hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Uzaktan Eğitim ve Sınav Süreçleri Hakkında Öğrencilerin Soruları Yanıtlandı İl Hıfzısıhha Kurulu 26.05.2020 Tarih ve 2020/45 Nolu Kararı İl Hıfzısıhha Kurulu 23.05.2020 Tarih ve 2020/44 Nolu Kararı Botanik Vadisi ile yerli ve milli üretime katkı artacak 37 kilometre beton yol çalışmaları başlıyor Ulaşım ekipleri bayramda sağlık çalışanlarını unutmadı Büyükşehir’de yeni görevlendirmeler İl Hıfzısıhha Kurulu 20.05.2020 Tarih ve 2020/41 Nolu Kararı İl Hıfzısıhha Kurulu 19.05.2020 Tarih ve 2020/40 Nolu Kararı Kadir Gecesi şifa bekleyen insanlığın müjdecisi olsun
İl Hıfzısıhha Kurulu 23.05.2020 Tarih ve 2020/44 Nolu Kararı
İl Hıfzısıhha Kurulu 23.05.2020 Tarih ve 2020/44 Nolu Kararı
 
Botanik Vadisi ile yerli ve milli üretime katkı artacak
Botanik Vadisi ile yerli ve milli üretime katkı artacak
 
Büyükşehir’de yeni görevlendirmeler
Büyükşehir’de yeni görevlendirmeler
 
İl Hıfzısıhha Kurulu 20.05.2020 Tarih ve 2020/41 Nolu Kararı
İl Hıfzısıhha Kurulu 20.05.2020 Tarih ve 2020/41 Nolu Kararı
Hacımercan İçmesuyu Arıtma Tesisi Açıldı
 

Hacımercan İçmesuyu Arıtma Tesisi Açıldı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından hayata geçirilen Arifiye-Hacımercan-Çaybaşı İçmesuyu İsale Hattı ve Hacımercan İçmesuyu Arıtma Tesisi'nin açılışı gerçekleştirildi.

2 Mart 2014 Pazar 16:47
Yazdır

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından hayata geçirilen Arifiye-Hacımercan-Çaybaşı İçmesuyu İsale Hattı ve Hacımercan İçmesuyu Arıtma Tesisi'nin açılışı gerçekleştirildi.

Ağırlıklı olarak şehrin güney bölgesinde bulunan 67 yerleşim birimine birinci sınıf içmesuyu ulaştıracak, bulanıklık ve su yetmezliği sorununa kesin çözüm getirecek yatırımların açılışına Başkan Toçoğlu'nun yanı sıra İl Emniyet Müdürü Osman Babadağı, Ak Parti Sapanca Belediyesi Başkan Adayı Aydın Yılmazer, İl Genel Meclisi Başkanı Oktay Yıldırım, SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, Baro Başkanı Recep Hacıeyüpoğlu, SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, ilçe belediye başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Arıtma tesislerinin açılışında konuşan SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, "Sapanca Gölü bizim için en önemli içme suyu kaynağımızdır. Bu çerçevede Sapanca Gölümüzü korurken aynı zamanda isale hatlarıyla, arıtma tesisleriyle, alternatif su kaynaklarımızla bir bütün olarak suyu en iyi şekilde entegre bir çalışmayla bölgelerimize ulaştırıyoruz. Bugün açılışını yaptığımız tesis ileriki dönemlerde Akçay Barajı ile entegre bir şekilde çalışacak. Bu sayede Akçay barajından ve Sapanca Gölü'nden şehrimizin su güvenliği sağlanmış olacak. Buradan arıtılan birinci sınıf içmesuyu Çaybaşı'ndan Kemaliye'ye, Akçay'a kadar 67 yerleşim birimine ulaşıyor. Bu sayede su yetersizliği ve su bulanıklığı sorunu kesin çözüme kavuşuyor. 30 Mart seçimlerinin ardından şehrin tüm il sınırların içmesuyu geleceği SASKİ tarafından kontrol edilecek. Bu yönde tüm çalışmalarımızı yaptık" diye konuştu. Rüstem Keleş konuşmasının ardından projede emeği geçen yüklenici firma temsilcilerine plaket takdim etti.

SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş'in ardından konuşan İl Genel Meclis Başkanı Oktay Yıldırım ise, "AK Partili belediyelerimiz şehrimizin tüm bölgelerinde her gün yeni bir tesisin açılışını gerçekleştiriyor. 30 Mart itibariyle yeni bir döneme giriyoruz. Bu yeni döneme en iyi adaptasyon sağlayacak şehirlerin başında Sakarya gelmektedir. Biz Özel İdare olarak, SASKİ ve Büyükşehir Belediyemizle yaklaşık 2 yıldır düzenli bir şekilde çalışmalar gerçekleştirdik. Bugün açılışı gerçekleşen tesislerimizin ilçemize ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum" şeklinde konuştu.

