hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Ailede iş bölümü stresi azaltır Büyükşehir Zabıta 7/24 vatandaşların yanında Yeni köprü ve duble yol için çalışmalar başladı Saran; “Başarıya asansörle çıkılmaz, tırmanmayı öğrenin” Rektör Savaşan Tanzanya Ziyaretinde Çeşitli Temaslarda Bulundu Genç Girişimciler Topluluğundan Bilgi Yarışması Maliye Topluluğundan 3. Geleneksel Bilgi Yarışması Uzun Hikâye: Madde Bağımlılığından Mana Bağımlılığına 23 Şubat 1944 Çeçen-İnguş Sürgünü Anıldı İş Dünyası & Satınalma Paneli

Yeni köprü ve duble yol için çalışmalar başladı
Yeni köprü ve duble yol için çalışmalar başladı
 
SİVAS BELEDİYESPOR:1 SAKARYASPOR:1
SİVAS BELEDİYESPOR:1 SAKARYASPOR:1
 
Sakarya Karadeniz kıyılarında pedal çevirecek
Sakarya Karadeniz kıyılarında pedal çevirecek
 
ÖZKOÇ, SUÇ DUYURUSU İÇİN KONUŞTU:
ÖZKOÇ, SUÇ DUYURUSU İÇİN KONUŞTU:
Gelişim Sürecinde Anne-Baba Tutumları
 

Gelişim Sürecinde Anne-Baba Tutumları

Sakarya Üniversitesi’nde sürdürülen Halka Açık Dersler kapsamında “Gelişim Sürecinde Anne-Baba Tutumları Uyumsuz Davranışlar ve Başetme” adlı bir konferans düzenlendi.

25 Mayıs 2016 Çarşamba 01:28
Yazdır

Gelişim Sürecinde Anne-Baba Tutumları

Sakarya Üniversitesi’nde sürdürülen Halka Açık Dersler kapsamında “Gelişim Sürecinde Anne-Baba Tutumları Uyumsuz Davranışlar ve Başetme” adlı bir konferans düzenlendi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen konferansa konuşmacı olarak katılan SAÜ Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Koç, konuşmasında gelişim süreçlerinin temel amaçlarından, gelişim sürecinde madde bağımlılığından ve sorumluluk duygusundan bahsetti.

Çocuğun gelişiminden kastın boy uzaması, yetişkinlerde bulunan güçleri elde etmek ve yetişkin görünüşünün kast edildiğini belirten Doç. Dr. Mustafa Koç, gelişim sürecinin temel amaçlarını anlattı. Doç. Dr. Koç, “Bir bireyin olgunlaşması kısmen öğrenme, kısmen de olgunlaşma yoluyla olur. Olgunlaşma, zamanla adeta kendiliğinden meydana gelen anatomik ve fizyolojik gelişmelerdir. Bu tür gelişmede katılımın rolü büyük olur. Çocuğun hem olgunlaşması, hem de birçok şeyleri görerek, yaparak ve işiterek öğrenmesi lazım” dedi.

İletişimsizlik anne-baba rolünü de olumsuz etkiler

Gelişim sürecinde görülen madde bağımlılığı hakkında da bilgiler veren Doç. Dr. Mustafa Koç, çocuklarda ve ergenlerde uyuşturucu ve madde bağımlılığının hızla yayıldığını söyledi. Ebeveynlerin, uyuşturucu ve madde bağımlısı çocukların gelişim sürecinde olumsuz ve yanlış yaklaşımlarının olduğunun belirlendiğine işaret eden Koç, “Ebeveynlerin tutumlarının konuşulması ve değerlendirilmesi, çocuğun özellikle aile ve topluma kazandırılması noktasında önemlidir. Anne ve babanın bu konuda nasıl bir rol alacağı, tutum ve davranışlarının yeniden nasıl yapılandırılacağı konusunu ailelerle yürütülen terapötik yaklaşımlar söz konusudur. Ebeveynler kendileri arasındaki iletişim, uyum ve ahengi sağlayamazsa, çocukların doğumuyla birlikte ortaya çıkan anne ve babalık rolü de olumsuz etkilenecektir” şeklinde konuştu.

Sorumluluk duygusu özgüveni geliştirir

İnsanın, dünyaya geldiği andan itibaren yaşamının sonuna kadar süren bir dizi görev ve zorunluluklara sahip olduğunu belirten Doç. Dr. Koç, şöyle devam etti: “Kişinin öncelikle kendi hayatına karşı, sonra da yaşadığı çevreye karşı üstlenmek zorunda olduğu sorumlulukları vardır. Sorumluluk duygusuna sahip bir insan, yaptıklarının sonucunu, ona verilen görevlerin önemini bilir ve herkes tarafından takdir edilir. Kısaca başkalarının haklarına saygı gösteren, kendi davranışlarının sonucunu kabullenen insan, sorumluluk sahibi insan demektir. Sorumluluk duygusu ile özgüven gelişimi arasında büyük bir ilişki vardır. Çünkü sorumluluk duygusu gelişmiş bir çocuğun kendine güveni de gelişecektir” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesi’nde, sürdürülen, halka, açık, dersler
Bu haber toplam 2334 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
2005 ÖDP 4. Olağan Kongresi'nde Hayri Kozanoğlu genel başkanlığa yeniden seçildi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free