hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
İl Hıfzısıhha Kurulu 20.05.2020 Tarih ve 2020/41 Nolu Kararı İl Hıfzısıhha Kurulu 19.05.2020 Tarih ve 2020/40 Nolu Kararı Kadir Gecesi şifa bekleyen insanlığın müjdecisi olsun Gençler ülkemizin geleceğinin mimarı olacak Büyükşehir 19 Mayıs’ı havadan da kutladı 81 İlde 22.05.2020 İle 26.05.2020 Arasında Uygulanacak Sokağa Çıkma Kısıtlaması Bayram Coşkusunu İstiklal Marşını Okuyarak Yaşattık 81 İl Valiliğine Şehir Giriş-Çıkış Tedbirleri Genelgesi Konservatuvardan 19 Mayıs İçin Zeybekli Kutlama Eğitim Fakültesinin 6 Programı Akredite Oldu
İl Hıfzısıhha Kurulu 20.05.2020 Tarih ve 2020/41 Nolu Kararı
İl Hıfzısıhha Kurulu 20.05.2020 Tarih ve 2020/41 Nolu Kararı
 
Kadir Gecesi şifa bekleyen insanlığın müjdecisi olsun
Kadir Gecesi şifa bekleyen insanlığın müjdecisi olsun
 
81 İlde 22.05.2020  İle 26.05.2020  Arasında Uygulanacak Sokağa Çıkma Kısıtlaması
81 İlde 22.05.2020 İle 26.05.2020 Arasında Uygulanacak Sokağa Çıkma Kısıtlaması
 
Bayram Coşkusunu İstiklal Marşını Okuyarak Yaşattık
Bayram Coşkusunu İstiklal Marşını Okuyarak Yaşattık
HDP: Bizim için Kobani de Kudüs de bir
 

HDP: Bizim için Kobani de Kudüs de bir

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisinin grup toplantısında konuştu.

11 Kasım 2014 Salı 20:30
Yazdır

Figen Yüksekdağ, "Ortadoğunun ikinci ateş konsept noktayı de Filistindir. Bizim için Kobani ne ise Kudüs de odur. Filistinli yurtseverler ile Türkiyeli yurtseverlerin mezarları yanyanadır ve Filistinin davası bizim davamızla eşanlamlıdır" dedi. 

Figen Yüksekdağ, "Sözlerime geçen günlerde sınırda yaşamını kaybeden Kader Ortakayayı anarak başlamak istiyorum. Bütün kadınlar ve Türkiye ve dünya halkları nezdinde onun şehadeti hepimize verilmiş çok aşırı zinde bir mesajdır. Kader Ortakaya sınırda sulh için nöbet tutan halklarımızın iradesinin tekrar beyan edilmesi anlamına gelir. Ortakaya, sınırda yaşamını kaybeden 30 yurttaşımızı da tekrar anmak anlamına gelir" dedi. 

"KOBANİDE UMDUĞUNU BULAMAYINCA AFRİNDE BULMAYA ÇALIŞIYOR" 

Figen Yüksekdağ, "Halklarımız sınırda onurlu bir eyleme imza attı fakat IŞİDçileri dostça uyaranlar sulh nöbeti tutanlara tıpkı dostluğu göstermedi. Kobani direnişini hazmedemeyenler gittikçe daha çok ölüm çizgisine yöneliyorlar. Kobani direnişini ve kantonlarını yaşatmak için yapılan eylemler her gün daha çok hücum ile karşı karşıya kalıyorlar. Sınırda nöbet tutan kardeşlerimizi ve Kobanide direnenleri selamlıyorum. Bu sınırları anlamsızlaştıran, halklarımızın öz gücünü belli eden direniş bütün dünya halklarına demokrasi dersi vermiştir. Onur ve demokrasi için yola çıkanlar hiç bir sınırı tanımazlar. Kobani direnişi 2 aydan bu güne kadar çok aşırı zinde bir iradeyle kendisini ortaya koymaya devam ediyor. Bu irade karşısında bölgesel saldırganlık odakları Rojava kantonlarında yeşeren yeni hayat sahalarına saldırıyor. Kobanideki kazanımı hazmedemeyen güçler saldırıda kendilerine yeni kanallar açma arayışına girdiler. Kobaniyi yenemeyenler gözlerini Afrin Kantonuna dikmiş durumdalar, El-Nusra gözünü Afrine dönmüş durumda. Türkiyedeki politik iktidar Kobanide umduğunu bulamayınca Afrinde bulmaya çalışıyor. Eğitip donattıkları El-Nusra - IŞİD çeteleri alanı yangın yerine çevirdi, söndürmek için halklarımızın öz gücüne dayanan bir direniş sürüyor. Kobanideki direniş başaramayacaklarının en iri kanıtıdır. Kobanide yenilenler Afrine saldıracaksa bugünden yenilmiş sayılırlar" diye konuştu. 

