hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün nabzı Sakarya’da atacak MÜSİAD TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun KAMUOYU DUYURUSU İnternet erişimi olmayan bölgelerde öğrencilere hizmet İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2020 Tarih ve 2020/83 Nolu Kararı 81 İl Valiliği'ne Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi Son genelgenin ardından denetimler artt Unkapanı yeni bir yaşam alanı olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
 

Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
 
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
 
KAMUOYU DUYURUSU
KAMUOYU DUYURUSU
Hocalı Katliamı’nın Kurbanları SAܒde Anıldı
 

Hocalı Katliamı’nın Kurbanları SAܒde Anıldı

Sakarya Üniversitesinde düzenlenen programda, 1992 yılında yaşanan Hocalı Katliamı’nın kurbanları anıldı.

26 Şubat 2019 Salı 23:12
Yazdır

Hocalı Katliamı’nın Kurbanları SAܒde Anıldı

Sakarya Üniversitesinde düzenlenen programda, 1992 yılında yaşanan Hocalı Katliamı’nın kurbanları anıldı.

Sakarya Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından Hocalı Katliamı’nın 27’nci yıldönümü sebebiyle “Hocalı, Bir Asrın Gözyaşı” başlıklı bir anma programı düzenlendi. Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans Salonunda gerçekleşen programın açılış konuşmalarını Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ve SAÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ferruh Tuzcuoğlu yaptı.

Öğrencilerin böyle anma günlerinde bir araya gelmesinin tarihte yer edinmiş olayları anmak açısından önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Daha da önemlisi, bu günleri bilmeyi ve hatırlamayı sağlar. Belki intikam almaya değil ama kaybedilen toprakların ve iktidarın geri alınması adına yapılabileceklere odaklanmayı sağlar. Anacağız, iki elimizi diri tutacağız. Aynı zamanda gereğini de yapmak için hazırlıklı olmalıyız” dedi.

“Ortak bir ses yükseltmeliyiz”

Türkiye’nin geçmişe göre çok daha iddialı bir konuma geldiğine işaret eden Rektör Savaşan, şunları söyledi:

“Olumsuzlukların yanında olumlu şeyler de oluyor. Türkiye, birçok bölgesel sorunda söz sahibi olabileceğini gösterdi. Belki bazen oyun kurardı. Ama şu anda en azından oyun bozar hale geldi. Dolayısıyla bu da bir aşamadır. İlerde bir gelişme olacaksa, bu bahsettiğimiz kayıpları geri alabileceksek, öncelikle siz gençlerin gayretlerine bağlı. Her ne iş yapıyorsanız daha iyisini yapmalısınız. Öncelikle iyi bir öğrenci olmalısınız. Ama hiçbir şekilde başka bir kardeşinizin acısına da kayıtsız kalmamalısınız. Farklı coğrafyalarda yaşıyor olabiliriz, ancak ortak bir ses yükseltmemiz mümkün. Hiçbir şekilde acılara kayıtsız kalmamak, coğrafyamızı bölümlere ayırarak diğer coğrafyanın acısına daha duyarlı, ama başka bir coğrafyaya daha duyarsız kalmamak önemli bir adımdır. Coğrafyayı, mekânları tanımak, oralarda dönen acıları öğrenmek ikinci bir adım. Ama asıl adım, ne yapıyorsanız daha iyisini yapmaya gayret etmektir. Dolayısıyla buradaki gençlerin bu bilinç ile gayret edeceğinden eminim.”

