hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Sakaryalı Minik Halk Oyuncular Festival için Makedonya’ya gitti YKS Yabancı Dil Testinde 80 sorunun tamamını doğru cevapladı si Hasan Zeki Yıldız,Dünya Biyoloji Olimpiyatında Gümüş Madalya Kazandı. KURBANLIK HAYVANLARDA ETTE ANTİBİYOTİK KALINTI SORUNU!!!! Söğütlü'de Festival Coşkusu Sona Erdi Büyükşehir’den ev ve süs hayvanları eğitimi İYİ PARTİ AFET BÖLGESİNDE SEDAŞ Kriz Masası Kurdu Tuna’nın ’40 Şehir Portresi’ kitabına tanıtım toplantısı 35. Söğütlü Festivali Başladı
Söğütlü'de Festival Coşkusu Sona Erdi
Söğütlü'de Festival Coşkusu Sona Erdi
 
35. Söğütlü Festivali Başladı
35. Söğütlü Festivali Başladı
 

Sel bölgesinde yaralar sarılıyor
Sel bölgesinde yaralar sarılıyor
 
Rektör Savaşan Sakarya Basını ile Buluştu
Rektör Savaşan Sakarya Basını ile Buluştu
Gençler İslami Finansı Öğreniyor ve Uyguluyor
 

Gençler İslami Finansı Öğreniyor ve Uyguluyor

“Gençler İslami Finansı Öğreniyor ve Uyguluyor” isimli projenin ödül töreni ve değerlendirme çalıştayı, SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

7 Ağustos 2018 Salı 01:34
Yazdır

Gençler İslami Finansı Öğreniyor ve Uyguluyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen ve Politik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (PESA) tarafından yürütülen “Gençler İslami Finansı Öğreniyor ve Uyguluyor” isimli projenin ödül töreni ve değerlendirme çalıştayı, SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

PESA tarafından yürütülen “Gençler İslami Finansı Öğreniyor ve Uyguluyor” isimli projede İslami Finans seminerlerine katılan öğrencilerden yapılan test sınavında başarılı olan 17 lise öğrencisine hediye çeki, Sakarya ve Kocaeli il birincilerine ise Neova Sigorta ve Katılım Emeklilik ’in destekleriyle Umre seyahati hediye edildi.

Bu alanda öncü olduk

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, “İslam Ekonomisi ve Finansı ile ilgili çalışmalara benimde içinde bulunduğum bir ekip ile başlanmıştı. Hem Sakarya Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Araştırma ve Uygulama Merkezi (İSEFAM) hem de PESA olarak bu alanda çeşitli çalışmalar ve projeler yürüttük. Sakarya Üniversitesi’nin öncülük yaptığı bu alan ülkemizdeki pek çok üniversiteye rehber oldu. Hem lisans hem de lisansüstü düzeyinde eğitimler veriliyor konferanslar ve kongreler düzenleniyor. Yayınlar yapılıyor, dergiler çıkartılıyor. Bir taraftan İslam Ekonomisiyle ilgili birikim hızla aktarılırken öbür taraftan yetişmiş insan gücünün oluşturulması için gayret sarf ediliyor. Sakarya Üniversitesi bu alanda önemli çalışmalar yapan üniversitelerden birisidir” diye konuştu.

Geniş kitlelere ulaşmak zorundayız

Katılım bankacılığının henüz hak ettiği pozisyona ulaşamadığını belirten Rektör Savaşan, “Önümüzdeki 5-20 yıl içerisinde, katılım bankacılığın çok üst düzeylerde bulunması lazım. Bu konuda yapılan araştırmalara göre üzerimize düşen yük daha da fazla. Katılım bankacılığı sistemini iyi bir şekilde anlatarak daha geniş kitlelere ulaşmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Sakarya Üniversitesi olarak ülkemizin ve bölgemizin kalkınması konusunda her türlü işbirliğine açık olduklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Savaşan, “Bu tarz çalışmalar Üniversite-STK işbirliği örneklerinden bir tanesi. Sakarya Üniversitesi olarak çeşitli STK’lar, sanayi kuruluşları, işletmelerle, belediyelerle vs. işbirliği içerisindeyiz. Ülkemizin ve bölgemizin kalkınması konusunda her türlü desteği vermeye hazırız. Bu projede yer alan, emeği geçen bütün herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Etkinliğin açılışında bir konuşma yapan Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çelikel, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın gençlik projelerine çeşitli destekler verdiğini söyledi.

