hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün nabzı Sakarya’da atacak MÜSİAD TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun KAMUOYU DUYURUSU İnternet erişimi olmayan bölgelerde öğrencilere hizmet İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2020 Tarih ve 2020/83 Nolu Kararı 81 İl Valiliği'ne Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi Son genelgenin ardından denetimler artt Unkapanı yeni bir yaşam alanı olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
 

Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
 
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
 
KAMUOYU DUYURUSU
KAMUOYU DUYURUSU
DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ADAPAZARI'NDA
 

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ADAPAZARI'NDA

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, camilerde kadro sıkıntısı yaşadıklarını söyledi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, ziyaret, açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere Adapazarı'na geldi.

12 Ağustos 2005 Cuma 13:27
Yazdır
Başkan Bardakoğlu ilk olarak Sakarya Müftülüğü'nü ziyaret etti. Sakarya Müftüsü Ahmet Şark'tan bilgi alan Bardakoğlu daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin, "Her boş araziye gelişigüzel cami yapılıyor. Bunları denetliyor musunuz?'' sorusu üzerine Bardakoğlu, "Türkiye'de camiler belirli bir ihtiyacın ürünü olarak yapılıyor. Ülkemizde nüfus hızla artıyor. Yeni yerleşim birimleri oluşturuluyor. Tabi buralarda doğan cami ihtiyacı da bir şekilde karşılanmak zorunda. Türkiye'de her yıl 500 kadar cami yaptırılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı bu camilerin yapımını bizzat kontrol edemiyor. Bu camileri halkımız kendi dişinden tırnağından, ekmeğinden artırdıklarıyla yapıyor. Biz ise bu camilerin ne yapımına, ne elektriğine, ne de suyuna katkıda bulunamıyoruz. Sadece aciliyet söz konusu olduğu zaman bu yapıları koordine edebiliyoruz" dedi. Camilerde kadro sıkıntısı yaşandığını belirten Bardakoğlu, "Diyanet İşleri Başkanlığı olarak camilerimize kadro vererek, uygun bir din eğitimi verilmesine çalışıyoruz. Bunu da iyi bir şekilde yaptığımızı söyleyemeyiz. Çünkü mevcut kadromuz Türkiye'nin ihtiyacına yetmiyor. Bu güne kadar bir rahatlığımız varsa, o da camilerde din görevlisi olarak imam ve hatiplerin, müezzin kayyumların ikişer, üçer adet olmasıydı. Biz onları ihtiyaçlara göre dağıtarak bugüne geldik. Ama artık her camide bir din görevlisi var. Ancak birçok camiye tek görevli yetmiyor. Birçok camimiz ise şu an kadrosuz. Yaklaşık 12 bin civarında kadrosuz cami var. Kadrosuz cami aynı zamanda sorunlu bir cami demektir. Bunu halkımızın bilmesi gerekir. Biz bu camilerimizdeki kadro açıkları konusunun mevcut ulusal bir politikanın parçası olarak görmedik. Bu milletimizin öteden beri asli bir ihtiyacıdır. Herkesin mutabık olduğu bir ihtiyaçtır" diye konuştu. Camilere estetik bir görünüm kazandırmak için çalıştıklarını ifade eden Bardakoğlu, "Cami mimarileri Osmanlılardan kaldığı gibi devam etmiyor. Bunda biraz da bizim imkansızlıklarımız ve camilerin alelacele yapılarak, ibadete sevk etme aşkımız yol açıyor. Ama Türkiye'de artık şunu iyi anladık ki devlet dairelerinin, binalarının tabi bu arada camilerin estetik bakımından da iyi olması gerekiyor. Sadece camilerde değil okullar, hastaneler ve diğer tüm kamu kurum binalarının estetik sahibi binalar olması gerekmektedir" şeklinde konuştu. Türkiye'de hafızlık kurumunun belirli ölçüde zayıfladığını da belirten Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, bu oranın diğer İslam ülkeleriyle karşılaştırıldığında Türkiye'nin iyi bir durumda olduğunu belirterek, son 15 yıl içinde 70 bin öğrenciye hafızlık diploması verildiğini söyledi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Serdivan Beldesi'nde yapılan Merkez Camii'nin ibadete açılması törenine katıldı. Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu toplam 800 kişilik Merkez Camiyi Sakarya Milletvekilleri Recep Yıldırım, Hasan Ali Çelik, Ayhan Sefer Üstün ve Sakarya Valisi Nuri Okutan ile birlikte hizmete açtı.
Anahtar Kelimeler: diyanet, işleri, başkanı, prof, ali, bardakoğlu
Bu haber toplam 3887 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free