hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
geyvemedya.com öksüz kaldı Sakaryaspor-K.Maraşspor: 2-0 Çikolata Fabrikası için hazırlıklar sona eriyor Kart54 kiosklarında yeni dönem Toplu taşımada sağlıklı ulaşımlar için SEDAŞ Çalışanlarına Yüksekte Çalışma Eğitimi Atatürk İlkokulunda “Engellere Rağmen Bir Bütünüz” etkinliği Engelliler Gününde “Gör Beni” Projesi Sakaryalı Şairlerden Muhteşem Şiir Şöleni Duygusal Yük, İş Performansını Etkiliyor
geyvemedya.com öksüz kaldı
geyvemedya.com öksüz kaldı
 
Sakaryaspor-K.Maraşspor: 2-0
Sakaryaspor-K.Maraşspor: 2-0
 

Çikolata Fabrikası için hazırlıklar sona eriyor
Çikolata Fabrikası için hazırlıklar sona eriyor
 

Toplu taşımada sağlıklı ulaşımlar için
Toplu taşımada sağlıklı ulaşımlar için

Dinlerin problem oluşu modernleşmeyle başlar
 

Dinlerin problem oluşu modernleşmeyle başlar

‘Cumhuriyet Türkiyesi’nde Bir Mesele Olarak: İslam’ başlıklı konferansta konuşan Prof. Dr. İsmail Kara, “Dini alanın, İslamiyetin, Hristiyanlığın, Yahudiliğin bir problem haline gelişi, Avrupa'da başlayan modernleşme hareketi ile ilgilidir.

10 Şubat 2017 Cuma 23:32
Yazdır
‘Cumhuriyet Türkiyesi’nde Bir Mesele Olarak: İslam’ başlıklı konferansta konuşan Prof. Dr. İsmail Kara, “Dini alanın, İslamiyetin, Hristiyanlığın, Yahudiliğin bir problem haline gelişi, Avrupa'da başlayan modernleşme hareketi ile ilgilidir. Modernleşme, dinle mesafeli bir anlayıştır. Modern düşüncenin, modern yaşama arayışlarının dinle mesafeli oluşu, dinleri bir problem haline getiriyor. Bizim ülkemizde İslamiyetin bir problem haline gelmesi de modernleşmenin başlangıcı ile ilişkilidir” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Şubat Kültür Sanat Etkinlikleri Prof. Dr. İsmail Kara’nın konuşmacı olarak katıldığı ‘Cumhuriyet Türkiyesi’nde Bir Mesele Olarak: İslam’ başlıklı konferansla devam etti. Adapazarı Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa kültür sanat dostlarının ilgisi yoğun oldu.

Prof. Dr. İsmail Kara’nın konuşmalarından satır başları şu şekilde;

Modernleşme dinlerle mesafeli bir anlayıştır
“Din meselelerinin, İslamiyetle ilgili konuların ülkemizde ve İslam dünyasında bir mesele haline gelişi cumhuriyet ile başlamış değildir. Aslında dini alanın, İslamiyetin, Hristiyanlığın, Yahudiliğin bir problem haline gelişi, Avrupa'da başlayan modernleşme hareketi ile ilgilidir. Modernleşme, dinle mesafeli bir anlayıştır. Modern düşüncenin, modern yaşama arayışlarının dinlerle mesafeli oluşu, dinleri bir problem haline getiriyor. Bizim ülkemizde de İslamiyetin bir problem haline gelmesi modernleşmenin başlangıcı ile ilişkilidir.”

Modernleşme ve dine eğilim arasında mesafe var
“Osmanlı ve Türkiye modernleşme teşebbüslerine dini ve devleti kurtarmak amacıyla giriyor. Devleti ve dini kurtarmak adına giriştiğimiz modernleşme teşebbüsleri olsa da, modernleşme ve dine eğilim gösterme arasında bir mesafe var. Batı'daki ve bizim topraklarımızdaki bu süreç farklılık gösteriyor. Bizde modernleşme ve dini kurtarma düşüncesi iç içe gitmektedir, Batı Avrupa'sı için bu böyle değildir.”

Anahtar Kelimeler: ‘cumhuriyet, türkiyesi’nde, bir, mesele, olarak, islam’
Bu haber toplam 2379 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1983 İsrail, Trablusşam'da tutuklu 6 İsrail askerine karşılık 4800 Filistinliyi serbest bıraktı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free