hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
YKS’ye ücretsiz ulaşım Bölgenin stratejik planı için ortak çalışmaya hazırız Vali Çetin Oktay Kaldırım Söğütlü 3. OSB’yi Ziyaret Etti “Üyelerin ve şehrin menfaatine olacak tüm projelerin yanındayız” “OSB'ler ve Sanayi Tesislerinde Covid-19 Tarama Testleri Başlıyor” ÖZKOǒTAN AVUKATLARA DESTEK: Rektör Savaşan: “Başarılı Öğrencileri Üniversitemize Bekliyoruz” Sakarya, Mesleki Eğitimde Marka Şehir Olma Yolunda TÜRKMER’den Ömer Seyfettin Öykü Yarışması Evden Uzaklaştırma Kararı Evsiz Nüfusu Artırıyor
YKS’ye ücretsiz ulaşım
YKS’ye ücretsiz ulaşım
 
Bölgenin stratejik planı için ortak çalışmaya hazırız
Bölgenin stratejik planı için ortak çalışmaya hazırız
 
Vali Çetin Oktay Kaldırım Söğütlü 3. OSB’yi Ziyaret Etti
Vali Çetin Oktay Kaldırım Söğütlü 3. OSB’yi Ziyaret Etti
 
“Üyelerin ve şehrin menfaatine olacak tüm projelerin yanındayız”
“Üyelerin ve şehrin menfaatine olacak tüm projelerin yanındayız”
Bu Dava Bitmez
 

Bu Dava Bitmez

Sakarya'nın Karasu ve Ferizli ilçelerine bağlı 5 köyü etkileyen arazi sorunu 96 yıldır çözülemiyor. Yaşadıkları topraklarda işgalci duruma düşen binlerce köylü, 3 kuşaktır süren arazi davası nedeniyle tarım ve hayvancılık desteklemelerinden faydalanamıyor

4 Nisan 2016 Pazartesi 01:37
Yazdır

Bu Dava Bitmez

Sakarya'nın Karasu ve Ferizli ilçelerine bağlı 5 köyü etkileyen arazi sorunu 96 yıldır çözülemiyor. Yaşadıkları topraklarda işgalci duruma düşen binlerce köylü, 3 kuşaktır süren arazi davası nedeniyle tarım ve hayvancılık desteklemelerinden faydalanamıyor

Karasu'nun Adatepe, Konacık, Hürriyet Mahalleleri ile Ferizli'nin Bakırlı ve Kusça mahallelerinin bir bölümünü içine alan arazi sorununun başlangıcı Osmanlı dönemine dayanıyor. 1896 yılında Sanayi-i Nefise Mektebi'nde görev yapan 'Ali bey' isimli kişiye şimdiki ihtilaflı arazilere ait olduğu ileri sürülen tapu verildi. Tapu 1916 yılında iptal edildi. 'Ali Bey’in varisleri, Cumhuriyet'in kurulmasının ardından iptal edilen tapuları almak için iade-i mahkeme yoluyla yargılama başlattı. Bu yargılama 1950'lere kadar sürdü. 1960'lı yıllarda söz konusu arazilerden kadastro geçti. Arazilerin tabulaştırılması sırasında köylüler ile Ali Bey’in varisleri arasında ihtilaf yaşandı. 1966'da 'Ali Bey’in varisleri, Osmanlı tapusunun geçerliliğini koruduğunu öne sürüp 5 köyü içine alan yaklaşık 80 bin dönümlük arazinin kendilerine ait olduğunu iddia ederek dava açtı. Aradan 46 yıl geçmesine rağmen Karasu Kadastro Mahkemesi'nde görülen dava tamamlanamadı. Dava pek çok hâkim gördü. Dava sürecinde vefat edenler nedeniyle hak sahipleri çoğaldı. Yaklaşık 5 bin kişinin sonuçlanmasını beklediği dava nedeniyle köylüler tapu sahibi olamadı. Yaşadıkları topraklarda işgalci durumuna düşen köylüler, tarım ve hayvancılık desteklemelerinden de yararlanamıyor.

