hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün nabzı Sakarya’da atacak MÜSİAD TURİZMİ CANLANDIRACAK PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun KAMUOYU DUYURUSU İnternet erişimi olmayan bölgelerde öğrencilere hizmet İl Hıfzıssıhha Kurulu 08.09.2020 Tarih ve 2020/83 Nolu Kararı 81 İl Valiliği'ne Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge Gönderildi Son genelgenin ardından denetimler artt Unkapanı yeni bir yaşam alanı olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
Sakarya Stratejik Planı 2030 için rehber olacak
 

Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
Sabiha Gökçen’e seferler 18 Eylül’de başlıyor
 
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
Sakarya Stratejik Planı İlimize Hayırlı Olsun
 
KAMUOYU DUYURUSU
KAMUOYU DUYURUSU

Başarıya giden yol ısrardan geçer
 

Başarıya giden yol ısrardan geçer

SUBÜ 4. Teknoloji ve İnşaat Günleri etkinliğinde konuşan Dr. Rüstem Keleş, “Başarıya giden yolda ısrarın yerini hiçbir şey alamaz. Sahip olduğunuz kapasitenizi verimli şekilde kullanmalısınız. Teknik çalışmaların yanında entelektüel olarak da kendinizi geliştirmelisiniz.

9 Mart 2019 Cumartesi 01:20
Yazdır
SUBÜ 4. Teknoloji ve İnşaat Günleri etkinliğinde konuşan Dr. Rüstem Keleş, “Başarıya giden yolda ısrarın yerini hiçbir şey alamaz. Sahip olduğunuz kapasitenizi verimli şekilde kullanmalısınız. Teknik çalışmaların yanında entelektüel olarak da kendinizi geliştirmelisiniz. Masanızın bir yanında kültür ve düşünce kitapları, diğer yanında mesleki kitaplar yükselmeli. Bulunduğunuz alanı taşırmalısınız” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) 4. Teknoloji ve İnşaat Günleri etkinliği kapsamında düzenlenen konferansta öğrencilerle bir araya geldi. Günümüz dünyasına ilişkin veriler paylaşarak gelecekte dünyanın ve iş ortamının nasıl şekillenebileceğine yönelik değerlendirmeler yapan Keleş, öğrencilere tavsiyelerde de bulundu.

 

En kaliteli su Sakarya’da

Sakarya’da su çeşmeden içilir diyerek sözlerine başlayan Dr. Rüstem Keleş,  “Bunu bir mühendis, bir bilim adamı olarak söylüyorum. Musluklardan içilebilir su verilmesi bir lütuf olarak değil, yönettiğimiz kurumların temel bir görevi olarak görülmeli. Yapılan anketlerde dünyadaki en önemli 3 sorun nedir diye sorulduğunda ilk sıraları su ve çevre alıyor. Dolayısıyla Sakarya’da su kaynaklarının ve doğanın korunması, gelişmiş ülkelerdeki gibi musluktan içilebilir su verilmesi bir yönetici olarak görevimizdir. Sapanca Gölümüzün kaliteli suyunu en ileri düzeyde arıtarak vatandaşlarımızın musluklarına ulaştırıyoruz.  Büyük bir sorumluluğu çok ciddi yatırımlarla yerine getiriyoruz” diye konuştu.

 

Üst düzey teknik kapasite gerekiyor

Keleş, “SASKİ olarak yılın her günü 24 saat kesintisiz hizmet sunmamız gerekiyor. 1 milyonu aşan nüfusa sahip bir şehirde suyu yönetiyoruz. Bu kadar önemli bir hizmeti sürdürülebilir bir kalitede yerine getirmek için üst düzey teknik kapasite ve beceriye sahip olmamız gerekiyor. Bizler çok büyük yatırımlara imza atarken operasyonel düzeyde çalışan personellerimizin yapmış olduğu analizleri, onların geliştirmiş olduğu projeleri kararlarımızda esas alıyoruz. Yani iş, sahadaki ölçümlerle başlıyor.”

