hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün nabzı Sakarya’da atacak MÜSİAD TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun KAMUOYU DUYURUSU İnternet erişimi olmayan bölgelerde öğrencilere hizmet İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2020 Tarih ve 2020/83 Nolu Kararı 81 İl Valiliği'ne Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi Son genelgenin ardından denetimler artt Unkapanı yeni bir yaşam alanı olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
 

Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
 
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
 
KAMUOYU DUYURUSU
KAMUOYU DUYURUSU
Cumhuriyet Türkiye’sinde Bir Mesele Olarak İslam
 

Cumhuriyet Türkiye’sinde Bir Mesele Olarak İslam

Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORMER) tarafından “Cumhuriyet Türkiye’sinde Bir Mesele Olarak İslam” adlı bir etkinlik düzenlendi.

21 Nisan 2015 Salı 23:30
Yazdır

Cumhuriyet Türkiye’sinde Bir Mesele Olarak İslam

Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORMER) tarafından “Cumhuriyet Türkiye’sinde Bir Mesele Olarak İslam” adlı bir etkinlik düzenlendi.

‘ORMER Teoloji Konuşmaları Serisi’ kapsamında düzenlenen etkinliğe konuşmacı olarak Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Kara katıldı.

Türkiye’de İslam meselesinin zaman içinde üst üste gelen etmenlerle büyüdüğüne dikkat çeken Prof. Dr. İsmail Kara, ortada ağırlaşmış bir mesele olduğunu ve Türkiye’nin bu meseleyi çözmeden mesafe almasının mümkün görünmediğini kaydetti. Günümüzde meselenin hafifleştiği yönünde psikolojik olarak yanlış bir algı oluştuğunu söyleyen Prof. Dr. Kara, “Türkiye’de herhangi bir şeyin istikrarlı olarak devam etmesi, var olan sorunun çözüme doğru hareket etmedikçe mümkün değil. Türkiye’de din ile alakalı olmayan hiçbir mesele yoktur. Bu bakımdan Türkiye istisnai bir memlekettir. Türkiye’de, milli olan ile dini olan aynı şeydir. Şu andaki büyük problemlerden birisi de bu yarılmanın devam ediyor oluşudur. Dini konulardaki hafifliyor gibi gözüken hadiselerin yanıltıcılığı da bundan kaynaklanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki mütedeyyin entelektüel çevrelerin İslam meselesiyle ciddi olarak uğraşmadıklarını belirten Kara, bu konuda yapılan çalışmaların yetersiz ve düşük seviyede olduğunu, bunun sebepleri üzerinde de düşünülmesi gerektiğini ifade etti.

Cumhuriyet Türkiye’sinde uygulanan laiklik politikaları konusunda da bilgi veren Kara, 1924 yılından itibaren laiklik politikaları açısından hiç değişmeyen çizgiler, aynı zamanda değişen bazı yaklaşımlar, politikalar olduğunu, bu ikisinin birlikte değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Kara, şöyle devam etti: “1921-1924 yılları arasındaki erken Cumhuriyet dönemi, din meseleleri açısından Osmanlı modernleşmesinin bir devamıdır. Hatta bu dönemin dini görünürlüğü daha yüksektir. Osmanlı meclislerinde hiçbir dini figür yoktur. Birinci TBMM ise dini figürlerle doludur. 1924’ten itibaren 1940’lı yıllara kadar tek partili dönemde, din meseleleri etrafında farklı bir dönem yaşandı. Türkiye, din meselelerin altında İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bugüne kadar yeni bir dönemin içindedir.Bununla birlikte yaşanan sorunlar artarak devam etmektedir.”

Anahtar Kelimeler: sakarya, üniversitesi, ortadoğu, araştırmaları, merkezi, ormer
Bu haber toplam 2391 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free