Mağdur vatandaş Şükrü Acar,  dedesinden kalan davayı sürdürdüklerini söylüyor. Yerlerinde işgalci olarak göründüklerini ifade eden Acar; "Babamın Babasından kalan bir davayı sürüyoruz. Dava da bitmiş değil. Benim bildiğim 74 senedir bu dava devam ediyor. Yargının geç olduğundan mı? Adaletin tecelli etmediğinden mi? Verilemeyen bir dava mı? Biz hala yerlerimizde işgalci durumda görünüyoruz. Devletin verdiği desteklerden alamıyoruz. Karşı tarafın tapusu Abdülhamit'ten alma. O zaman ki savaştan sonra halkın sıtmadan öldüğü, burada bataklığın olduğu, bu bataklığı kurutup insanları sinekten kurtarmak için 'kanal açıp gölü kurutacam' denerek verildiği iddia edilen bir yer. Ama ne kanal açıldı, ne de kurutuldu. Köylü kendi imkânlarıyla kurutarak ovayı bu hale getirdi. Karşı tarafın gölü kuruttuk iddiası yalan" diye konuştu. "Davada kaç hakim değişti onu bile bilmiyoruz" diyen Acar, şunları söyledi: "Bence 50'den fazla değişti. Hâkim geliyor, davaya tam vakıf oluyor tayini çıkıyor. Burada bir hâkim dava sonuçlandıramadı. Yakın zamanda sonuçlanacağına dair umudumuz yok. Bizim görüştüğümüz kişiler 'bir 50 yıl daha sürer' diyorlar. Devletin bu işe el atmasını istiyoruz. Devlet bu işe el atıp, karşı tarafla görüşüp bizlere haklarımızın tapularımızın verilmesini istiyoruz. “dedi.

 

BABAM BU DAVANIN SONUNU GÖREMEDİ, BENDE GÖRECEĞİMİ SANMIYORUM

Adatepe Köyü'nün muhtarı Turan Kırman ise bitmek bilmeyen dava nedeniyle köylülerin mağdur olduğunu dile getiriyor. Bin 300 kişinin yaşadığı köyde evlerin ve tarım arazilerinin tapularının olmadığını kaydeden Kırman, davanın yakın zamanda sonuçlanmasını beklemiyor. Kırman, "Davanın başlangıcı bildiğim kadarıyla 1894. Dava Ali bey tarafından açılmış. 7 dönümlük araziyi kuruttum diye başlayan dava 1947'de 80 bin dönüme çıkarak 5 köyü içine alıyor. Yaklaşık 110 senedir bu dava sürüp gidiyor. En az 50-60 hâkim eskimiştir. Şuana kadar hiç bir hâkimde gelip yerinde keşif yapmamıştır. Gelen hâkim 2 senede zamanı dolup gidiyor. Tapu ve mal müdürlüklerinde kaybolan evraklarımız, daha önce dinlenen yaşlı tanıkların olmayışı, karşı tarafın kendi tespit ettiği bilirkişilerle yalan beyan ifadelerle 110 senedir sürüp gidiyor. Hala tapularımıza kavuşamadık." dedi.

Köyde evlerin ve arazilerin tapusunun olmadığını anlatan Kırman, şunları anlattı; "Hayvancılık yapıyoruz. Kooperatifimiz var. Destekleme alamıyoruz. Hiçbir şeyden yararlanamıyoruz. Ama devletin alacağı olduğu zaman gelip buradan rahatlıkla bizden her şeyi tahsil edebiliyor. Ama biz sesimizi hiç bir yerlere duyuramıyoruz. Bir an önce bu yerlerin çözüme kavuşturulup tapuların verilmesi lazım. Bu insanlar mağduriyetten kurtulması lazım. Benim köyümde bin 300 kişi yaşıyor. 5 köyü hesaplarsak yaklaşık 5 bin kişi mağdur. Benim babam burada doğdu. 84 yaşında öldü. O davanın sonunu göremedi. Bende göreceğimi sanmıyorum. Belki torunumun torunu görebilir."

 

Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu vatandaşlara destek vermek için miting alanında şunları söyledi, Burada 5 mahallenin sorunu halen devam ediyor. Bir heyet kurup Ankara’ ya gittik ve sorunlarımızı milletvekillerimize aktardık. Uzun yıllardır devam eden 80 bin dönüm arazi mahkemesi halen sonuçlanmadı. Bende vatandaşlara destek amacıyla bu gün burada destek vermek için geldim. Tabii önümüzdeki günlerde daha büyük bir miting yapıp sesimizi daha iyi duyuracağız. Burada mağdur olan vatandaşlardır dedi.

 

Karasu AK Parti İlçe Başkanı ve Avukat İssak Sarı, Göz ucuyla baktığımda hukuksal olarak çözüleceğini tahmin etmiyorum. Ancak bir devlet politikasıyla bu sorunun çözülebileceğini tahmin ediyorum. Bu meseleye meclisimiz, milletvekillerimiz, Başbakanımız ve hatta Cumhurbaşkanımızın el atmasıyla bu vatandaşların mağduriyetlerinin giderilebileceğini zannediyorum dedi.

Kadir KARAKAŞ

 

Anahtar Kelimeler: sakarya, karasu, ferizli, ilçelerine, bağlı, köyü
Bu haber toplam 3280 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1928 Havacı Amelia Earhart bir uçak ile Atlantik Okyanusu'nu geçen ilk kadın oldu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free