hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
PTT ücretsiz maske dağıtımına başladı Büyükşehir 100 bin maskeyi ücretsiz dağıtıyor Büyükşehir yeni tedbir kararları aldı Sağlık çalışanlarına SATSO Üyelerinden bir destek daha Sakarya Teknokent Ar-Ge ve Tasarım Firmalarının Kiralarında İndirime Gitti “COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı” Başvuruları Başladı Vali Nayir Kaymakamlar ile Videokonferans Toplantısı Gerçekleştirdi SAKARYA VALİLİĞİ'NDEN UYARI Ya bu hastalık bizi alacak yada biz bu illeti Sakarya’dan söküp atacağız ÖZPAŞ Marketten açıklama
PTT ücretsiz maske dağıtımına başladı
PTT ücretsiz maske dağıtımına başladı
 
SAKARYA VALİLİĞİ'NDEN UYARI
SAKARYA VALİLİĞİ'NDEN UYARI
 
Ya bu hastalık bizi alacak yada biz bu illeti Sakarya’dan söküp atacağız
Ya bu hastalık bizi alacak yada biz bu illeti Sakarya’dan söküp atacağız
 
ÖZPAŞ Marketten açıklama
ÖZPAŞ Marketten açıklama
Goodyearda Yeni Yapılanma
 

Goodyearda Yeni Yapılanma

Goodyear Lastikleri T.A.Ş. yüksek işçilik maliyetleri ve düşük üretkenlik nedeniyle Adapazarı ve İzmit fabrikalarında ilk aşamada işgücünden en az 100 kişiyi azaltarak yeniden yapılanmaya gidiyor.

15 Kasım 2005 Salı 12:17
Yazdır
Goodyear'dan yapılan açıklamaya göre, yüksek maliyet nedeniyle Adapazarı ve İzmit fabrıkalarından işçi çıkartılacak. Her iki fabrikada çalışan bir işçinin yılda 48 bin 500 YTL'ye mal olduğu kaydedilen açıklamada, bu rakamın Doğu Avrupa'daki fabrikalardan ciddi oranda daha yüksek olup, ayrıca işe devamsızlık gibi çeşitli sebeplerle düşen işçi üretkenliğinin lastik maliyetlerini yükseltiği belirtildi. Açıklamada, "Şirket üretiminin yaklaşık yüzde 70'lik kısmını ihraç ettiği dış pazarlarda maliyette giderek rekabetçiliğini kaybediyordu. Öyle bir noktaya geldik ki, daha düşük maliyetli diğer fabrikalardan lastik ithal etmek daha çok ucuza gelmeye başladı. Sonunda Türkiye'de üretilen lastiklere olan talep giderek düşmeye ve son aylarda şirket üretimi azaltarak yatırımlarını daha düşük maliyetli başka fabrikalarına kaydırmaya başladı. Bu fabrikaların yaşayabilmesi için maliyette rekabetçi olması gerekiyordu. Yeniden yapılanma bu amaçla uygulamaya konuldu" denildi. Türkiye'nin eskiden yerli ve ihraç pazarları için nispeten düşük maliyetli bir üretim merkezi olarak yatırım için cazip bir konumda bulunduğu belirtilen açıklamada, "Ancak yıllar içinde sürekli artan işçilik maliyetleri ve düşük üretkenlik dolayısıyla maliyet avantajını kaybetti. Otomotiv üreticileri Türkiye'yi bir ihracat merkezi haline getirerek kapasitelerini arttırıyorlar. Hepsi rekabetçi fiyattan iyi lastikler istiyorlar. Otomotiv üreticilerien ve diğer üreticilerin taleplerini karşılamak üzere, onlara rekabetçi düzeyde lastikler tedarik etmeliyiz. Bunu maliyet açısından daha cazip diğer Goodyear fabrikaları ile daha iyi sağlayabiliyoruz" ifadelerine yer verildi. Goodyear'in İzmit Fabrikası'nda 555, Adapazarı Fabrikası'nda 890 kişinin çalışdığı kaydedilirken, dünyanın en büyük lastik üreticisi olan Goodyear'ın merkezinin Akron Ohio'da bulunduğu, 28 ülkedeki 80 tesiste lastik, kauçuk mühendislik ürünleri ve kimyasalların üretildiği ve dünya çapında yaklaşık 70 bin kişeye istihdam sağladığı belirtildi.
Anahtar Kelimeler: goodyear, lastikleri, yüksek, işçilik, maliyetleri
Bu haber toplam 2873 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1985 Balıkesir'de eğitim uçuşu yapan bir uçak, marangozlar sitesine düştü. Uçağın iki pilotu ile 14 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free