Açılış töreninde önemli mesajlar veren Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ise, gelişmiş ülkelerde hangi teknoloji kullanılıyorsa bu yeniliklerin aynısının Sakarya'ya kazandırıldığının altını çizdi. Toçoğlu, "Büyükşehir Belediyesi olarak bugüne kadar gerek üstyapı gerekse altyapı açısından birçok önemli yatırımı hayata geçirdik. Bir yandan şehrimize yeni meydanlar, duble yollar, kültür sanat merkezleri, yeni yaşam alanları kazandırırken, diğer yandan da içme suyu ve altyapı alanında çok önemli hizmetler gerçekleştirdik. Sakarya artık eski Sakarya değil. Dünyada ne varsa, hangi teknoloji kullanılıyorsa artık biz de bu yenilikleri yakından takip ediyor, bu yenilikleri şehirlerimize getirmek için mücadele veriyoruz. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz arıtma tesisleri bunun en güzel örneğidir. Bu tesisler dünyanın en ileri teknolojisi kullanılarak inşa edilmiştir. Tamamen elektronik bir ortamda gerekli takipler yapılıyor ve halkımıza en temiz su ulaştırılıyor" dedi.

Sakarya'da birbirinden değerli yeni ve önemli projelerin hayata geçirildiğini hatırlatan Toçoğlu, önümüzdeki dönemlerde Sakarya'da çok daha önemli projelerin startının verileceğini belirtirken şöyle konuştu; "Bu büyük projeler ülkemizdeki istikrar ortamı sayesinde ete kemiğe bürünüyor. Bunlar daha başlangıç. Biz bu büyük projelere daha yeni başladık. Arıtma tesisleri, Hesler, barajlar, altyapı yatırımları; evet bunlar çok önemli yatırımlar. Ancak biz bunların daha fazlasına talibiz. Allah'ın izniyle, sizlerin de destekleriyle çok daha büyük projeleri hayata geçireceğiz. Türkiye'nin şahlandığı, Sakarya'nın hızla büyüdüğü, geliştiği dönemler daha yeni başlıyor. Bugün şehrimizin altı farklı bölgesinde inşa ettiğimiz 6 yeni arıtma tesislerinden Hacımercan İçmesuyu Arıtma Tesisimizin açılışını gerçekleştireceğiz. Aynı zamanda arıtma tesisimizle entegre çalışacak olan ve 67 köyümüzün içmesuyu sorunlarına kesin çözüm getirecek olan Arifiye-Hacımercan-Çaybaşı İçmesuyu İsale Hattının açılışını bugün gerçekleştiriyoruz. Göreve geldiğim günden bu yana şehrimizin tüm noktalarına birinci sınıf su ulaştırmak için çok önemli yatırımlar yaptık. Bugüne kadar Sakarya'nın uzun yıllar su konusunda hiçbir sıkıntı yaşamaması için hiçbir yatırımdan kaçmadık, bundan sonra da kaçmayacağız. Vatandaşlarımızın, en temel ihtiyacı olan içmesuyunun çeşmelerden uzun yıllar sağlıklı bir şekilde akması için arıtma tesisleri, isale hatları ve su depoları inşa ettik. İnşallah, bugün yaptığımız altyapı yatırımlarıyla bizden sonraki nesillerde en iyi şekilde istifade edecekler. Yaptığımız yatırımlarla Sakarya'da entegre bir altyapı sistemini büyük ölçüde inşa ettik. İnşallah şimdi de bu entegre altyapıyı tüm il sınırlarına ulaştırmak için çalışıyoruz, çalışacağız" diye konuştu.

Açılışı gerçekleşen tesis ile 67 köyün kesintisiz suya kavuştuğunu belirten başkan Toçoğlu sözlerini şu şekilde tamamladı; "Bugün burada, açılışını gerçekleştireceğimiz içmesuyu arıtma tesisi ve isale hattıyla bölgede bulunan 67 köyün su sorununa kesin bir çözüm getiriyoruz. 7,7 Milyon TL'lik yatırımla inşa ettiğimiz Arifiye-Hacımercan-Çaybaşı İsale Hattı kapsamında 35 kilometre uzunluğunda içmesuyu hattı döşedik. Bu hat, yaklaşık 4 Milyon TL'lik yatırımla inşa ettiğimiz Hacımercan İçmesuyu Arıtma Tesisi,'nde arıtılan suyu 67 köyümüze kesintisiz bir şekilde ulaştıracak. Bu tesisimiz ve isale hattımız çalışmalarına kısa bir süre içerisinde başlayacağımız Akçay Barajı'yla da entegre çalışacak şekilde planlandı. Toplam 11,7 Milyon TL'lik bu yatırımlar sayesinde 67 köyümüzün, yazın yaşanan su yetmezliği ve kış aylarında yaşanan bulanma gibi sorunlar hamdolsun bugün itibariyle çözülüyor." Konuşmaların ardından hayata geçirilen hizmetlerin açılışı yapıldı

Anahtar Kelimeler: sakarya, büyükşehir, belediyesi, kanalizasyon, idaresi, tarafından
Bu haber toplam 2489 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1933 Naziler Alman Komünist Partisi'nin bütün mallarına el koydu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free