hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün nabzı Sakarya’da atacak MÜSİAD TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun KAMUOYU DUYURUSU İnternet erişimi olmayan bölgelerde öğrencilere hizmet İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2020 Tarih ve 2020/83 Nolu Kararı 81 İl Valiliği'ne Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi Son genelgenin ardından denetimler artt Unkapanı yeni bir yaşam alanı olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
 

Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
 
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
 
KAMUOYU DUYURUSU
KAMUOYU DUYURUSU
İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK MEVZUATLARINDA GÜNCEL UYGULAMALAR
 

İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK MEVZUATLARINDA GÜNCEL UYGULAMALAR

MÜSİAD Sakarya Şubesinin düzenlediği “İş ve Sosyal Güvenlik Mevzuatlarında Güncel Uygulamalar” programında,

20 Ağustos 2020 Perşembe 06:39
Yazdır

İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK MEVZUATLARINDA GÜNCEL UYGULAMALAR

MÜSİAD Sakarya Şubesinin düzenlediği “İş ve Sosyal Güvenlik Mevzuatlarında Güncel Uygulamalar” programında, İŞKUR İstihdam Destekleri ve Kısa Çalışma Ödeneği hakkında, SGK Prim Destekleri hakkında ve Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Dönem Değişikliği hakkında işadamlarına bilgilendirme yapıldı.

İş dünyasını ilgilendiren güncel gelişmelerle alakalı üyelerini bilgilendirmeyi önemseyen MÜSİAD Sakarya, bu kapsamda kentin üç önemli ismi ağırladığı bir toplantı düzenledi. İş dünyasını yakından ilgilendiren, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya, SGK Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erhan Çavuş ve SMMMO Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ertuğrul Kocacık tarafından yapılan bilgilendirme toplantısına MÜSİAD Şube Başkanı İsmail Filizfidanoğlu,  Yönetim Kurulu üyeleri ve işverenler katıldı. Toplantıda yapılan değerlendirmede istihdam teşviklerinin firmaların rekabet güçlerini artırdığına yer verildi.

İstihdam destek ve teşvikleri firmalarımızın rekabet güçlerini artıracaktır.

Açılış ve selamlama konuşmasını yapan MÜSİAD Sakarya Başkanı İsmail Filizfidanoğlu, “Bugün aramıza katılan ve bizleri güncel şartlar konusunda bilgilendirecek olan Sayın Ertuğrul Beye, Tekin Beye ve Erhan Beye üyelerimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum. İş ve Sosyal Güvenlik Mevzuatlarını her zaman takip edemiyoruz. Dikkat etmediğimiz oluyor, atladığımız oluyor. Sağolsun sevgili dostlarımız bizleri bu konuda bilgilendirecek. Hepimiz adına çok faydalı bir etkinlik olacağına inanıyorum. Devletimizin iş dünyamıza sağladığı özellikle İŞKUR'un istihdam destekleri ve SGK'nın sigorta prim teşvikleri firmalarımızın ulusal ve uluslararası rekabet güçlerinin artırılmasına katkı sunacak, üretimin istihdamın ve ihracatın artmasına vesile olacaktır. Dolayısıyla, işverenlerimizi bu destek ve teşviklerden azami ölçüde yararlanmaya çağırıyoruz.

İŞKUR'UN İstihdam Destekleri Devam Ediyor

İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, İŞKUR’un istihdam destekleri hakkında işverenleri bilgilendirdi. En az 2 sigortalı çalışanı olan işverenlerin yeni işe alacakları kişilerin 3 ay ile 6 ay arası ücretlerini İŞKUR’ un ödemeye devam ettiği hatırlatmasında bulundu. Üretimin azalmasına rağmen istihdamını koruyan işverenlere kısa çalışma ödeneği desteği, Ekonomik daralma durumunda devreye sokulan Kısa Çalışma Ödeneğinin, işçileri korumaya yönelik bir tedbir olduğunu belirten İŞKUR Müdürü Tekin KAYA, işyerindeki faaliyetin kısmen veya tamamen durması halinde çalışanların maaşlarının Kısa Çalışma Ödeneği olarak İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılandığını belirtti.

Normal Çalışmaya Dönen İşyerlerine Prim Desteği

SGK Sakarya İl Müdürü Erhan Çavuş gerek kısa çalışma ödeneği gerekse nakdi ücret desteği alırken normal çalışmaya dönen işverenlere yönelik prim desteği verileceğini söyledi. Söz konusu işyerlerinin 3 ay boyunca sigorta primlerinin hem işveren hissesi hem de sigortalı hissesinin işsizlik sigortası da dahil olmak üzere karşılanacağını belirten Çavuş, “İşyerleri normal çalışmaya döndüğünde primleri 3 ay boyunca işsizlik sigortası fonundan karşılanacak. Burada bazı şartlar var. 1 Temmuz 2020 öncesi firmanın kısa çalışma ödeneği başvurusu olması gerekiyor. Normal çalışmaya döndükleri tarihi takip eden aybaşından itibaren 31.12.2020’yi geçmemek kaydıyla primleri karşılanacak. Bir personel için azami teşvik tutarı 1.103,63 olacak. Program önümüzdeki hafta açılacak. İşverenler başvurularını yapabilecekler” dedi.

Her Ay Yerine 3 Ayda Bir Verilebilir

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ertuğrul Kocacık “Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Dönem Değişikliği hakkında bilgiler verdi. Muhtasar Beyanname ile Aylık Prim ve Hizmet Belgesinin birleştirilmesiyle oluşturulan Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi 01.08.2020 tarihi itibariyle Türkiye genelinde uygulamaya açılmıştır. Zirai ürün bedelleri üzerinden tevkifat yapanlar hariç olmak üzere, çalıştırdıkları hizmet erbabı sayısı 10 ve daha az olanlar, muhtasar beyannamelerini, bağlı oldukları vergi dairesine önceden bildirmek şartıyla her ay yerine 3 ayda bir verebilirler. Türkiye genelinde Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi uygulaması ile birlikte sigortalı çalışanı bulunan mükelleflerin çalışanlarının prime esas kazanç ve hizmet bilgilerini aylık olarak bildirmesi gerektiğinden aylık olarak Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi vermeleri gerekmektedir.”

Program soru-cevapların ardından fotoğraf çekimiyle birlikte son buldu.

Anahtar Kelimeler: müsiad, sakarya, şubesinin, düzenlediği, “iş, sosyal
Bu haber toplam 54634 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free