hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Yeni otoyol girişi ve duble yol için Bakan talimatı Hatalı parklanmalara yönelik denetimler sürüyor YOLUMUZA EMİN ADIMLARLA DEVAM EDİYORUZ Arifiye MTAL’ye Endüstriyel Robotik Kol, Mikro Denetleyici ve PLC atölyesi kurulacak. BAYRAK; 4 BİN KONUT DÖNÜŞÜM BEKLİYOR Prof. Dr. Hakan Kırımlı Sakarya Höşmelimini Derledi Sakarya şehirlerin şehridir Büyükşehirli özel sporcu bölge ikincisi Osmanlı’da saray mutfağı devasa bir yerdir Kick Boks’ta Büyükşehirli sporcular kürsüde
YOLUMUZA EMİN ADIMLARLA DEVAM EDİYORUZ
YOLUMUZA EMİN ADIMLARLA DEVAM EDİYORUZ
 
Sakarya şehirlerin şehridir
Sakarya şehirlerin şehridir
 
Kantincilerden Dayanışma Gecesi
Kantincilerden Dayanışma Gecesi
 
SAKARYASPOR:1 ELAZIĞSPOR:0
SAKARYASPOR:1 ELAZIĞSPOR:0
BELEDİYELERİN KURBAN BAYRAMI İLE İLGİLİ YÜKÜMLÜLÜKLERİ
 

BELEDİYELERİN KURBAN BAYRAMI İLE İLGİLİ YÜKÜMLÜLÜKLERİ

BELEDİYELERİN KURBAN BAYRAMI İLE İLGİLİ YÜKÜMLÜLÜKLERİ

30 Temmuz 2019 Salı 00:19
Yazdır

BELEDİYELERİN KURBAN BAYRAMI İLE İLGİLİ YÜKÜMLÜLÜKLERİ

Kurban bayramına iki haftadan az bir süre kaldı.Halkımızda ve de hayvancılık sektöründe hummalı bir çalışma devam ediyor.Bir yandan üreticiler kurbanlık hayvanları pazarlıyor.Bir yandan kurban kesimcileri gerekli hazırlık ve de planlarını yapıyorlar.Bir yandan kamu bir yandan belediyeler tüm hazırlıkları yapmak için son sürat çalışmalar devam ediyorlar.Bugünkü yazımızda belediyelerin kurban bayramında öncesi ve de kurban sonrası yapması gereken görevlerden bahsedeceğiz.

2018 YILI KURBAN HİZMETLERİNİN UYGULANMASINA DAİR TEBLİĞ 19 Haziran 2018 Resmi gazete sayı :30453

Belediyelerin yükümlülükleri

MADDE 17 – (1) Bayram öncesi ve bayram süresince belediyeler, kurban satışı ve kurban kesimi yapılacak yerlerde 15 inci maddede belirtilen çevre kirliliğine neden olunmaması için dikkat edilmesi gereken hususlar ile denetim esaslarına ilişkin hazırlanan 14 üncü maddede belirtilen yönetim planı çerçevesinde yeterli sayıda temizlik ekiplerini, araçlarıyla birlikte düzenli olarak çalışır halde tutarlar. Bayram süresince temizlik elemanı ve atık toplama aracı sayısı arttırılır. Çevre kirliliğine karşı önleyici tedbirler

MADDE 14 – (1) Büyükşehirlerde büyükşehir belediyeleri, diğer yerlerde belediyeler tarafından ilgili karar, yönetmelik, tebliğ, kurul kararları ve 9/8/1983 tarihli ve 2872 sayılı Çevre Kanununun ilgili maddelerinin uygulanmasını sağlamak maksadıyla, 15 inci maddede belirtilen hükümler çerçevesinde kurban satış ve kesim yerlerinde çevre kirliliğini önleyici tedbirleri de içeren bir yönetim planı hazırlanarak Komisyona sunulur ve uygulanır.

(2) Satış ve kesim yerlerinden kaçan büyükbaş hayvanların yakalanması için yakalama ekipleri oluşturulur

Satış yerlerinin temizlenmesi ve atıkların alınması belediyelerce her gün yapılır.

(9) Belediyeler bayram öncesi ve süresince satış yerlerinde, bayram süresince kesim yerlerinde temizlik ve denetim birimlerinden yeterli sayıda eleman bulundurur.

(10) Satış noktalarında hayvan atıkları dışındaki atıklar da aynı şekilde biriktirilerek en kısa sürede belediyelerce düzenli olarak bertaraf edilmek üzere alınır.

(11) Belediyeler kurban satış ve kesim yerlerinde yeterli miktarda atık taşıma aracı ve konteyner bulundurur.

(12) Belediyeler atık konteynerleri dolmadan ve toplanan atıkları sıkıştırmadan bertaraf alanına ulaştırır.

(13) Belediyeler kurban satış ve kesim yerlerinde hayvanları tartmak için kantar bulundurur.

(14) Kullanılacak tüm makine ve ekipman ile çalışanların temizlik ve dezenfeksiyonu yaptırılır. Yeterli miktar ve basınçta ve içilebilir nitelikte kullanma suyu bulundurulur.

(15) Biriken gübre, çöp ve sakatat ile diğer atıklar çevreye zarar vermeyecek şekilde üstü kapalı bir mahalde toplanır ve daha sonra hijyenik şartlara uygun olarak izale, bertaraf ve tahliyesi sağlanır. Kesim sonrası ortaya çıkan kan, tank veya benzeri sızdırmaz bir yerde toplanır ve uygun bir şekilde bertaraf edilir. Gübre birikimi için özel bir yer ayrılır. Hastalıklı organlar ile karkaslar en az iki metre derinliğinde çukurlara gömülüp üzeri kireçle örtülür veya uygun bir yerde yakılarak imha edilir. İmha işleminin, yakma suretiyle yapılması durumunda ilgili mevzuat hükümlerine uyulur.Belediyelerimiz yukarıda paylaştığım eylemleri yaparken biz vatandaş olarak belediye görevlilerine yardımcı olmalıyız. Halkımızın güzel,mutlu,huzurlu bir bayram geçirmesi dilerim.

Mustafa YILDIZ

Veteriner HEKİM

Anahtar Kelimeler: belediyelerin, kurban, bayramı, ile, ilgili, yükümlülükleri
Bu haber toplam 1025 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1990 Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk zenci valisi L. Douglas Wilder, Virjinya'da görevine başladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free