hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Sağlık çalışanlarına SATSO Üyelerinden bir destek daha Sakarya Teknokent Ar-Ge ve Tasarım Firmalarının Kiralarında İndirime Gitti “COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı” Başvuruları Başladı Vali Nayir Kaymakamlar ile Videokonferans Toplantısı Gerçekleştirdi SAKARYA VALİLİĞİ'NDEN UYARI Ya bu hastalık bizi alacak yada biz bu illeti Sakarya’dan söküp atacağız ÖZPAŞ Marketten açıklama SATSO Yönetim Kurulu Toplantısı Online Konferansla Yapıldı İl Hıfzısıhha Kurulu 01.04.2020 Tarih ve 2020/15 Nolu Kararı İhtiyaç sahiplerine yardım eli uzatıldı
SAKARYA VALİLİĞİ'NDEN UYARI
SAKARYA VALİLİĞİ'NDEN UYARI
 
Ya bu hastalık bizi alacak yada biz bu illeti Sakarya’dan söküp atacağız
Ya bu hastalık bizi alacak yada biz bu illeti Sakarya’dan söküp atacağız
 
ÖZPAŞ Marketten açıklama
ÖZPAŞ Marketten açıklama
 
 ÖZKOÇ: “SAKARYA’DA DERHAL SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMELİ”
ÖZKOÇ: “SAKARYA’DA DERHAL SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMELİ”
İMPARATORLUĞUN MERKEZİNE SEYAHAT
 

İMPARATORLUĞUN MERKEZİNE SEYAHAT

Sakarya Akyazı İlçesi Kuzulukta bulunan İşmont Halil Bildirici Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Osmanlı İmparatorluğunun aşiretten Beyliğe geçtiği ve köklerinin yeni filizlendiği topraklara gezi düzenledi.

12 Kasım 2012 Pazartesi 18:23
Yazdır
Geziye çok sayıda öğrencinin yanı sıra, okul öğretmenleri ve idarecileri katıldı. Pazar günü okul önünden başlayan geziye okul öğrencilerinin katılımlarının fazla olması dikkati çekti. Gezinin ilk durağı Bilecik oldu. İşmont Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin ilk durakları Şeyh Edibali’nin kabri ve Tekkesi oldu. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ sözüyle kapitalist ve komünist devlet mantığını kökünden kazıyan ve sosyal devletin temellerini atan Şeyh Edibali, bu anlayışını Osmanlı Devlet adamlarına benimsetmiştir. Edibelinin türbesini ziyaretin akabinde, II. Abdülhamit’in Bilecik’e kazandırdığı saat kulesi gezildi. Ardından Cihan Devleti Osmanlının işareti olan ‘Remzi Osmanî’ devlet armasının önünde fotoğraflar çekildi. Bilecik Şehri gezildikten sonra Osmanlıyı kuran Karakeçili aşiretinin uç beyliği olarak konakladıkları ilk yerleşim yeri olan Söğüt’e hareket edildi. Söğütte ilk ziyaret edilen yer, üç kıtaya hükmetmiş olan Osmanlı Devletinin ilk başbuğu Ertuğrul Gazinin türbesi oldu. Fatihaların okunduğu ziyarette duygulu anlar yaşandı. Özellikle Yunan işgali sırasında Türbeye yapılan hakaretler ve türbenin kurşunlanması, türbenin harap edilmesi zihinlerimizde işgalin acı hatıralarını canlandırdı. Türbe ziyaretinden sonra Domaniç’ten dönülmenin şerefine verilen bulgur pilavının yendiği meydan gezildi. Geziye katılanları etkileyen diğer bir mekân ise Kuyulu Mescit oldu. Kuyulu Mescit, Ertuğrul Gazi ve Osmanlının ilk dönemlerinden kalan tek tarihi eser özelliğini taşıyan Ertuğrul Bey döneminde yerli Rumlardan satın alınan arazi üzerine yapılan mescit; Rumlara İslamı anlatmak ve ezan sesini dinletmek için inşa edilmiş. Bu amaçlarında başarılıda olmuşlar ve mescitle beraber birçok yerli Rum, İslam Dinini seçmiş. Milli Mücadele yıllarında Bilecik’in kaderini azda olsa yaşamış olan Söğüt Şehri, Yunanlılar ve yerli Rumlar tarafından tahrip edilmiş. Bu sebepten olsa gerek Osmanlının ilk zamanlarından günümüze gelen eser hiç yok denecek kadar az. Bunlardan en önemlisi Ertuğrul Bey’in yaptırdığı Kuyulu Mescittir. Çelebi Mehmet’in yaptırdığı cami, II. Abdülhamit’in yaptırdığı cami ve idadi (lise) ve I.Dünya Savaşı yıllarında yaptırılan Yetimler Yurdu da (Darul Eytam) gezildi. Geri dönüşte ilk Osmanlı Kadısı Dursun Fakih’in kabrine uzaktan dua edildi. Son durağımız ise Pelitözü Gölü oldu. Pazar günü gezi sona erdi.
Anahtar Kelimeler: sakarya, akyazı, ilçesi, kuzulukta, bulunan, işmont
Bu haber toplam 3309 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1985 Balıkesir'de eğitim uçuşu yapan bir uçak, marangozlar sitesine düştü. Uçağın iki pilotu ile 14 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free