hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Tüm Türkiye'de Valiler, Koronavirüs Tedbirleri Denetimi Yapacak Sakarya’da hayvancılığın gelişimi için ortak çalışmaya hazırız Devletimiz tüm imkânlarıyla Sakarya’daydı Sakarya'nın Arazi Toplulaştırma Çalışmaları Sakarya'dan Yapılmalı ÖZKOÇ, PATLAMAYI MECLİS’E TAŞIDI 3600 Aday Arasından Türkiye Finaline Adını Yazdırdı. Millî Savunma Üniversitesi (MSÜ) Sonuçlarına Sakarya Damgası SAÜ 50 Yılda Uluslararası Bir Markaya Dönüştü Uluslararası İşgücü Piyasası e-Haritası Hazırlandı MEM’de Yeni Eğitim-Öğretim Yılı Hazırlıkları
Tüm Türkiye'de Valiler, Koronavirüs Tedbirleri Denetimi Yapacak
Tüm Türkiye'de Valiler, Koronavirüs Tedbirleri Denetimi Yapacak
 
Sakarya'nın Arazi Toplulaştırma Çalışmaları Sakarya'dan Yapılmalı
Sakarya'nın Arazi Toplulaştırma Çalışmaları Sakarya'dan Yapılmalı
 
ÖZKOÇ, PATLAMAYI MECLİS’E TAŞIDI
ÖZKOÇ, PATLAMAYI MECLİS’E TAŞIDI
 
YKS’ye ücretsiz ulaşım
YKS’ye ücretsiz ulaşım
GELECEKTE HAYVANCILIK NASIL OLACAK
 

GELECEKTE HAYVANCILIK NASIL OLACAK

Büyüyen dünya nüfusu, artan refah ve kentleşme, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, hayvansal ürünlere olan talebin artmasına neden oluyor..

17 Eylül 2019 Salı 00:16
Yazdır

GELECEKTE HAYVANCILIK NASIL OLACAK

Büyüyen dünya nüfusu, artan refah ve kentleşme, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, hayvansal ürünlere olan talebin artmasına neden oluyor..Dünya nüfusu 2050 yılına kadar 9,6 milyar seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor..Dünya nüfusu bu orana ulaştığında paralelinde nüfusu beslemek için hayvansal gıdaya olan talebin yüzde 70 oranında artacağı tahmin edilmektedir.Ülkemizin coğrafik şartlarından ötürü ,iyi kullanıldığında hayvancılık için mükemmel bir yapıya sahiptir.Şartlar iyi değerlendirildiğinde ilerde ülkemizden dünyaya ihracat için çok önemli bir seçenek olmaya adaydır.

Talepteki büyümenin büyük kısmı, hızla artan modern yoğun hayvancılık üretim biçimleriyle sağlanıyor, ancak geleneksel sistemler paralel olarak varlığını sürdürecek.

Dolayısıyla, artan talep artışı, gıda ve gelir için geçimleri hayvancılığa dayanan, tahmini 1 milyar fakir nüfus için geçimlerini temin etmekte fırsatlar da sunmaktadır.

Sektörün değeri yüksek gıda ve diğer birçok ekonomik ve sosyal işlev sunarken, kaynak kullanım etkileri büyüktür.

Hayvancılık sektörü, otlatma ve yem bitkileri kullanımı yoluyla dünyanın en büyük tarımsal arazi kullanıcısıdır.Bu rolüyle dünya da hayvancılıkta üretim yapan bir çok ülkenin ekonomisini çok önemli pozitif yönde katkılar sunmaktadır

Ayrıca hayvancılıktaki büyümeler iklim değişikliği , toprak ve su yönetimi ve biyoçeşitlilik konularında önemli bir rol oynamaktadır.

Dünyada ,arazi ve su gibi tarımı ve hayvancılığı devamlılığını sürdüren doğal kaynaklar gittikçe azalmakta ve bozulmaktadır.Bu ikilem iklim değişikliği nedeniyle giderek daha fazla tehdit altında kalmaktadır.

FAO, yapmış olduğu çalışmalarla ,çevresel güvenceyi ve kaynak kullanımını azaltırken, gıda güvenliğine ve yoksulluğun azaltılmasına katkıda bulunan hayvancılığın sürdürülebilir kalkınmasını kolaylaştırmaktadır.Biz de ülke olarak ,yukarıda bahsettiğim ,hayvancılıkla ilgili gerek bireysel gerekse devlet olarak gerekli adımları ,gelecek için şimdiden atmak zorundayız.SAYGILARIMLA…

Mustafa YILDIZ

Veteriner HEKİM

Anahtar Kelimeler: büyüyen, dünya, nüfusu, artan, refah, kentleşme
Bu haber toplam 1641 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1928 Havacı Amelia Earhart bir uçak ile Atlantik Okyanusu'nu geçen ilk kadın oldu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free