Çelikel konuşmasının devamında şunları söyledi: “Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak biz 16 ilçede 50 binin üzerinde sporcumuzla 54 farklı branşta hizmet veriyoruz. Bunun yanında gençlik faaliyetlerimizde mevcut 15 bin üyemize hizmet veriyoruz. Gençlerimize İslami Finans ve Enstrümanları tanıtan finansal okuryazarlık ve tasarruf bilincini kazandıran “Gençler İslami Finansı Öğreniyor ve Uyguluyor” projesinde emeği geçen başta PESA olmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığımıza, Doç. Dr. Şakir Görmüş hocamıza ve projeye katılan tüm gençlerimize teşekkür ediyorum”

Gençlerin hassasiyetini artırmayı hedefliyoruz

Proje kapsamında Sakarya ve Kocaeli’nde 17 farklı okulda seminer verdiklerini ifade eden Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi ve PESA Başkanı Doç. Dr. Şakir Görmüş, “1983 yılında Türkiye de ilk defa Özel Finans Kurumları adı altında faaliyete başlayan İslami Bankaların 2005 yılında Katılım Bankası adını alarak faaliyetlerine devam ettiğini belirtti. 2012 yılına kadar hızlı gelişme gösteren Katılım Bankacılığının sektördeki payı %5 ulaşmıştır. Son yıllarda Katılım Bankalarının gelişme hızında yavaşlama görülmektedir ve günümüzde %5 aşılamamıştır. Bu oran ülkemizde faiz hassasiyetinin çok fazla olmadığını göstermektedir. İş adamlarının bakışını değiştirmek çok zor çünkü ticaret olarak bakıyorlar. Bu nedenle bu proje ile geleceğimizin yöneticileri ve işadamları olan gençlerimizin bu konuya daha fazla hassasiyet duymalarını amaçladık” dedi.

Piyasaya sunulan ilk kitap

İslami Finans ile ilgili yeterli kaynak bulunmadığını ifade eden Doç. Dr. Şakir Görmüş, İslami Finans alanında lise ve lisans öğrencilerine yönelik 120 sayfadan oluşan “Yeni Başlayanlar İçin İslami Finans” adlı bir kitap hazırladık. Bu alanda piyasaya sunulan ilk kitap olma özelliği taşıyor. Şu anda bu kitap 3 farklı yüksekokulda okutuluyor. Bizler bu projeyle aslında gençlere Finansal okuryazarlık kazandırmak, İslami Finans ve Enstrümanları tanıtmak, Tasarruf bilincini aşılamak ve beşeri sermaye oluşturmak amacı ile yola çıktık. 31 Mayıs tarihinde lise öğrencilerine 46 soruluk bir sınava tabii tuttuk. 17 tane imam hatip lisesi birincilerine 100 liralık hediye çeki verildi. Sakarya ve Kocaeli birincilerine de umre hediye ettik. 550 kişinin katıldığı bir anket yaptık. Anket sonuçlarında öğrencilerin İslami Finans hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını gördük. Bu proje sadece pilot bir uygulamaydı. Bizler bu projeyi daha da genişletmeyi düşünüyoruz” dedi.

Gençlerin İslami Finans Algısı

Etkinliği ikinci oturumunda ise Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi ve PESA Başkanı Doç. Dr. Şakir Görmüş ‘ün moderatörlüğünde “Gençlerin İslami Finans Algısı” isimli bir çalıştay düzenlendi. Çalıştaya, Kuveyt Türk Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet Albayrak, İSEFAM Arş. Gör. Hakan Aslan, Necip Fazıl Kısakürek AİHL Müdür Yardımcısı Ferhat Enginalp ve proje birinci seçilen Necip Fazıl Kısakürek AİHL öğrencisi Ali Fuat Karaaslan konuşmacı olarak katıldı.

Lise öğrencilerine bu bilinci kazandırmanın çok daha önemli olduğuna vurgu yapan Kuveyt Türk Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet Albayrak, “Okulda öğretilen teorik bilgilerden en kıymetli olanları, hayatla birleşenlerdir. Biz yasal bir iş yapıyoruz. Bugün dinin sahibi de devlettir. Herkes yönünü devlete bakarak belirler. Devletin desteklediği bir şey başarılı olabilir. Çok şükür bu alanda desteği her zaman görüyoruz” dedi.

Etkinlik soru-cevap kısmının ardından sona erdi.

Anahtar Kelimeler: “gençler, islami, finansı, öğreniyor, uyguluyor”, isimli
Bu haber toplam 1798 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1919 Müttefik Yüksek Konseyi, işgal bölgeleri hakkında anlaşamayan İtalya ve Yunanistan arasında bölüştürme yaptı ve Aydın'ın İtalyanlara verilmesi kararlaştırıldı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free