hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
ŞEHİR BELLEĞİ BU PLATFORMLA GELİŞECEK Sakarya Şehir Hafızası Dijital Ortamda Yaşayacak Evhanımlarından özel eğitim çocukları yararına resim sergisi Şehit Piyade Uzman Çavuş Celal Hayta’yı Ebediyete Uğurladık Bir kap su ile ihtiyaçlarına ortak olun SAKARYA ŞEHİR HAFIZASI WEB PLATFORMU SATSO'DA TANITILACAK KÖPEK VE KEDİLERDE BESLENME NASIL OLMALI? Bayramlar birlik ve beraberliğin güçlendiği zamanlardır Osman Yıldırım vefat etti SYKD’de Coşkulu Bayramlaşma
ŞEHİR BELLEĞİ BU PLATFORMLA GELİŞECEK
ŞEHİR BELLEĞİ BU PLATFORMLA GELİŞECEK
 
Sakarya Şehir Hafızası Dijital Ortamda Yaşayacak
Sakarya Şehir Hafızası Dijital Ortamda Yaşayacak
 
Şehit Piyade Uzman Çavuş Celal Hayta’yı Ebediyete Uğurladık
Şehit Piyade Uzman Çavuş Celal Hayta’yı Ebediyete Uğurladık
 
Ramazan Bayramı Programları Yoğun Bir Katılımla Gerçekleşti
Ramazan Bayramı Programları Yoğun Bir Katılımla Gerçekleşti
ATA KARNESİ ARTIK SATSO'DAN VERİLECEK
 

ATA KARNESİ ARTIK SATSO'DAN VERİLECEK

Eşyaların Gümrük Vergisine tabi olmadan geçici kabulüne imkan sağlayan teminat yerine geçen ve beyanname olarak kabul edilen Ata Karnesi artık Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından verilecek.

23 Ağustos 2014 Cumartesi 01:05
Yazdır
ATA KARNESİ ARTIK SATSO'DAN VERİLECEK

Eşyaların Gümrük Vergisine tabi olmadan geçici kabulüne imkan sağlayan teminat yerine geçen ve beyanname olarak kabul edilen Ata Karnesi artık Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından verilecek.

Uluslararası taraf ülkeler arasında, başka herhangi bir belgeye gerek duyulmaksızın, eşyanın geçici olarak ithalat ve ihracatını sağlayan gümrük belgeleri olan ATA karneleri ihracatçı açısından önem arzediyor…

Eşyanın milletlerarası dolaşımını kolaylaştırmak işlevini gören ATA karneleri, SATSO üyesi olan firmaların yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarına ayrıca diğer gerçek ve tüzel kişilere de verilen ticari işlem belgesi niteliğinde.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul yaptığı açıklamada;

“Özellikle ihraç ürünlerimizin potansiyel pazarlara tanıtımında, gerek sergi ve fuar gibi organizasyonlarda sergilenecek malların gerekse alıcılara numune olarak götürülecek malların geçici olarak yabancı ülkeye kabulünde veya bir mesleğin icrası için gerekli malzemenin geçici olarak yurt dışına götürülmesinde gümrük formalitelerinden kurtulmak ve gümrüksüz girişini sağlamak gibi işlevleri olan ATA Karneleri Milletlerarası Ticaret Odası bünyesinde bulunan Dünya Odalar ve Dünya ATA Karnesi Konseyi’nin koordinasyonu altında, kendi ülkelerinde resmi olarak görevlendirildiği beyan edilen kefil kuruluşlar aracılığı ile yürütülmektedir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile yapılan resmi görüşmeler neticesinde söz konusu Ata karnesi ve Tır Karnelerinin Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde verilerek üyelerimizin ihracat ve ithalat yaparken yaşadıkları güçlükleri en aza indirmeyi hedefledik. ATA Karnelerinin Odamız bünyesinden verilmesine katkı sağlayan Birlik Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na bu itibarla teşekkürü bir borç bilirim.

Daha önceki süreçlerde İstanbul ve çeşitli iller kapsamında verilen Ata Karnesi için üyelerimiz artık işlemlerini Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde yaptırabilecek. Önümüzdeki günlerde Odamızdan yürütülecek Ata Karnesi işlemleri için hazırlıklar tamamlanmak üzere.

1 yıl süre ile geçerli olan ve bu bir yıllık süre içinde 4 kez Türkiye'den geçici ihracat işleminde kullanılan Ata karnesi gümrük işlemlerini basitleştirir ve kolaylaştırır. Para ve zamandan tasarruf sağlar.

Sergi ve fuar ürünleri, Tıbbi cihazlar, sanayi eşyası, sanat eserleri, bilgisayarlar, film ekipmanları, fuar standı vb. Kostümler, uydular, yarış atları, bilardo masaları, kuyumculuk eşyaları ve ayrıca aklınıza gelebilecek pek çok eşya ATA Karnesi ile yurt dışına götürülebilir. Gümrük makamları, kişiler, kuruluş ve teşekküller gibi geçici ithalat işlemlerini gerçekleştiren taraflara yarar sağlamak amacıyla oluşturulan Ata Karneleri ile gelen tüm eşyalar için ithalat işlemi sırasında, ne gümrüklerce ne de ithalatçı tarafından başka bir işlem yapılmasına gerek yoktur.  Ata sözleşmesine üye toplam 72 ülke vardır. Üyelerimiz bu ülkelerle dış ticaretini gerçekleştirirken Ata Karne kolaylığından yararlanabilecekler.” ifadelerini kullandı

Anahtar Kelimeler: eşyaların, gümrük, vergisine, tabi, olmadan, geçici
Bu haber toplam 1703 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1956 Elvis Presley yeni şarkısı "Hound Dog" u televizyonda The Milton Berle Show'da tanıttı, Show sırasında yaptığı kışkırtıcı kalça hareketleri o devirde seyirciler tarafından müstehcen bulundu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free