hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Şehir Merkezinde dezenfekte seferberliği Devletimizin aldığı kararlara ve uyarılara uyalım Başkan Yüce yaşlılardan gelen talepleri dinledi SAKARYALI İŞ ADAMI'NDAN COVİD-19 SÜRECİNDE ÖNEMLİ ÜRETİM İl Pandemi Kurulu Toplantısı Vali Nayir Başkanlığında Gerçekleştirildi Son Yayımlanan Genelge Valilikteki Toplantıda Ele Alındı Yurt Ücretleri Geri Ödenecek Tramvay projesi için ihale ertelendi Trafik ışıklarında ‘Evde Kal’ farkındalığı Şehrimizde gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyoruz
SAKARYALI İŞ ADAMI'NDAN COVİD-19 SÜRECİNDE ÖNEMLİ ÜRETİM
SAKARYALI İŞ ADAMI'NDAN COVİD-19 SÜRECİNDE ÖNEMLİ ÜRETİM
 
İl Pandemi Kurulu Toplantısı Vali Nayir Başkanlığında Gerçekleştirildi
İl Pandemi Kurulu Toplantısı Vali Nayir Başkanlığında Gerçekleştirildi
 
Son Yayımlanan Genelge Valilikteki Toplantıda Ele Alındı
Son Yayımlanan Genelge Valilikteki Toplantıda Ele Alındı
 
Yurt Ücretleri Geri Ödenecek
Yurt Ücretleri Geri Ödenecek
Bu sene su sıkıntı yok
 

Bu sene su sıkıntı yok

Sabanca Gölü'nde son yağışlarla su seviyesinin yükselmesiyle Sakarya ve Kocaeli'nin bir yıllık su ihtiyacının karşılanabileceği belirtildi.

26 Mart 2008 Çarşamba 17:18
Yazdır
Adapazarı Su ve Kanalizasyon İdaresi (ADASU) Genel Müdürü Doç. Dr. Rüstem Keleş, son yağan kar ve yağmurla birlikte Sapanca Gölü'nde su seviyesinin 32.5 metreye yükseldiğini belirterek, yağışlar sonucu hem Sakarya'nın hem de Kocaeli'nin bir yıllık içme suyu ihtiyacının karşılandığını söyledi. Su seviyesinin yükselmesinin sevindirici olduğunu ifade eden Keleş, "Sapanca Gölü, Sakarya'nın yegane içme suyu kaynağıdır. Bizim için ekolojik dengesi, ekolojik sürdürülebilirliği çok önemli. Bu yıl özellikle kar ve yağmur yağışı sevindirici oldu. Beklentilerimizin üzerinde kar ve yağmur yağdı. Sapanca Gölü'nün 250 kilometrekarelik havzası içinde sağlıklı bir şekilde, bol şekilde beslenmesi çok önemli. Çünkü özellikle göl gibi su kaynaklarında suyun yenileme zamanı yani sirkülasyonu, doğal deşarjı çok önemlidir. 2-3 yıldır Sapanca Gölü'nün kapaklarını açıp doğal deşarj sağlayamıyorduk. Bu yıl ilk defa özellikle kar ve yağmur yağışlarından sonra göldeki su seviyesi yükseldi. Yıllar sonra Sapanca Gölü'nde, Çark deresi vasıtasıyla doğal deşarj sağlayabildik. Bu bizim için çok sevindirici, hem gölün dengesi açısından hem suyun kalitesi açısından çok önemli. Şu anda gölde 14 bin metreküp su birikmiş vaziyette. Bunun 12 bin metreküpünü Çark deresine vererek gölü deşarj ediyoruz. Bu da gölde su kalitesini artıran en önemli unsurdur. Şu anda göl seviyesi 32.15 metre olarak ölçüldü. Aşağı yukarı bu seviyede tutmaya çalışıyoruz. 32 metrenin aşağısına düştüğünde gölün kapaklarını kapatırız. Bu 2,5 metre rezerv demektir. Gölün yüzey alanıyla çarptığımızda 80-100 milyon metreküp civarında içilebilir su potansiyeli demektir. Sakarya'nın bir yıllık su ihtiyacının 60 milyon metreküp olduğunu düşündüğümüzde, Kocaeli'nin de insani tüketim amaçlı su alacağı hesap edildiğinde yaklaşık olarak Sapanca Gölü'nde hem Sakarya'nın hem de Kocaeli'nin içme suyu rezervi toplanmıştır" dedi. Keleş, Sakarya'nın önümüzdeki yaz aylarında kesinlikle insanı amaçlı su sıkıntısı çekmemesi için ellerinden gelen bütün çalışmaları yaptıklarını ifade ederek, "Bütün hazırlıklarımızı bunun için yapıyoruz. Sapanca Gölü'nü korumak için güney kolektörü hazır. Kuzey kolektörünün inşaatı başladı. Vatandaşlarımız insani tüketim sularını başka amaçlı kullanmasınlar. ADASU'ya bu konuda destek olsunlar. Çünkü su her zamankinden çok daha önemli. Sapanca Gölü yarın bugünden çok daha önemli olacak. Dünyadaki su kaynaklarının bittiği düşünüldüğünde bir yıl sonra bu yıl daha önemli olacak" diye konuştu.
Anahtar Kelimeler: sabanca, gölü, son, yağışlarla, seviyesinin, yükselmesiyle
Bu haber toplam 2911 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1924 İstanbul'da Maarif Müdürlüğü, Tevhid-i Tedrisat Kanunu gereğince medreselere el koydu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free