hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
YKS’ye ücretsiz ulaşım Bölgenin stratejik planı için ortak çalışmaya hazırız Vali Çetin Oktay Kaldırım Söğütlü 3. OSB’yi Ziyaret Etti “Üyelerin ve şehrin menfaatine olacak tüm projelerin yanındayız” “OSB'ler ve Sanayi Tesislerinde Covid-19 Tarama Testleri Başlıyor” ÖZKOǒTAN AVUKATLARA DESTEK: Rektör Savaşan: “Başarılı Öğrencileri Üniversitemize Bekliyoruz” Sakarya, Mesleki Eğitimde Marka Şehir Olma Yolunda TÜRKMER’den Ömer Seyfettin Öykü Yarışması Evden Uzaklaştırma Kararı Evsiz Nüfusu Artırıyor
YKS’ye ücretsiz ulaşım
YKS’ye ücretsiz ulaşım
 
Bölgenin stratejik planı için ortak çalışmaya hazırız
Bölgenin stratejik planı için ortak çalışmaya hazırız
 
Vali Çetin Oktay Kaldırım Söğütlü 3. OSB’yi Ziyaret Etti
Vali Çetin Oktay Kaldırım Söğütlü 3. OSB’yi Ziyaret Etti
 
“Üyelerin ve şehrin menfaatine olacak tüm projelerin yanındayız”
“Üyelerin ve şehrin menfaatine olacak tüm projelerin yanındayız”

Dinlerin problem oluşu modernleşmeyle başlar
 

Dinlerin problem oluşu modernleşmeyle başlar

‘Cumhuriyet Türkiyesi’nde Bir Mesele Olarak: İslam’ başlıklı konferansta konuşan Prof. Dr. İsmail Kara, “Dini alanın, İslamiyetin, Hristiyanlığın, Yahudiliğin bir problem haline gelişi, Avrupa'da başlayan modernleşme hareketi ile ilgilidir.

10 Şubat 2017 Cuma 23:32
Yazdır
‘Cumhuriyet Türkiyesi’nde Bir Mesele Olarak: İslam’ başlıklı konferansta konuşan Prof. Dr. İsmail Kara, “Dini alanın, İslamiyetin, Hristiyanlığın, Yahudiliğin bir problem haline gelişi, Avrupa'da başlayan modernleşme hareketi ile ilgilidir. Modernleşme, dinle mesafeli bir anlayıştır. Modern düşüncenin, modern yaşama arayışlarının dinle mesafeli oluşu, dinleri bir problem haline getiriyor. Bizim ülkemizde İslamiyetin bir problem haline gelmesi de modernleşmenin başlangıcı ile ilişkilidir” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Şubat Kültür Sanat Etkinlikleri Prof. Dr. İsmail Kara’nın konuşmacı olarak katıldığı ‘Cumhuriyet Türkiyesi’nde Bir Mesele Olarak: İslam’ başlıklı konferansla devam etti. Adapazarı Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa kültür sanat dostlarının ilgisi yoğun oldu.

Prof. Dr. İsmail Kara’nın konuşmalarından satır başları şu şekilde;

Modernleşme dinlerle mesafeli bir anlayıştır
“Din meselelerinin, İslamiyetle ilgili konuların ülkemizde ve İslam dünyasında bir mesele haline gelişi cumhuriyet ile başlamış değildir. Aslında dini alanın, İslamiyetin, Hristiyanlığın, Yahudiliğin bir problem haline gelişi, Avrupa'da başlayan modernleşme hareketi ile ilgilidir. Modernleşme, dinle mesafeli bir anlayıştır. Modern düşüncenin, modern yaşama arayışlarının dinlerle mesafeli oluşu, dinleri bir problem haline getiriyor. Bizim ülkemizde de İslamiyetin bir problem haline gelmesi modernleşmenin başlangıcı ile ilişkilidir.”

Modernleşme ve dine eğilim arasında mesafe var
“Osmanlı ve Türkiye modernleşme teşebbüslerine dini ve devleti kurtarmak amacıyla giriyor. Devleti ve dini kurtarmak adına giriştiğimiz modernleşme teşebbüsleri olsa da, modernleşme ve dine eğilim gösterme arasında bir mesafe var. Batı'daki ve bizim topraklarımızdaki bu süreç farklılık gösteriyor. Bizde modernleşme ve dini kurtarma düşüncesi iç içe gitmektedir, Batı Avrupa'sı için bu böyle değildir.”

Anahtar Kelimeler: ‘cumhuriyet, türkiyesi’nde, bir, mesele, olarak, islam’
Bu haber toplam 2885 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1928 Havacı Amelia Earhart bir uçak ile Atlantik Okyanusu'nu geçen ilk kadın oldu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free