hüseyin
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Yeni otobüs filosu seferlere başladı Ziya Taşkent’te Ud rüzgârı Bilal Erdoğan’dan Rektör Savaşan’a Hayırlı Olsun Ziyareti İl Başkanı Fevzi Kılıç'ın İlçe Teşkilat Ziyaretleri Yılın Örnek Öğretmenine Durmuş’tan Tebrik Katma Değerli ve Nitelikli Üretime Geçmeliyiz Kah-Veli Saatler Akyazı’da büyük beğeni gördü İlçe Milli Eğitim Müdürleri Arifiye’de Toplandı Bisiklet yolları Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nden Sapanca Gölü’ne uzanacak Toplu taşımada yeni dönem başlıyor

Yeni otobüs filosu seferlere başladı
Yeni otobüs filosu seferlere başladı
 
Kah-Veli Saatler Akyazı’da büyük beğeni gördü
Kah-Veli Saatler Akyazı’da büyük beğeni gördü
 

Toplu taşımada yeni dönem başlıyor
Toplu taşımada yeni dönem başlıyor
 
Sakarya BSB:80 Oliver Wurzburg:60
Sakarya BSB:80 Oliver Wurzburg:60
DOKU KÜLTÜRÜ LABORATUVARI PROJESİ İMZALANDI
 

DOKU KÜLTÜRÜ LABORATUVARI PROJESİ İMZALANDI

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından çalışmaları yürütülen “Sakarya Tarımsal Ürünler Üretim Mükemmeliyet Merkezi” diğer bir adıyla “Doku Kültürü Laboratuarı Projesi” Protokol İmza Töreni SATSO’da gerçekleştirildi.

28 Haziran 2018 Perşembe 23:09
Yazdır
DOKU KÜLTÜRÜ LABORATUVARI PROJESİ İMZALANDI Mükemmeliyet Merkezi ile Sakarya'da Tarımsal Ürünler Mükemmel Büyüyecek

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından çalışmaları yürütülen “Sakarya Tarımsal Ürünler Üretim Mükemmeliyet Merkezi”  diğer bir adıyla “Doku Kültürü Laboratuarı Projesi” Protokol İmza Töreni SATSO’da gerçekleştirildi.

Protokol İmza Töreni SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ev sahipliğinde Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu başta olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, MARKA Genel Müdürü Mustafa Çöpoğlu ve Sakarya Üniversitesi Pamukova Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Taki Demir katılımı ile gerçekleştirildi.

Nesli Tükenen Ürünler İçin Önemli

Toplantıda konuşan Vali İrfan Balkanlıoğlu Doku Kültürü Laboratuvarı’nın tarımsal nitelikli ürünlerin geleceği açısından büyük önem arz ettiğini dile getirerek  “Bu proje  kısa süreli ürün çoğaltmanın yanın sıra özel bitkilerin neslinin tükenmesi durumunda süratle ve genlerini muhafaza etmek açısından oldukça önemlidir.  Türkiye genelinde bir açığı kapatacak çok önemli katkı sağlayacak bir proje. Hastalık ve zararlardan arındırılmış bitki tohumları çok önemli. Fındık, patates, ceviz gibi bitkilerde özellikle yaşlanan ağaçlar yerine yeni tohumlar üretmek de gereklidir. Tıbbi bitkiler de yetiştirmeliyiz.” diye konuştu.

