmayacağız!” dedi. Ortak basın açıklamasında açlık sınırının 940 lira iken asgari ücretin 701 lira olduğu, faiz ve kredi ekonomisinin aileleri parçalanmaya, borçluları ise intihara sürüklediği, şirketlerin kar hırsının işçi ölümlerine sebebiyet verdiği ifade edilerek, “İnsanı sadece üretici ve tüketici kimliğiyle tanımlayan, insani ve sosyal tüm değerleri piyasa ekonomisi içinde anlamlı bulan bir ekonomik düzen, elbette yalnızca zulüm ve felaket getirecektir. Sürekli büyümek için insanları daha çok tüketmeye sevk eden, daha düşük fiyata daha çok satmak için iş gücünü ucuzlata ve sonuçta bir yanda milyarlarca insanı mustazaflaştıran bir anlayışa tüm gücümüzle karşı koymak zorundayız. Gelin, zamanımızın firavunlarına ve Karunlarına karşı vahyin kurtuluş çağrısını birlikte seslendirelim. Yoksulun, yetimin, zayıf bırakılmışın hakkını, hukukunu, emeğini, alınterini hep beraber savunalım. İnsanı sermayeye kul eden, ekini ve nesli ifsad eden küresel kapitalizme karşı küresel bir intifada bilincini kuşanalım. Rekabetçi anlayışa karşı paylaşmayı, dayanışmayı, yardımlaşmayı esas alalım. Aşırı tüketim ekonomisine karşı kanaat ekonomisini oluşturalım” denildi. “Küresel kapitalizme karşı küresel intifada” ve “Devletin, kapitalizmin, küresel sermayenin, bankaların değil Rabb’imizin kuluyuz” yazılı pankartların açıldığı eylemde “Milyarlarca insan aç ve muhtaç iken kendin için biriktirme, Allah için infak et!”, “Asgari ücret, azami kölelik”, “1 Mayıs, insanlığı ve doğayı ifsad eden küresel kapitalizme lâ diyoruz!” yazılı dövizler taşındı. Basın açıklaması “Yaşasın küresel intifada” ve “Susma haykır, zulme hayır!” sloganlarıyla son buldu.
Anahtar Kelimeler: sakarya’da, faaliyet, gösteren, islami, kuruluş, ortak
Bu haber toplam 1870 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
ibo
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
2005 Azeri petrolünü Türkiye üzerinden dünya pazarına ulaştırması amaçlanan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattına ilk petrol verildi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
Halı Yıkama
ibo
ism
Adasenotomotiv
Gökhan
şevki
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free