hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
SAKARYASPOR:1 ELAZIĞSPOR:0 Akçay Baraj Gölü su alınabilecek seviyeye ulaştı Şehrin gelişimine ivme kazandıran yatırımların yanındayız Heyelandan çöken yol eski görünümüne kavuştu Büyükşehirli sporcular İstanbul’dan derecelerle döndü Hemşehrilerimizin huzur ve mutluluğu temel hedefimiz 9. Meslek Komitesi'nden tepki; “Her tüccar anladığı işi yapmalı” 212 bin Öğrencimiz Karnelerini Alarak Tatile Çıktılar Yabancı Diller Bölümünden Spelling Bee Yarışması SEDAŞ Öğrencilere Enerji Tasarrufunu Anlattı
SAKARYASPOR:1 ELAZIĞSPOR:0
SAKARYASPOR:1 ELAZIĞSPOR:0
 

Akçay Baraj Gölü su alınabilecek seviyeye ulaştı
Akçay Baraj Gölü su alınabilecek seviyeye ulaştı
 
212 bin Öğrencimiz Karnelerini Alarak Tatile Çıktılar
212 bin Öğrencimiz Karnelerini Alarak Tatile Çıktılar
 

2019 yılında 50 milyon metreküp atıksu arıtıldı
2019 yılında 50 milyon metreküp atıksu arıtıldı
Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nde Roman Kahramanları Festivali
 

Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nde Roman Kahramanları Festivali

21 Aralık Dünya Roman Kahramanları Günü nedeniyle Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nde düzenlenen Roman Kahramanları Festivali renkli görüntülere sahne oldu.

24 Aralık 2019 Salı 17:54
Yazdır

Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nde Roman Kahramanları Festivali

21 Aralık Dünya Roman Kahramanları Günü nedeniyle Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nde düzenlenen Roman Kahramanları Festivali renkli görüntülere sahne oldu.

Geçen yıl yaptığı etkinlikler büyük ses getiren Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi bu yıl da Roman Kahramanları Festivali'ni yoğun bir programla gerçekleştirdi. Sergiler, söyleşiler, mini konserler, canlandırmalar, imza günü etkinlikleri başta olmak üzere birçok etkinlik öğrencilerle ve dışarıdan gelen misafirlerle buluşturuldu.

Açılışı Maltepe Üniversitesi'nde Millî Eğitim eski Bakanı Nabi Avcı, Ortaöğretim eski Genel Müdürü Yusuf Büyük ve Maltepe Üniversitesi Rektörü Şahin Karasar'ın da bulunduğu geniş bir katılımla gerçekleşen festivalin açılış konuşmasını festival genel sekreteri Ercan Yılmaz yaptı.

Festival kapsamında Türk edebiyatının ve düşünce dünyasının önemli isimlerinden Necati Mert, Faruk Duman, Sibel K. Türker, Ethem Baran, Osman Semih Albayrak, Besim Dellaloğlu'nu ağırlayan Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi, ildeki farklı okullardan edebiyat öğretmenlerinin ve öğrencilerinin katılımıyla paneller de gerçekleştirdi.

Büyük beğeni toplayan Roman Kahramanları Festivalinde İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş başta olmak üzere şehir içinden ve dışından birçok misafiri ağırlayan CMSBL, Türkiye genelindeki etkinliklere bir kez daha öncülük etmiş oldu.

21 Aralık Dünya Roman Kahramanları Günü Nedir?

2012 yılında Maltepe Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen Kültür ve Turizm Bakanlığının himayesinde ilan edilen "21 Aralık Dünya Roman Kahramanları Günü" o günden bu güne Türkiye genelinde çeşitli kurum ve kuruluşlarda kutlanmaktadır.

Dünyada ilk kez, Dünya Roman Kahramanları Günü 21 Aralık 2012’de İstanbul’da ilan edildi. 2013 yılında Ankara, Zonguldak ve Trabzon’da kutlanan 21 Aralık Roman Kahramanları Günü 2014 yılında yine başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin ve dünyanın farklı kentlerinde benzer etkinliklerle kutlandı.

En son 2018 yılında İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bolvadin Sosyal Bilimler Liseleri öncülüğünde yaygınlaşan etkinlikler geniş kitlelere ve özellikle ortaöğretim öğrencilerine kadar ulaştı.

2019 yılı 21 Aralık tarihini kapsayan hafta Dünya Roman Kahramanları Günü adı altında yapılan etkinliklerle Türkiye çıkışlı bu projeyi uluslararası platforma taşımak amaçlanmaktadır.

Maltepe Üniversitesince Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle Türkiye genelindeki ortaöğretim kurumlarında ilki düzenlenecek olan “21 Aralık Dünya Roman Kahramanları Günü”nün "Hepimiz bir roman kahramanıyız." sloganıyla 16-21 Aralık 2019 tarihleri arasında gönüllülük esasına dayalı olarak çeşitli liselerde kutlanması planlanmıştır.

2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde ilan edilen “21 Aralık Dünya Roman Kahramanları Günü”, sonraki yıllarda çeşitli kentlerde, kütüphanelerde ve okullarda yapılan etkinliklerle sürdürülmüştür. Aynı günün tüm yurtta yaygın olarak kutlanması için “21 Aralık Dünya Roman Kahramanları Günü Etkinlikleri” adı altında 16-21 Aralık 2019 tarihlerinde 81 ilde edebiyat ve sanat etkinlikleri düzenlenmesine yönelik çalışmaların yapılması düşünülmüştür.

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ile Maltepe Üniversitesi iş birliğinde Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı eğitim kurumlarındaki öğrenci ve öğretmenlerin; akademik, mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı sağlanması, ortaöğretim programlarının desteklenmesi, edebiyat ve sanat konusundaki bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi, kişisel yeteneklerin geliştirilmesi, dünya edebiyatı bağlamında hayat boyu sürecek bilimsel merak ve öğrenme isteğinin oluşturulması, eğitim faaliyetleri, paneller, sempozyumlar, konferanslar, imza günleri ve çeşitli etkinlikler aracılığıyla akademisyenlerle, sanatçılarla, roman yazarlarıyla öğrencilerin buluşturulması amaçlanan “21 Aralık Dünya Roman Kahramanları Günü Etkinlikleri”nin önümüzdeki yıl uluslararası platforma taşınması ve Unesco çerçevesinde kutlanması planlanmaktadır.

Anahtar Kelimeler: aralık, dünya, roman, kahramanları, günü, nedeniyle
Bu haber toplam 1260 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1990 Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk zenci valisi L. Douglas Wilder, Virjinya'da görevine başladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free