Tarım Ürünleri Kısa Sürede Çoğaltılacak

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ise projenin başlangıcı hayata geçirilmesi ve bu sürece kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek süs bitkiciliği sektörü açısından başlatılan ancak süreçle tüm tarımsal ürünlerin kısa sürede  tohumlarının kopyalanması olarak gelişen bir proje olduğunu belirtti. Altuğ “Sistemli ve birlikte çalışmayla, yeni projeler ve ekim alanlarının genişletilmesiyle, kalitesi dünya standartlarının üzerinde üretim yaparak sadece süs bitkiciliğini değil, ihtiyaç duyulan tarımsal ürünlerin çoğaltılması konusunda fayda alacağımız bir çalışma. Doku kültürü tarımda önemli bir noktayı kapsıyor ve ülkemizi bu konuda ileri taşıyacak bir uygulama olacaktır. Burada hastalıklardan ari hızlı büyüyebilen bitkiler oluşuyor. Tohumdan kaynaklanan sorunları ortadan kaldırmak için bu yöntem oldukça uygundur. Yaşlanan fındık ağaçları, patates, çay ağaçlarının yenilenmesi açısından doku kültürü oldukça verimlidir.

30 Milyon Kapasiteli Merkez

Proje kapsamında Sakarya ili Arifiye ilçesinde, yıllık 30 milyon adet kapasiteli bir tarımsal ürünler üretim mükemmeliyet merkezi kurulması amaçlanmaktadır. Projeye konu tarımsal ürünler üretim merkezinde; bitki yetiştiriciliğinde bölgenin ihtiyacı olan hastalıksız, virüsten ari, kaliteli ve sağlıklı gıda ve süs bitkileri tohum ve fidelerinin doku kültürü teknolojisi ile nitelikli materyale dönüştürülmesi planlanmaktadır. Bu sayede sektörde kaliteli ve sağlıklı tohum ve fide üretimi, sektörde dışa bağımlılığın azaltılması ve sektör kuruluşların ihracat kapasitelerinin arttırılması amaçlanmaktadır. Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz işbirliği ile çok önemli ve özel bir projeye imza atmaktan memnuniyet duyuyorum. Çalışmamız ilimize ve ülkemize hayırlı olsun”

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu da bu projenin hayata geçirilmesinde SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ’un büyük katkıları olduğunu dile getirerek  “İlimiz tarım anlamında çok verimli topraklara sahip. Bu topraklarda kısa sürede daha fazla ürün elde edebilmemiz için bu tür bir çalışmanın olması bizleri oldukça memnun etti. Bu çalışma orta ve uzun vadede ihtiyaçların karşılanmasının ardından ihracatı da tetikleyecektir” diye konuştu.

Projeden Beklentiler

MARKA Proje Uygulama Birimi Başkanı Şevket Kırıcı da proje detayları hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Kırıcı sunumunda projeden beklentilere değinerek “Bu proje ile; yıllık 30 Milyon bitki üretim kapasiteli aseptik şartlarda yapay bir besin ortamında hücre, doku veya organ gibi bitki kısımlarından eksplant kontrollü çevre koşullarında yeni doku, bitki veya bitkisel ürünlerin üretildiği bir bitki doku kültürü laboratuvarı içeren süs ve gıda bitkileri üretim mükemmeliyet merkezinin kurulması beklenmektedir. Ayrıca sektörel bazda ürün ve üretim çeşitliliğinin sağlanması bakımından bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda tespit edilen 4.700 çeşit fide, fidan ve tohumun doku kültürü teknolojisi ile üretimini içermesi,  laboratuvarın toplam üretim kapasitesinin % 30-40’lık kısmının dış pazara sunulması, laboratuvarın toplam üretim kapasitesinin % 70-60’lık kısmının ise iç pazara sunulması, proje ile öncelikli olan, sektördeki firmaların yurtdışından ithalat ile dış pazardan temin ettikleri bitkisel üretim materyallerinin maliyetini azaltmış ve dolayısıyla firma genel maliyetlerini düşürmeye katkıda bulunması beklenmektedir” dedi.

Heyet, protokol imza töreninin ardından üretilen ürünlerden örnekleri incelediler

Anahtar Kelimeler: sakarya, ticaret, sanayi, odası, tarafından, çalışmaları
Bu haber toplam 1074 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1889 Washington, 42.ci eyalet olarak ABD'ye katıldı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
Halı Yıkama
ibo
ism
Adasenotomotiv
engin
şevki
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free