hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün nabzı Sakarya’da atacak MÜSİAD TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun KAMUOYU DUYURUSU İnternet erişimi olmayan bölgelerde öğrencilere hizmet İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2020 Tarih ve 2020/83 Nolu Kararı 81 İl Valiliği'ne Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi Son genelgenin ardından denetimler artt Unkapanı yeni bir yaşam alanı olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
 

Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
 
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
 
KAMUOYU DUYURUSU
KAMUOYU DUYURUSU
Goodyearda Yeni Yapılanma
 

Goodyearda Yeni Yapılanma

Goodyear Lastikleri T.A.Ş. yüksek işçilik maliyetleri ve düşük üretkenlik nedeniyle Adapazarı ve İzmit fabrikalarında ilk aşamada işgücünden en az 100 kişiyi azaltarak yeniden yapılanmaya gidiyor.

15 Kasım 2005 Salı 12:17
Yazdır
Goodyear'dan yapılan açıklamaya göre, yüksek maliyet nedeniyle Adapazarı ve İzmit fabrıkalarından işçi çıkartılacak. Her iki fabrikada çalışan bir işçinin yılda 48 bin 500 YTL'ye mal olduğu kaydedilen açıklamada, bu rakamın Doğu Avrupa'daki fabrikalardan ciddi oranda daha yüksek olup, ayrıca işe devamsızlık gibi çeşitli sebeplerle düşen işçi üretkenliğinin lastik maliyetlerini yükseltiği belirtildi. Açıklamada, "Şirket üretiminin yaklaşık yüzde 70'lik kısmını ihraç ettiği dış pazarlarda maliyette giderek rekabetçiliğini kaybediyordu. Öyle bir noktaya geldik ki, daha düşük maliyetli diğer fabrikalardan lastik ithal etmek daha çok ucuza gelmeye başladı. Sonunda Türkiye'de üretilen lastiklere olan talep giderek düşmeye ve son aylarda şirket üretimi azaltarak yatırımlarını daha düşük maliyetli başka fabrikalarına kaydırmaya başladı. Bu fabrikaların yaşayabilmesi için maliyette rekabetçi olması gerekiyordu. Yeniden yapılanma bu amaçla uygulamaya konuldu" denildi. Türkiye'nin eskiden yerli ve ihraç pazarları için nispeten düşük maliyetli bir üretim merkezi olarak yatırım için cazip bir konumda bulunduğu belirtilen açıklamada, "Ancak yıllar içinde sürekli artan işçilik maliyetleri ve düşük üretkenlik dolayısıyla maliyet avantajını kaybetti. Otomotiv üreticileri Türkiye'yi bir ihracat merkezi haline getirerek kapasitelerini arttırıyorlar. Hepsi rekabetçi fiyattan iyi lastikler istiyorlar. Otomotiv üreticilerien ve diğer üreticilerin taleplerini karşılamak üzere, onlara rekabetçi düzeyde lastikler tedarik etmeliyiz. Bunu maliyet açısından daha cazip diğer Goodyear fabrikaları ile daha iyi sağlayabiliyoruz" ifadelerine yer verildi. Goodyear'in İzmit Fabrikası'nda 555, Adapazarı Fabrikası'nda 890 kişinin çalışdığı kaydedilirken, dünyanın en büyük lastik üreticisi olan Goodyear'ın merkezinin Akron Ohio'da bulunduğu, 28 ülkedeki 80 tesiste lastik, kauçuk mühendislik ürünleri ve kimyasalların üretildiği ve dünya çapında yaklaşık 70 bin kişeye istihdam sağladığı belirtildi.
Anahtar Kelimeler: goodyear, lastikleri, yüksek, işçilik, maliyetleri
Bu haber toplam 3075 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free