hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün nabzı Sakarya’da atacak MÜSİAD TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun KAMUOYU DUYURUSU İnternet erişimi olmayan bölgelerde öğrencilere hizmet İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2020 Tarih ve 2020/83 Nolu Kararı 81 İl Valiliği'ne Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi Son genelgenin ardından denetimler artt Unkapanı yeni bir yaşam alanı olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
 

Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
 
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
 
KAMUOYU DUYURUSU
KAMUOYU DUYURUSU
DOĞAL DENGEYİ KORUYACAĞIZ
 

DOĞAL DENGEYİ KORUYACAĞIZ

Adapazarı Orman Bölge Müdürü Hasan Yıldız,ormanlık alanlarda doğal ve suni gençleştirme çalışmalarını hızlandırarak toprak, su ve bitki arasındaki tabii dengenin bozulmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

22 Ekim 2005 Cumartesi 12:52
Yazdır
Bölge Müdür Hasan Yıldız,yaptığı açıklamada,dünyada artan nüfusun yanında aşırı sanayileşme ve kentleşme sonucunda yeşilin ve ormanlık alanların öneminin günümüzde daha da arttığını belirterek,’’Ülkemizde olduğu gibi bölgemizde de yüzyıllardan beri süre gelen bilgisiz ve düzensiz faydalanmalar sonucunda ormanlarımız büyük kayıplara uğrayarak,yer yer tamamen yok olmuş ve önemli bir bölümü de verimlerini yitirmiştir.Bunun sonucu olarak toprak,su ve bitki arasındaki tabii denge bozulmuş,verimli yurt toprakları denizlere akıp gitmiştir. Orman ve meraların aşırı tahribi neticesinde gün 400.000 kamyon dolusu, her yıl 1 milyar 400 milyon ton, başka bir değişle komşumuz İzmit ve Bursa illerinin yaklaşık 30 cm kalınlıkta kaplayabilecek miktarda ülkemizin en verimli topraklarını erozyon sonucunda kaybediyoruz.Bu durum üst havzalarda açlığı ve fakirliği körüklerken aşağı kısımlarda da barajlarımızın kısa sürede dolmasına sebep olmak suretiyle baraj ömürlerini kısaltmaktadır’’dedi. Bölgenin ormanlık alanlarında hem bu dengeyi korumak,hem de dengenin yeşil tarafının ağır basması çalışmalarına Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğü olarak özel önem verdiklerini ifade eden Yıldız,’’Bozulan dengenin yeniden kurulması tarım arazilerinin sel baskınlarından ve rüzgar erozyonundan korunması,orman ve orman ürünlerine karşı her yıl artan ihtiyacın karşılanması için mevcut ormanların tabii ve suni yolla gençleştirilmesi,verim dışı kalmış ve tamamen boşaltılmış orman alanlarının ağaçlandırarak verimli hale dönüştürülmesi gerekmektedir’’diye konuştu. Bu yüzden Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğü olarak 497 Ha. Programa karşılık 143 Ha. Sahada suni gençleştirme çalışması yapılmıştır. Çalışmalarda öncelikli geçen yıllarda yanan sahaların yeniden ağaçlandırılması prensibi göz önünde bulundurulmuştur. Suni gençleştirme çalışması Adapazarı ,Geyve,Hendek,Karasu,İzmit ve Gölcük orman işletme müdürlüklerinde yaptırılmıştır.Şimdiye kadar 76.650 adet fidan dikimi yapılmıştır. 862 Ha.Programa karşılık 638 Ha. Sahada genç ve sıkışık ormanlarımızda sıklık bakımları yapılarak gelecekteki ormanlarımızın daha sağlıklı ve dayanıklı yapılara kavuşmasının ön çalışmaları yapılmıştır.Bölgemizde kar yağışları başlamadan suni geçleştirme ve doğal gençleştirme çalışmalarına büyük bir hız verilmiş olup 2005 programı başarıyla gerçekleştirilecektir.Bölge müdürlüğümüzde orman geçleştirme,suni tensil çalışmaları dahil olmak üzere diğer tüm ormancılık çalışmalarında orman köylüsü istihdam edilmektedir.
Anahtar Kelimeler: adapazarı, orman, bölge, müdürü, hasan, yıldız
Bu haber toplam 2745 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free