“Hocalı Katliamı’nı unutmayın”

Doç. Dr. Ferruh Tuzcuoğlu da etkinlikte yaptığı açılış konuşmasında, Ermenilerin, Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde bulunan Hocalı kasabasında büyük bir soykırım yaptıklarını söyledi. Doç. Dr. Tuzcuoğlu, “Yakın tarihteki en üzücü olaylardan biri olan Hocalı Katliamı’nı anmak için burada bulunuyoruz. Hocalı Katliamı, tarihimizin en acılı sayfalarından biridir. Eğer bize bu acıları yaşatanlara bir ders vermek istiyorsak, bunun yolu öncelikle bir olmaktan, tarihimizi iyi bilmekten, çok çalışmaktan ve geleceğe güvenle bakmaktan geçer. Kimin dost kimin düşman olduğunu Karabağ da Hocalı da göstermiştir. Bunları aklınızdan çıkarmayın ve sizden sonrakilere de aşılayın” şeklinde konuştu.

“Karabağ sorunu 100 yıllık”

Açılış konuşmalarının ardından SAÜ Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Selvi, “Karabağ Sorunu ve Hocalı Katliamı” konulu bir konuşma yaptı. Karabağ sorununun 100 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Haluk Selvi, “1988-1992 yılları arasında yaşanan Karabağ Savaşları’nı, biz 1918 yılında Doğu Anadolu’da, Erzurum’da, Erzincan’da, Kars’ta, Sarıkamış’ta ve Azerbaycan’ın Bakü şehrinde yaşadık. Bu yaşananlar, bize geçmişe bakıp geleceği inşa etmemiz gerektiğini söylüyor. Geçmişten ders almamız gerekiyor” dedi.

Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla Karabağ’ın tamamen Azerbaycan toprağı olduğunu ve nüfusun yüzde 70’inin Türklerden oluştuğunu ifade eden Prof. Dr. Selvi, “Bu nüfusun yüzde 30’u Ermeni’ydi. Ama Gorbaçov, bütün askeri gücünü bu yüzde 30’luk kesime bırakarak Azerbaycan’ı dışlamayı amaçladı. Azeriler ve Ermeniler savaşacaklardı. Bu karar masum insanların ölmesine sebep oldu” diye konuştu.

“BM sorunu çözemedi”

Karabağ sorununun BM’nin de gündeminde olduğunu söyleyen Prof. Dr. Selvi, “Birleşmiş Milletler, Ermenilerin işgalci olduklarını ve burayı boşaltmaları gerektiğini söyledi. Tabi buna Ermeniler itiraz etti. BM her zamanki gibi konuyu çözmeyip bir komisyona havale etti ve bir komisyon kurdular. Bu komisyonda Fransa vardı. Kendi ülkesinde 400 bin Ermeni oyuna talip olan Fransa, bu meseleyi tarafsız bir şekilde çözemez. Bu meseleyi ancak askeri bir güç çözebilir” ifadelerini kullandı.

İslam’ın yüceliği ve Türk ruhunun ulaştığı yerlerde medeniyet inşa edildiğini belirten Prof. Dr. Selvi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Balkanlarda 1912’de şehit verilirken, Selanik, Üsküp, Kosova’da Ermeniler yaşıyordu ve kendi dillerini konuşuyorlardı. Kendi dinlerini özgürce yaşıyorlardı. Çünkü bizim kültür ve medeniyetimiz ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ mantığına dayanıyor. Güçlü olmak gerek. Bu güç ise ancak çalışarak elde edilebilir. Bu güç ancak genç nüfusun çalışması ile oluşur. Çok çalışacağız, bilgi ve teknolojiyi en ileri safhaya taşıyacağız. Kimse bu beni ilgilendirmez diyemez. Hepimize bir vazife ve sorumluluk düşüyor.”

Programın devamında, 1992 yılında gerçekleşen Hocalı Katliamı’na tanıklık eden Nezmiyye Hicran da söz aldı. Yaşadığı acı olayları katılımcılara anlatan Hicran, Azerbaycan için iyi dileklerde bulundu.

Anma programı, konuşmaların ardından Şehit Mübariz ibrahimov için hazırlanan belgesel gösterimi ile devam etti.

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesinde, düzenlenen, programda, 1992, yılında
Bu haber toplam 2314 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free