Sosyal medya sınırları yıktı
Günümüz dünyasında sınırların kalktığını söyleyen Keleş, “Sosyal medyanın bu kadar yaygın olduğu bir dünyada hangi sınırdan bahsedebiliriz? Dünya genelinde organize suçlarda ciddi artış ve çeşitlenme var. Her dört kişiden biri mental sağlık sorunu yaşıyor. Arkadaşlarınızla, çocuklarınızla, ailenizle yaşayacağınız geleceğin dünyasında böyle riskler var. Günümüz dünyasında ve gelecekte bizi etkileyecek risklere rağmen değişmeyen bir gerçek var; liyakat ve ehliyet.”

Başarıyı getirecek yönetim konsepti
“Gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerin en temel sorunlarından birisi operasyonel düzeyde yeterli teknik kapasite ve beceriye ulaşamayan çalışanların bir üst kademeye geçmeleridir. Yeterli olmayan elemanlar bir üst düzeye taşınınca insan ve proje yönetiminde de başarılı olamazlar. Çalışanlar, onların kaprisleriyle uğraşmak durumunda kalır. Üst düzey teknik beceri, sağlıklı insan ilişkileri yönetimi, strateji geliştirme, takım çalışmasına önem verme, kurum vizyonunu genişletme, misyon doğrultusunda uygun bir yönetim tarzı sergileme; risklerle dolu bir dünyada kalıcı olmanın, başarılı olmanın yönetim konsepti budur.”

Sorgulayıcı olun
“Dolayısıyla öğrencilik döneminden itibaren sistemli çalışmaya, kendinizi iyi yetiştirmeye gayret edin. Kesinlikle sorgulayıcı, entelektüel derinliğe sahip, gelenek ve kültürüne bağlı bir kimliğe sahip olmalısınız. Başkalarının görüşlerini sorgulamadan benimsemek yerine bilginin özünü kavrayıp kendi görüşlerinizi sunmalısınız; bir toplumda bu özellik gelişmezse, o toplumu çok kolay manipüle edersiniz. Bruce Lee’nin çok hoşuma giden bir sözü vardır; ‘Bir kişinin bin tane farklı hareket yapmasından korkmam. Bir hareketi bin defa yapmasından korkarım’ diyor. Yani başarıya giden yolda ısrarın yerini hiçbir şey alamaz.”

Hata yapmayan hata yapar
“Teknik alanınıza hâkim olmalısınız. Bunun yolu iyi bir öğrencilikten ve iyi bir eğitimden geçiyor. Mesleğinize matematik hâkimiyetiniz olmalı, analizleriniz mutlaka rasyonel bir zemine oturmalı. İngilizceyi her düzeyde, görüşlerinizi savunabilecek kadar iyi öğrenmelisiniz. Günümüz dünyasında bir yabancı dil bile az gelebiliyor. Kapasitenizi ikinci bir dil için mutlaka zorlayın. Sahip olduğunuz kapasitenizi verimli şekilde kullanmalısınız. Teknik çalışmaların yanında entelektüel olarak da kendinizi geliştirmelisiniz. Masanızın bir yanında kültür ve düşünce kitapları, diğer yanında mesleki kitaplar yükselmeli. Bulunduğunuz alanı taşırmalısınız. Karşınıza çıkan sorunlara ön yargısız, adaletli ve güler yüzle yaklaşmalısınız. Her şeyinizi kaybedin ama adaletinizi kaybetmeyin. Önyargılarınızdan tamamen sıyrılın. Hamasetten, hamaset duyguları aşılayan ortam ve insanlardan uzak durun. Hamaset sabun köpüğü gibidir. Yenilik ve gelişmelere daima açık olun. Hata yapmayan hata yapar. Hatalar ders çıkarmanıza ve gelişmenize vesile olsun. Kendinizi insanlara ve tüm canlılara hizmet etmeye adayın.”

Anahtar Kelimeler: subü, teknoloji, inşaat, günleri, etkinliğinde, konuşan
Bu haber toplam 3376 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1981 Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free