hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Şampiyona için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde lansman yapılacak Sakaryaspor her geçen gün daha da iyi olacak MÜSİAD Kutsal Topraklarda Uluslararası Öğrenci Merkezinden Balkanlardaki Liselere Ziyaret Dost Şehirler Barbar Kentler Her Şey Merak Etmekle Başlıyor SABİS Mobil Yenilendi SEDAŞ’ta Acil Durum Tatbikat Eğitimleri Hacı Zehra Akkoç Kız Anadolu Lisesinden Proje Başarısı “Trafikte Emniyetli Bisiklet Kullanımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?”
Selçuklular Türk ve İslam tarihi açısından özel konuma sahiptir
Selçuklular Türk ve İslam tarihi açısından özel konuma sahiptir
 
Şampiyona için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde lansman yapılacak
Şampiyona için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde lansman yapılacak
 
geyvemedya.com öksüz kaldı
geyvemedya.com öksüz kaldı
 
Sakaryaspor-K.Maraşspor: 2-0
Sakaryaspor-K.Maraşspor: 2-0
Bakan Canikli: Gümrük kapıları değişiyor
 

Bakan Canikli: Gümrük kapıları değişiyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, gümrük kapılarının modernize edileceğini söyledi.

13 Kasım 2014 Perşembe 23:06
Yazdır

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, gümrük kapılarının modernize edilerek, 4-5 ayrı peronda gerçekleştirilen işlemlerin tek perona düşürüleceğini açıkladı.

Yenibosnadaki Dış Ticaret Kompleksinde yapılan Türkiye İhracatçılar Meclisi Genişletilmiş Başkanlar Toplantısında konuşan Bakan Canikli,

ihracatçıların önündeki bütün engellerin kaldırılması ve her çeşitli kolaylığın yaşama geçirilmesini vazife telaki ettiklerini söyledi.

AK Parti hükümetlerinin görevi devraldığı 2002 yılında 1 dakikada tamamlanan ihracat işlemlerinin oranının yüzde 3 iken, 2008de bu oranın yüzde 49a, 2014te de yüzde 66ya yükseldiğini vurgulayan Canikli, bu oranı daha da artıracaklarını dile getirdi.

İhracat işlemlerinin tamamlanma sürelerinde de mühim düşüşlerin yaşandığına dikkat çeken Canikli, ?2002 yılında ihracat işlemlerinin tamamlanma süresi 10 saatin üzerindeyken, bugün ilk 10 ayda ortalama şekilde 2 saat 39 dakikaya düşmüştür" dedi.

GÜMRÜK KAPILARINDA MODERNİZASYON ÇALIŞMASI

İşlem sürelerindeki düşüşün devam edeceğini belirten Canikli, bunu sağlamak için bütün gümrük kapılarında tekrardan modernize çalışmalarına başladıklarını söyledi. Canikli, ?Tüm gümrük kapılarımız 2003ten itibaren modernize edilmişti. Ancak bu dinamik bir süreç. Yaptık deyip kenara çekilemezdik. Yeni gelişmelerin adapte edilmesi gereken bir süreç. Başta Sarp Sınır Kapısı, Kapıkule ve Habur olmak üzere bütün hudut kapılarımızda iş akışını tekrardan gözden geçiriyoruz" diye konuştu.

Sınır kapılarındaki değişikliklerin amacını, işlemlerin hızlandırılması ve verilen hizmetin kalitesinin yükseltilmesi şekilde açıklayan Canikli, ?Mesela şu an çok sayıda gümrükte 3-4 peronda durarak işlemler yapılıyor. Bunu teke düşüreceğiz. Yani vasıta tek bir perona yanaşacak; bütün işlemler, tartı işlemleri dahil, pasaport işlemleri, tescil, muayene kontrol, tümü orada yapılacak. Sadece X-Raye yönlendirilecekse, extra o muamele yapılacak. Onun dışında tümü tek durakta, tek peronda sonuçlandırılacak" dedi.

"KUYRUK OLMAYACAK"

Bu evrelerden dördünün Gümrük ve Ticaret Bakanlığını ilgilendirdiğini izah eden Nurettin Canikli, sırf pasaport işleminin İçişleri Bakanlığında olduğunu belirtti. Bu konu ile ilgili İçişleri Bakanlığı ile görüşmelerin devam ettiğini izah eden Bakan Canikli, müspet netice almaları mecburiyetinde peron sayısının teke düşeceğini, bir mutabakatın oluşmaması mecburiyetinde ise pasaport işlemleri ayrı olmak üzere 2 peronun olacağını söyledi.

İlk şekilde Sarp Sınır Kapısının plan ihalesini yaptıklarını belirten Canikli, hedefe müsait şekilde hudut kapısı inşaatının tam olarak değiştirileceğini, 4-5 ay içerisinde de tamamlanacağını açıkladı.

Kapıkule Sınır Kapısının projesini başlattıklarını söyleyen Canikli, ?Kısa hedefimiz, önümüzdeki yaz aylarından itibaren gümrüklerde bizden kaynaklanan, yani Türkiyeden kaynaklanan nedenlerle hiç bir biçimde kuyruk oluşmayacak" diye konuştu.

ÜÇÜNCÜ GÜMRÜK KAPISI

Bulgaristan ile üçüncü Gümrük Kapısı açılmasıyla ilgili çalışmaların devam ettiği bilgisini verici Canikli, nihai hedeflerinin TIR dahil başka bütün vasıtaların kullanacağı ve kuyruğa yol açmayacak bir sistemin getirilmesi olduğunu söyledi.

Gümrük işlemlerinde kalitenin yanı paradigma güvenli işlemlerin gerçekleştirilmesine de vurgu oluşturan Bakan Canikli, bu hedefe yönelik bir emek başlattıklarını bildirdi.

"İHRACATLARDA TAM FOTOĞRAFI GÖRMEMİZ LAZIM"

Mersin Limanında, dahile işleme rejimi çerçevesinde yapılan ihracatlardan, 6 gün kısıtlı süreyle, ürünlerden örnek aldıklarını izah eden Canikli, ?Numune alınması için birtakım malların açılması gerekiyordu. Bu biraz rahatsızlık yarattı. Ancak bu çeşit ihracatlarda tam fotoğrafı görmemiz için dahile işleme rejimi çerçevesinde ithal edilen mal ile ihraç edilen malda uygulanan o ürün içerisinde ne kadar ayrım mevcut yada ayrım varmı bulunmamakta mu, onu saptama etmemiz gerekiyordu. Fotoğraf çekmek bu" biçiminde konuştu.

Bu işlemi yapmadıkları takdirde maksimum zararı bu işi layıkıyla oluşturan ihracatçının göreceğini belirten Canikli, ?Haksız rekabet oluşturması açısından kocaman bir problem. Siz üretip, fiyatını neyse ihraç ediyorsunuz. Ama hata oluşturan varsa, o ne yapıyor? Alıyor, getiriyor, başka mal kullanıyor. İçeride bunu yüksek fiyata satıyor. Ciddi açıdan haksız rekabet oluşuyor" dedi

Kaynak : DHA

Kaynak: HABER7.COM

Anahtar Kelimeler: ihracat,nurettin,canikli,gümrük,kapısı,İç,Politika,Haber,
Bu haber toplam 1510 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1983 İsrail, Trablusşam'da tutuklu 6 İsrail askerine karşılık 4800 Filistinliyi serbest bıraktı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free