"ROJAVA HALKLARI EGEMEN DEVLETLERE ÇOK BÜYÜK BİR DERS VERMİŞTİR"

Figen Yüksekdağ, "Erdoğan Suriyede yaşanan süreci, Rojava kantonlarındaki hür hayat çizgisini bir üst aklın marifeti şekilde görüyor. Her şeyden öncelikle Kobani Direnişi ve kurulan hür hayat siyasetini onların aklı almıyor. Orada yaşananları üst akılla, alt akılla açıklamayın. Her şeyden öncelikle sizin aklınız alt üst olmuştur bu öz efor karşısında. Rojava halkları tarihi destansı bir duruş gerçekleştirerek bölgedeki bütün egemen ülkelere çok aşırı iri bir ders vermiştir. Ortadoğu tekrar dizayn edilecekse Erdoğan kusura bakmasın onun üst aklı yalnızca ve yalnızca Kobanidedir, Afrindedir. Orada bir kamu bilinci ve iradesi şekillenmiştir ve bu irade Mezopotamya halklarının geleceğini belirleyecek bir siyasetin önünü açmıştır" dedi. 

"BİZİM İÇİN KOBANİ NE İSE KUDÜS DE ODUR" 

Figen Yüksekdağ, "Ortadoğunun ikinci ateş konsept noktayı de Filistindir. Bizim için Kobani ne ise Kudüs de odur. Filistinli yurtseverler ile Türkiyeli yurtseverlerin mezarları yanyanadır ve Filistinin davası bizim davamızla eşanlamlıdır. Mescid-i Aksa için Kudüs için ağlayanlar İsraile karşı ne adım attılar? Filistin üstündeki terörü durdurmak için ne yaptılar? Türkiye İsrailden kimyasal madde alır, sonra çıkıp İsrailden adisyon sorduğunu iddia eder. Bu iddiaya inanmamız olasıdır değil. Siyasi iktidar gerilimin, çatışmanın önünü açıyor ve böylece halkların demokratik taleplerinin üzerini örtmeye çalışıyor" diye konuştu. 

"AKPNİN 12 YILDIR AÇILIMDAN ANLADIĞI ŞEY AÇ-KAPAT OLMUŞTUR"

Figen Yüksekdağ, "Yine açılım demeye başladılar. AKP Hükümetinin 12 yıldır açılımdan anladığı şey aç-kapat olmuştur. Yedi kez çalıştay yaptılar. Alevi sorununu çözeceklerdi. Çıkan netice tekrar bir açılım için düğmeye basmak oldu. Açılımın niteliğine bakın. Kürt sıkıntısı ve çözüm sürecini askıya aldınız. Dondurdunuz. Siz açtığınız bir konuyu kapattınız mı da, Alevi açılımına geçiyorsunuz. Kürt sıkıntısı ve müzakere sürecini, askıda tutarak öteki bir soruna bakarak, inandırıcı olamazsınız" dedi. 

"BİZ BARIŞTAN VAZGEÇMEYİZ" 

Figen Yüksekdağ, "Bu ülkenin hükümeti kim? AKP mi, HDP mi? Hele HDP ne yapıcak diye, akslı zorlama tavrına itiyorsunuz? İyi o süre yer değiştirelim. Sizin benzeri iradesiz değiliz. Barışın ve çözümün sorumluluğunu biliyoruz. Biz barıştan vazgeçmeyiz. Biz bizim halklarımıza karşı görevimiz. HDPyi dizayn etmeye çalışmak kimsenin haddi değildir" diye konuştu. 

"PARTİ BİNALARIMIZ IRKÇI SALDIRILARIN HEDEFİ OLMUŞTUR"

Figen Yüksekdağ, "Geçen hafta Ahmet arkadaşımıza hücum düzenlendi. Ama sanki meczup, şahsi bir hücum şekilde ele alındı. Bu planlı ve organize bir saldırıdır. Bu hücum ve arkasındaki güçler aydınlatılmalıdır. Eyüpte de gene hücum oldu. Parti binalarımız rasist saldırıların gayesi olmuştur. Kürt sorununda çözüm sürecini dondurdunuz. Müzakarenin hayata geçmesi evresini süründürme gayreti içerisindesiniz" dedi. 

Kaynak: HABER7.COM

Anahtar Kelimeler: akp,kudüs,İmralı,kobani,Figen,Yüksekdağ,Partiler,Haber,
Bu haber toplam 2325 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1925 Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal'e suikast girişimi gerekçesiyle ölüm cezasına çarptırılan Manok Manukyan idam edildi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free