hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Söğütlü'de Festival Coşkusu Sona Erdi Büyükşehir’den ev ve süs hayvanları eğitimi İYİ PARTİ AFET BÖLGESİNDE SEDAŞ Kriz Masası Kurdu Tuna’nın ’40 Şehir Portresi’ kitabına tanıtım toplantısı 35. Söğütlü Festivali Başladı CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZKOÇ, SEL BÖLGESİNDE ICLEL 2019 Başarı ile Tamamlandı Altyapıda gençler geleceğe hazırlanıyor Robotik Kodlama Atölyesi öğrencileri turnuva hazırlıklarına başladı
Söğütlü'de Festival Coşkusu Sona Erdi
Söğütlü'de Festival Coşkusu Sona Erdi
 
35. Söğütlü Festivali Başladı
35. Söğütlü Festivali Başladı
 

Sel bölgesinde yaralar sarılıyor
Sel bölgesinde yaralar sarılıyor
 
Rektör Savaşan Sakarya Basını ile Buluştu
Rektör Savaşan Sakarya Basını ile Buluştu
Endüstri 4.0 ve Geleceğin Teknolojileri Konuşuldu
 

Endüstri 4.0 ve Geleceğin Teknolojileri Konuşuldu

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezince (SASGEM) düzenlenen Çarşamba Konferanslarının bu haftaki konuğu Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik oldu.

15 Aralık 2018 Cumartesi 17:52
Yazdır

Endüstri 4.0 ve Geleceğin Teknolojileri Konuşuldu

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezince (SASGEM) düzenlenen Çarşamba Konferanslarının bu haftaki konuğu Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik oldu.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşen konferansta “Endüstri 4.0 ve Geleceğin Teknolojisi” konusu ele alındı. Prof. Dr. Erdal Çelik, konuşmasında endüstriyel devrimlerin tarihsel gelişimi, endüstri 4.0’ın ne zaman başladığı ve mevcut durumu, endüstri 4.0’ın Türkiye’de ve dünyada nasıl şekilleneceği ve buna bağlı olarak geleceğin teknolojisinin nasıl ilerleyeceği konularına değindi.

Konuşmasının başında ilk üç endüstri devriminin tarihçesinden bahseden Prof. Dr. Erdal Çelik, “Birinci endüstriyel devrim, su buharı gücüyle çalışan mekanik sistemlere dayalı üretim olarak gerçekleşmiştir. Daha sonraki yıllarda ikinci endüstriyel devrimde, daha çok elektrik enerjisinin devreye girdiği bir yapıyı, insan gücüne dayalı kitle üretim araçlarının devrede olduğu bir yapıyı gördük. Üçüncü endüstriyel devrime baktığımız zaman ise burada da bilgisayar sektörü bilgisayar sistemleri devreye girdi” dedi.

Endüstri 4.0 neden ortaya çıktı?

Endüstri 4.0’ın günümüzde başladığını ve önümüzdeki yıllarda etkin bir şekilde kendisini göstereceğini belirten Prof. Dr. Çelik, bu devrimin siber üretim sistemlerine dayalı fiziksel üretimi ifade ettiğini ve tamamen dijitalleşmeye yönelik bir çalışmayı oluşturduğunu kaydetti. Endüstri 4.0’ın otomasyon sistemlerinin veri alışverişleri ve üretim teknoloji sistemleri çerçevesinde bir bütünü oluşturduğuna işaret eden Çelik, “Buradaki hedef, üretim faktörlerini oluşturacak tüm parçalar arasında cihazların haberleşme ağını oluşturması, esnek, dinamik, kendi kendini yönetebilen bir sistemin kurgulanması şeklinde ifade edilmektedir. Tabi bunun altında pek çok sebep var. Endüstri 4.0 neden ortaya çıktı? Bunlardan birisi, yaşlı Avrupa’nın ortaya çıkması, buna bağlı olarak değişimlerin hızlı bir şekilde ayak uyduramamasıdır. Çin’in güçlü bir şekilde gelmesi, buna karşı rekabet üstünlüklerini gösterilememesi etkilidir. Böylece Almanya’da endüstri 4.0 stratejilerinin adı belirlenmiş oldu” dedi.

Endüstri 4.0'a karşı Toplum 5.0

Endüstri 4.0’ın devamında ise yeni bir döneme girileceğini belirten Çelik, “Buna bağlı olarak farklı bir devir daha açılmaktadır. Toplum 5.0 adını verdiğimiz bu dönemde başta makine, mekatronik gibi alanlar olmak üzere her şey dijitalleşecek. İnsanlar burada nerede olacak, tam olarak bilemiyoruz. Buna bağlı olarak insanların mutluluğu da önem arz ediyor. Bu kapsamda fizik ve metafizik âlemdeki mutluluğu ön plana çıkaran bir felsefe ile devam edilmiş oluyor” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesi, akademik, sosyal, gelişim, merkezince
Bu haber toplam 914 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1919 Müttefik Yüksek Konseyi, işgal bölgeleri hakkında anlaşamayan İtalya ve Yunanistan arasında bölüştürme yaptı ve Aydın'ın İtalyanlara verilmesi kararlaştırıldı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free