hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Kültürel ve sanatsal çalışmalara desteğimiz sürecek Sakarya iş dünyasından Barış Pınarı Harekatı'na tam destek Bilardo Sporunun Kalbi Sakarya'da atacak 5. Golden Pumpkin Kısa Film Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu Kalitenin Adresi Sakarya İYİ PARTİ AÇIKLAMA YAŞLILARDA EVCİL HAYVAN BESLEMENİN ÖNEMİ SAÜ ile Pakistan Iqra Üniversitesi Arasında İşbirliği ÖZKOÇ: “MADEM RAHATSIZ DEĞİLSİNİZ, GEREĞİNİ YAPIN! Yamaç Paraşütü Topluluğu Üyeleri Tanıştı
Sakarya iş dünyasından Barış Pınarı Harekatı'na tam destek
Sakarya iş dünyasından Barış Pınarı Harekatı'na tam destek
 
5. Golden Pumpkin Kısa Film Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu
5. Golden Pumpkin Kısa Film Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu
 
İYİ PARTİ AÇIKLAMA
İYİ PARTİ AÇIKLAMA
 
ÖZKOÇ: “MADEM RAHATSIZ DEĞİLSİNİZ, GEREĞİNİ YAPIN!
ÖZKOÇ: “MADEM RAHATSIZ DEĞİLSİNİZ, GEREĞİNİ YAPIN!
CHP: “KÖİ PROJELERİNİ TBMM ARAŞTIRMALI”
 

CHP: “KÖİ PROJELERİNİ TBMM ARAŞTIRMALI”

-“KÖPRÜ VE OTOYOLLAR İÇİN VERİLEN ARAÇ GEÇİŞ GARANTİLERİ, HASTANELER İÇİN ÖDENEN KİRALAR VE BENZERİ YÜKÜMLÜLÜKLER BÜTÇE ÜZERİNDE GİDEREK ARTAN YÜKLER OLUŞTURUYOR”

23 Eylül 2019 Pazartesi 22:45
Yazdır

CHP: “KÖİ PROJELERİNİ TBMM ARAŞTIRMALI”

-“KÖPRÜ VE OTOYOLLAR İÇİN VERİLEN ARAÇ GEÇİŞ GARANTİLERİ, HASTANELER İÇİN ÖDENEN KİRALAR VE BENZERİ YÜKÜMLÜLÜKLER BÜTÇE ÜZERİNDE GİDEREK ARTAN YÜKLER OLUŞTURUYOR”

-“KÖİ PROJELERİ İÇİN YAPILACAK ÖRDEMELERİN ÖNGÖRÜLEMEMESİ RİSK ALGISI OLUŞTURUYOR VE MALİ KIRILGANLIK YARATIYOR”

 

CHP,  AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “milletin cebinden bir kuruş çıkmadan yapılıyor” dediği  “Kamu özel işbirliği (KÖİ) Projeleri” kapsamında yapılan köprü ve otoyollar ile şehir hastanelerinin bütçeye getirdiği yükün belirlenmesi, garantiler kapsamında yapılacak ödemelerin büyüklüğünün ortaya çıkarılması için TBMM’de komisyon kurulmasını istedi.

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç tarafından hazırlanan ve  KÖİ projelerinin tüm yönleriyle incelenmesini öngören araştırma önergesi, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Devletin yerine getirmesi gereken birçok zorunlu kamu hizmetine yönelik yatırımların son yıllarda giderek artan bir ivmeyle, “Kamu Özel İşbirliği” (KÖİ) adı altında özel sektöre yaptırıldığına dikkat çekilen önergede, Türkiye’nin 2014-2018 yıllarını kapsayan dönemde Avrupa’da en fazla KÖİ projesini uygulamaya koyan ülke konumunda olduğu vurgulandı. Türkiye, Brezilya, Hindistan ve Çin’den sonra Dünyada en fazla KÖİ yatırımı yapılan ülke konumunda bulunmaktadır.

Türkiye’de 67’si 1986-2019 döneminde yatırım değeri 64.9 milyar dolar olan 243 KÖİ projesinin uygulandığı belirtilirken, “Daha çok ulaştırma, sağlık ve enerji alanlarında başvurulan bu yöntem, önümüzdeki yıllarda farklı altyapı alanlarına ve daha küçük ölçekli projelere de yaygınlaştırılmak istenmektedir.Oysa başta bu modelinyaratıcısı olan İngiltere olmak üzere gelişmiş ülkeler, doğru olmadığını görerek KÖİ uygulamasından vazgeçmeye başlamışken,  Türkiye’nin daha küçük ölçekli projelere kadar yaygınlaştırma hedefinin doğru olup olmadığının araştırılması gerekmektedir” denildi.

