hüseyin
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Sakarya’da akıllı bisiklet dönemi başlıyor Şehrin yeni hal kompleksi tamamlanıyor İHRACAT SİZDEN, PERSONEL BİZDEN ULUSLARARASI TİCARET ELÇİLERİ YETİŞİYOR İş Dünyasındaki Yerimiz Yeni Nesil Girişimcilik Sakarya 24. Sırada 300 bisiklet sahiplerini buldu 33 milyonluk dev altyapı yatırımı tamamlandı Milletvekili Dikbayır; “Gün, birlik günüdür” GökhanKORKMAZ’a yeni görev…

Sakarya’da akıllı bisiklet dönemi başlıyor
Sakarya’da akıllı bisiklet dönemi başlıyor
 
Sakarya 24. Sırada
Sakarya 24. Sırada
 

300 bisiklet sahiplerini buldu
300 bisiklet sahiplerini buldu
 
Milletvekili Dikbayır; “Gün, birlik günüdür”
Milletvekili Dikbayır; “Gün, birlik günüdür”
Endüstriyel Kontrol Sistemleri Siber Güvenlik Kampı Başlıyor
 

Endüstriyel Kontrol Sistemleri Siber Güvenlik Kampı Başlıyor

Sakarya Üniversitesi ve Biznet Bilişim işbirliğiyle “Endüstriyel Kontrol Sistemleri Siber Güvenlik Kampı” düzenlenecek.

22 Haziran 2018 Cuma 00:33
Yazdır

Endüstriyel Kontrol Sistemleri Siber Güvenlik Kampı Başlıyor

Sakarya Üniversitesi ve Biznet Bilişim işbirliğiyle “Endüstriyel Kontrol Sistemleri Siber Güvenlik Kampı” düzenlenecek.

Endüstriyel kontrol sistemleri (EKS) alanında Türkiye’deki kritik altyapıların siber dayanıklılığını arttırmayı amaçlayan kampta katılımcılara siber güvenlik, IT ve OT (operasyonel teknolojiler) ile ilgili bilgiler verilecek. SAÜ Siber Güvenlik Eğitim, Araştırma ve Uygulama Laboratuvarında 23-25 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek eğitime ücretsiz olarak başvurulabilecek. Katılımcıların konaklama ve yemek gibi masrafları ise Biznet tarafından karşılanacak.

Kampın organizatörlerinden Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. İbrahim Özçelik, kamp ile birlikte EKS’lerin siber güvenliği konusunda öğrencilerde bir ilgi uyandırmayı ve farkındalık yaratmayı amaçladıklarını belirtti. Siber güvenlik ve EKS’ler ile ilgili bilgi gereksinimi ortaya çıktığına değinen Doç. Dr. Özçelik, öğrencileri EKS siber güvenliği sektörüne yönlendirmeyi ve bu konuda sektörde çalışan kişileri de akademik tarafa yönlendirerek sinerji üretmeyi hedeflediklerini kaydetti.

EKS’lerin siber güvenliği konusunda ciddi uzman açığı olduğunun altını çizen Özçelik, söz konusu alanın öğrencilere milli güvenlikle birebir ilişkili bir kariyer fırsatı sunduğunu söyledi. Doç. Dr. Özçelik, “EKS siber güvenliğinde, siber güvenlik bilgisinin yanında, hem OT hem de proses (süreç) bilgisine hakim olmak gerekir. Bunun yanında ağ bilgisi olan, sistem bilen kişiler de bu dünyanın içerisinde kendilerine rahatça yer bulabilir. Bunun için ilk önce bu ön yargının ortadan kalkması gerekir. Diğer taraftan EKS siber güvenliğine ilgi duyan firmalar da ciddi uzman ihtiyacı duyuyor. En büyük farkındalığın ve yönetmeliklerin tanımlandığı enerji alanında dağıtım şirketleri sistemlerini bir sızma testine tabi tutmak zorunda. Dolayısıyla EKS kampını bir alan oluşturma inisiyatifi olarak da görebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Kamp programı

Biznet’ten Güvenlik Uzmanı Fatih Kayran ise kampa katılım için herhangi bir üniversite, bölüm, not ortalaması gibi şartlar aramadıklarını ifade ederek, başvuranlar arasında bir değerlendirme yapacaklarını, ardından internet üzerinden yapılacak mülakatlar ile katılmaya hak kazananların açıklanacağını söyledi. Kamp programı hakkında bilgi veren Kayran, “İlk gün PLC’nin çalışma mantığı ve programlama, HMI/SCADA programlama, endüstriyel iletişim protokolleri ve diğer temel bilgileri vermeyi planlıyoruz. Ardından EKS enstrümanlarının genel tanıtımına geçeceğiz. Bu noktada EKS’leri hedef alan saldırı senaryoları ve alınabilecek önlemler üzerinde yoğunlaşacağız. Ülkelerin birbirlerine yönelik düzenlediği siber saldırılarda EKS’lerin yeri de programda yer alacak. Son gün ise EKS CTF düzenlenecek. Olabildiğince multidisipliner bir program hazırlamaya çalıştık” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesi, biznet, bilişim, işbirliğiyle, “endüstriyel
Bu haber toplam 975 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1978 Enver Sedat ve Menahem Begin Nobel Barış Ödülü'nü aldı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
Halı Yıkama
ibo
ism
Adasenotomotiv
engin
şevki
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free