hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
ÖZPAŞ Marketten açıklama SATSO Yönetim Kurulu Toplantısı Online Konferansla Yapıldı İl Hıfzısıhha Kurulu 01.04.2020 Tarih ve 2020/15 Nolu Kararı İhtiyaç sahiplerine yardım eli uzatıldı Yunus Çiloğlu Meslek Lisesinde Kolonya ve El Dezenfektanı üretimi başladı ÖZKOÇ: “SAKARYA’DA DERHAL SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMELİ” TÜBİTAK Sergisi internet üzerinden yapılacak. MÜSİAD’dan Tam Destek SESAM, Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne Yönelik Çalışma Raporu Hazırladı vatandaşlarımızın çok önemli bir neden bulunmadıkça dışarı çıkmaması gerekiyor
ÖZPAŞ Marketten açıklama
ÖZPAŞ Marketten açıklama
 
 ÖZKOÇ: “SAKARYA’DA DERHAL SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMELİ”
ÖZKOÇ: “SAKARYA’DA DERHAL SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMELİ”
 
vatandaşlarımızın  çok önemli bir neden bulunmadıkça dışarı çıkmaması gerekiyor
vatandaşlarımızın çok önemli bir neden bulunmadıkça dışarı çıkmaması gerekiyor
 
SAKARYALI İŞ ADAMI'NDAN COVİD-19 SÜRECİNDE ÖNEMLİ ÜRETİM
SAKARYALI İŞ ADAMI'NDAN COVİD-19 SÜRECİNDE ÖNEMLİ ÜRETİM
'insülin  Kısırlık  Yapmaz'
 

"insülin Kısırlık Yapmaz"

Özel Dünyam Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Mesut Polat, hastaların insülin ile ilgili yanlış inanışlarının olduğunu belirterek, İnsülin kısırlık yapmaz. İnsülin sayesinde kişinin şeker düzeyi düzgün regüle olursa kısırlık ve çocuk sahibi olma

11 Kasım 2014 Salı 16:30
Yazdır

hususi Dünyam Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Mesut Polat, hastaların insülin ile alakalı kusur inanışlarının olduğunu belirterek, İnsülin kısırlık yapmaz. İnsülin yardımıyla insanın şeker kuru düz regüle olursa kısırlık ve çocuk sahibi olma konusu için herhangi bir taraf etkisi olamaz dedi.
Özel Dünyam Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Mesut Polat, diyabet rahatsızlığı ile alakalı olarak, Şeker rahatsızlığı bilindiği üzere vücudumuzdaki pankreas bezinin beta hücrelerinin tembel çalışmasından yada fazla çalışıp yorulmasından ötürü vücutta kan şekerinin belirli bir düzeyin üstüne çıkmasıdır. Şeker hastalığında bazı tedaviler yapılmakta, halkımızın bu konu ile alakalı bilinçlendirilmesi ve obezite, diyabetten korunması konusu için birkaç tümce söylememiz gerektiği inancındayım ifadelerini kullandı.
Şeker hastalığının tedavisinde bazı doğru isimlendirilen yanlışların olduğunu belirten Polat, Birincisi hastalarımızda ağızdan verdiğimiz şeker ile netice alamıyoruz. İnsüline geçmemiz gerekiyor. Hastalarımız insülin tedavisini kabul etmekte zorlanıyor. İşte, ?Siz bana insülin yazıyorsunuz lakin insülin bağımlılık yapıyormuş. Ben insülin yaptırmak istemiyorum? diyor. Şeker hastalığında kusur kanılardan biri bu. İnsülin alışkanlık yapmaz. İnsülin uyuşturucu bir ilaç değildir. Uyuşturucu ilaçlar bilindiği üzere yeşil reçeteyle yazılmaktadır. İnsülin yeşil reçeteyle yazılmıyor. İnsülin tedavisine başladığımız hastalarda bir müddet sonra Şayet kan şekeri regüle olur, gayet güzel giderse yine tablet haplara dönme ihtimali vardır. İşte, ?Hocam insülin yazmayın kısırlık yapıyormuş. Benim çocuğum olmaz? diyenler oluyor. İnsülin kısırlık yapmaz. İnsülin yardımıyla insanın şeker kuru düz regüle olursa kısırlık ve çocuk sahibi olma konusu için herhangi bir taraf etkisi olamaz. Bu da kusur isimlendirilen konulardan bir tanesi ifadelerini kullandı.
Polat, stresin şekeri yükselttiğini fakat bunun sanıldığı bunun şeklinde fazla iri bir oranda olmadığını belirterek, Hastaların fazla anlatım ettiği bir şey de, ?Doktor erkek şekerim var. Bu stresten oluyor. Çok sıkıntılıyım, bu bakımdan şekerim çıkıyor? diyor. Bu da bir yanlış. Stres şekeri yükseltir mi? Yükseltir doğrudur fakat 50-60 miligram yükseltir. Şekerinizin ani bire 100 miligramdan 400 miligrama çıkması stres ile olmaz. Bu da fazla isimlendirilen yanlışlardan bir tanesi. ?Hakiki bal şekeri yükseltmez. Şekerimize bir şey olmaz? fikri de yanlış. Ne tür bal olursa olsun kan şekerini yükseltir halinde konuştu.

Kaynak: IHA-YEREL

Anahtar Kelimeler: Kayseri,insülin,Kısırlık,Yapmaz,,
Bu haber toplam 2413 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1924 İstanbul'da Maarif Müdürlüğü, Tevhid-i Tedrisat Kanunu gereğince medreselere el koydu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free