hüseyin
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Büyükşehir’den Önemli Açıklama Büyükşehir Basket parkeye indi Kart54 dolumları artık Gar Meydanı’nda ‘Sokak Basketbolu Turnuvası’ Kent Park’ta İMMİB'TEN SATSO'YA PLAKET SAKARYA MOBİLYA İMALATÇILARI (SAMİKOP) GENEL KURULU YAPILDI AK PARTİ’NİN KURULUŞU TARİHİ MİLATTIR MÜSİAD BASIN DUYURUSU Prof. Dr. Tonguç Rektör Yardımcısı Oldu KILIǒTAN SAKARYA HALKINA ‘ALTIN VE DÖVİZ’ ÇAĞRISI
Büyükşehir’den Önemli Açıklama
Büyükşehir’den Önemli Açıklama
 
Kart54 dolumları artık Gar Meydanı’nda
Kart54 dolumları artık Gar Meydanı’nda
 
KILIǒTAN SAKARYA HALKINA ‘ALTIN VE DÖVİZ’ ÇAĞRISI
KILIǒTAN SAKARYA HALKINA ‘ALTIN VE DÖVİZ’ ÇAĞRISI
 

‘Yaz Şenliği’ Kent Park’ta
‘Yaz Şenliği’ Kent Park’ta
Entelektüel ve İktidar
 

Entelektüel ve İktidar

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi’nin (SASGEM) düzenlediği Çarşamba Konferans’larının bu haftaki konuğu, Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Çağan oldu.

7 Mayıs 2018 Pazartesi 03:23
Yazdır

Entelektüel ve İktidar

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi’nin (SASGEM) düzenlediği Çarşamba Konferans’larının bu haftaki konuğu, Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Çağan oldu.

SASGEM tarafından Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen programda “Entelektüel ve İktidar ” konusu ele alındı.

Entelektüel meselesi bir şekilde herkesin gündeminde olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kenan Çağan, “Çok gerçek bir dünyada yaşıyoruz ve dolayısıyla bu gerçek dünyada yaşamanın da şöyle doğal durumları söz konusu. Örneğin yaşadığımız dünyada hak ve özgürlükler konusunda, adalet konusunda, sömürü konusunda, eşitsizler konusunda süre gelen bir durum söz konusu yani gerçek toplumların böyle reel sorunları vardır. Dolayısıyla bu reel sorunların anlaşılması, çözülmesi konusunda bazı toplumsal aktörlere ihtiyaç var. Bu toplumsal aktörlerden bahsettiğimizde belki en öncelikli olarak entelektüellerin rol ve sorumluluk olarak öne çıktıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz” dedi.

Entelektüel kimdir? Ne yapar?

Türkçede kullanılan entelektüel kelimesinin İngilizcedek “intellect” kavramından esinlenerek kullanıldığını belirten Prof. Dr. Çağan, “İnsanın akılcı yönüne vurgu yapan bir kavram. Manuel iş yapmayıp da zihninle iş yapan kişiye entelektüel denmiş. Peki bu tanım bugün içinde yeterli midir? Kişisel fikrim yeterli olmadığı kanaatindeyim yani Zihniyle iş yapmak manuel çalışmamak bir entelektüel tanımı için yeterli olmaz, zihniyle çalışmakta entelektüel kılmak için yetmez. Başka bir entelektüel tanımını yürürlüğe koymamız gerekiyor” dedi.

Günümüzde entelektüel kavramının her koşulda, ne pahasına olursa olsun hakikati savunan kişiler olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çağan konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Her tür bedel ödemeyi göze alarak doğruyu, hakkı, adaleti savunan bunun mücadelesini veren kişidir. Tabi hakikat mücadelesi yapmak, her koşulda doğrunun yanında durmak, adil olanın yanında durmak, hakikatin yanında durmak beraberinde bir çok riski de getirir. Bu da bir çok pratik bilgi uzmanını entelektüel halkasının dışında bırakır İster istemez çünkü çok doğal bir durumla karşı karşıyayızdır hepimiz korkarız, korktuğumuz içinde hakikati her koşulda söyleme refleksini göstermeyiz.

Entelektüel iktidarla karşılaştığında kendini belli eder yani kürsüde derslikte yada laboratuvarda bilginizin mükemmel varlığını işletmeniz sizi entelektüel kılmaz. Örneğin saf bir bilgiyi sınıfa gelip öğrenciye aktarmak entelektüel bir performans değildir. Entelektüel performans şurada ortaya çıkar siz iktidarla karşılaştığınızda iktidara rağmen bir hakikati dillendirme cesareti sergileyip sergilemediğiniz sizi entelektüel yapar.

İktidar deyince hepimizde yaygın olarak siyasal iktidar anlaşılıyor aslında iktidar sadece siyasal iktidardan ibaret değil. Aslında iktidar dediğimiz durum her yerde iki insan ilişkisinden tutunda daha karmaşık büyük bir organizasyon olan devlete kadar iktidar çeşitli biçimlerde kendini gösterir”

Etkinliğin ardından Prof. Dr. Kenan Çağan’a teşekkür plaketi takdim edildi.

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesi, akademik, sosyal, gelişim, merkezi’nin
Bu haber toplam 683 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1962 Emekli Albay Talat Aydemir, açıklamaları nedeniyle tutuklandı. Açıklamaları yayımlayan 7 gazeteye soruşturma açıldı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
Halı Yıkama
ibo
ism
Adasenotomotiv
selcuk
şevki
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free