hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
ÖZPAŞ Marketten açıklama SATSO Yönetim Kurulu Toplantısı Online Konferansla Yapıldı İl Hıfzısıhha Kurulu 01.04.2020 Tarih ve 2020/15 Nolu Kararı İhtiyaç sahiplerine yardım eli uzatıldı Yunus Çiloğlu Meslek Lisesinde Kolonya ve El Dezenfektanı üretimi başladı ÖZKOÇ: “SAKARYA’DA DERHAL SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMELİ” TÜBİTAK Sergisi internet üzerinden yapılacak. MÜSİAD’dan Tam Destek SESAM, Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne Yönelik Çalışma Raporu Hazırladı vatandaşlarımızın çok önemli bir neden bulunmadıkça dışarı çıkmaması gerekiyor
ÖZPAŞ Marketten açıklama
ÖZPAŞ Marketten açıklama
 
 ÖZKOÇ: “SAKARYA’DA DERHAL SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMELİ”
ÖZKOÇ: “SAKARYA’DA DERHAL SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMELİ”
 
vatandaşlarımızın  çok önemli bir neden bulunmadıkça dışarı çıkmaması gerekiyor
vatandaşlarımızın çok önemli bir neden bulunmadıkça dışarı çıkmaması gerekiyor
 
SAKARYALI İŞ ADAMI'NDAN COVİD-19 SÜRECİNDE ÖNEMLİ ÜRETİM
SAKARYALI İŞ ADAMI'NDAN COVİD-19 SÜRECİNDE ÖNEMLİ ÜRETİM
GÖRME ENGELLİLER BRAİLLE ALFABESİ İLE KUR’AN-I KERİM ÖĞRENİYOR
 

GÖRME ENGELLİLER BRAİLLE ALFABESİ İLE KUR’AN-I KERİM ÖĞRENİYOR

Türkiye’de bir ilkin gerçekleştirdiği Sakarya’nın Serdivan ilçesinde 6-60 yaş arasındaki 13 görme engelli kursiyer, okuma yazma ve Kur’an-Kerim öğrenmenin yanı sıra el becerisi, bilgisayar ve din eğitimi de alarak engelleri aşıyor.

16 Ocak 2016 Cumartesi 18:38
Yazdır

Türkiye’de bir ilkin gerçekleştirdiği Sakarya’nın Serdivan ilçesinde 6-60 yaş arasındaki 13 görme engelli kursiyer, okuma yazma ve Kur’an-Kerim öğrenmenin yanı sıra el becerisi, bilgisayar ve din eğitimi de alarak engelleri aşıyor.
Birbirinden farklı alanlarda görme engelli ve 4-6 yaş çocuklara eğitim vermesiyle Türkiye’de ilk olan, Halk Eğitim Merkezi ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından desteklenerek 2 ay önce faaliyete başlayan kursta eğitim imkanları takdir ediliyor.
BİLGİSAYAR VE EL BECERİLERİ EĞİTİMLERİ DE VERİLİYOR
Yaşları 6 ile 60 arasında değişen 13 görme engelli öğrenci, özel eğitim alan usta öğreticiler nezaretinde önce Braille Alfabesini daha sonra ise Arapçasıyla birlikte Kuran-ı Kerim okumayı öğreniyor. Teknolojinin de gerisinde kalmayan öğrenciler görme engellilere göre hazırlanan bilgisayarlarda derslerini ise yine kendileri gibi görme engelli olan Sakarya Üniversitesi Bilişim Dairesi Uzmanı İbrahim Bingül’den alıyor. Halk Eğitim Müdürlüğü ise kursiyerlere el becerileri noktasında destek oluyor. Öğrenciler Milli Eğitim Müdürlüğü kapsamında oluşturulan sınıfta da eğitimlerinden geri kalmıyorlar.
“YILLARDIR BUNUN ÖZLEMİNİ ÇEKTİK”
Braille alfabesine kurs açıldığında başlayan 54 yaşındaki Fatma Şan, 2 ay içerisinde öğrendiği Braille alfabesi sayesinde Kur’an-ı Kerim okumaya başladı. Görme engelli olduğu için çok istemesine rağmen Kur’an-ı Kerim okuyamadığını belirten Şan, “Sakarya’da böyle bir yer açıldığını duyunca geldim. Braille alfabesi ile ömrümün sonuna kadar Kur’an-ı Kerim okumayı istiyorum” dedi. Öğrenme aşamasında biraz zorlandıklarını ancak şimdi okumaya geçtiklerini ifade eden görme engelli Zübeyde Baştar ise “Biz bunun yıllardır özlemini çektik. Allah’a şükür muradımıza erdik” diyerek kendisi gibi görme engelli olup ta bu imkandan faydalanmak isteyenleri kursa davet etti.
2-3 AY İÇERİSİNDE ÖĞRENİYORLAR
Braille Alfabesini önce Türkçe sonra da Arapça öğrettiklerini ifade eden Kurs Öğreticisi Nagihan Anar, iki adımdan sonra Kur’an-ı Kerim öğretilmeye başlatıldığını belirterek, hiç bilmeyen bir kişinin 2-3 ay içerisinde okumaya başladığını söyledi.
SAĞLIKLI ÇOCUKLAR İLE GÖRME ENGELLİ ÇOCUKLAR KAYNAŞTI
Kursun en büyük özelliğinin görme engelli ve 4-6 yaş sağlıklı çocuklarının ve büyüklerinin bir arada olması ve kaynaşması olduğunu belirten Kurs Öğreticisi Şule Bayraktar, “Biz projeyle yola çıktığımız zaman 4-6 yaşındaki sağlıklı çocuklarının da görme engelli çocuklarla bir arada olarak, onları anlamaları, kendi hayatlarında da şükretmeleri bilmeleri noktasında bir yola çıktık” dedi.
8 YAŞINDAKİ MİNİK, OKUDUĞU ŞİİRLE KENDİSİNİ DİNLEYENLERİ DUYGULANDIRDI
Öte yandan görme engelli öğrencilerden 8 yaşındaki Ecrin Eslem Köse’nin okuduğu şiir kursu ziyarete gelen Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar’ı ve kendisini dinleyenleri duygulandırdı.

Anahtar Kelimeler: türkiye’de, ilkin, gerçekleştirdiği, sakarya’nın, serdivan, ilçesinde
Bu haber toplam 2333 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1924 İstanbul'da Maarif Müdürlüğü, Tevhid-i Tedrisat Kanunu gereğince medreselere el koydu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free