BÜTÇE ÜZERİNDEKİ YÜK BÜYÜYOR

Projelerle ilgili  “hiç kaynak harcanmadan gerçekleştirilenprojeler” şeklinde kamuoyuna yanlış bilgi verildiği vurgulanan önergede şu görüşlere yer verildi:

“Oysa bu projeler için verilen dış borç üstlenimi,  alım, kiralama ve benzeri garantiler, devlet açısından ‘koşullu yükümlülük’ oluşturmaktadır. Bu yükümlülükler de nihayetinde devlet bütçesinden karşılanmaktadır.Köprü ve otoyollar için verilen araç geçiş garantileri, hastaneler için ödenen kiralar ve benzeri yükümlülükler bütçe üzerinde giderek artan yükler oluşturmaktadır.

BELİRSİZLİKLER KIRILGINLIK VE KRİZ YARATIYOR

Devletin bu garantiler nedeniyle gelecekte ne kadar bir yükümlülükle karşılaşacağı bilinmemektedir.  Bu bilinmezlik ülke ekonomisi açısından büyük bir risk oluşturmaktadır.  Büyüklüğü tam olarak bilinmeyen ve uygulama süreci yeterince şeffaf olmadığı için gelecek yıllarda ülkenin ne kadar bir yükümlülükle karşı karşıya kalacağının kestirilememesinden kaynaklanan bu risk algısı, büyük bir mali kırılganlık yaratmaktadır. Türkiye ekonomisinin son yıllarda sürekli bir kriz ortamında bulunmasının nedenlerinden biri de budur.”

TBMM BÜTÇE HAKKINA SAHİP ÇIKMALI

Söz konusu projeler için Hazine’nin şirketlerin kullandığı 15.4 milyar dolarlık (88 Milyar TL)  krediye kefil yapıldığı bilgili verilen önergede, şöyle devam edildi:

“Bu projelerin ekonomiye yönelik olumsuz etkisi, bütçeye olan yüküyle sınırlı düşünülmemelidir. Bu tür kırılganlıklar ve yaratılan risk algısıiç ve dış borçlanma faizlerini yükseltmekte, başta devlet olmak üzere tüm kesimlerin faiz yükünü artırmaktadır.

Bu projelerin yapılabilirlik etütlerinin gerektiği gibi yapılmaması, uygulamaya geçildiğinde teknik, finansal ve hukuki sorunların doğmasına yol açmaktadır.Bu projelerin ihaleleri ve sözleşmeleri şeffaf değildir. Pek çok ihalenin şartname ya da sözleşmesinde,  daha sonra şirketler lehine değişiklikler yapılabilmektedir. Bu değişikliklerle devletin üstleneceği yük daha da artırılmaktadır. Garantiler nedeniyle yapılan ve yapılacak ödemelerle ilgili açıklamalar birbiriyle çelişmektedir. Şeffaflık ve hesap verilebilirliğin kamu mali yönetiminin temelini oluşturduğu böyle bir çağda kamuoyuna konuyla ilgili olarak yeterince bilgi verilmemesi, bu konuyu TBMM’nin araştırması ihtiyacını doğurmaktadır. TBMM bütçe hakkının bir gereği olarak da konuyu araştırmak zorundadır.

Bu nedenlerle; KÖİ kapsamında gerçekleştirilen projelerin kamu bütçesine çıkaracağı yükler ve kamu zararı ile şirketlere yapılacak garanti ödemelerin boyutunun araştırılması, sözleşmelerden kaynaklanan risklerin daha fazla büyümemesi için alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla, Anayasa’nın 98. Maddesi ve İçtüzüğün 104. ve 105. Maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.”

 

 

Anahtar Kelimeler: “köprü, otoyollar, için, verilen, araç
Bu haber toplam 1223 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1919 Müttefik Yüksek Konseyi, işgal bölgeleri hakkında anlaşamayan İtalya ve Yunanistan arasında bölüştürme yaptı ve Aydın'ın İtalyanlara verilmesi kararlaştırıldı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free