hüseyin
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Resmi olmayan sonuçlara göre Sakarya Milletvekilleri Büyükşehirli sporcular 18’inci Akdeniz Oyunları’nda SAMEK’lerden 10 bin kursiyer mezun oldu GERİ DÖNÜŞÜMCÜLER KÜMELENMEYE HAZIRLANIYOR TRT SANATÇISI ELİF GÜREŞÇİ İLE SATSO KONSERİ SAÜ Devlet Konservatuvarı’na 2 Büyük Ödül Adapazarı´nın Kurtuluşu Kutlandı Bekirpaşa'da İmam Öldürüldü Büyükşehir Belediyesi ulaşım filosunu 21 yeni otobüsle güçlendirdi. ‘Kimse bize esaret zinciri vuramaz
Resmi olmayan sonuçlara göre Sakarya Milletvekilleri
Resmi olmayan sonuçlara göre Sakarya Milletvekilleri
 

Büyükşehirli sporcular 18’inci Akdeniz Oyunları’nda
Büyükşehirli sporcular 18’inci Akdeniz Oyunları’nda
 
Adapazarı´nın Kurtuluşu Kutlandı
Adapazarı´nın Kurtuluşu Kutlandı
 
Bekirpaşa'da İmam Öldürüldü
Bekirpaşa'da İmam Öldürüldü
ARAPOĞLU^DAN ÇARPICI AÇIKLAMA SEL VE  HIZLI TREN GÜZERGAHI
 

ARAPOĞLU^DAN ÇARPICI AÇIKLAMA SEL VE HIZLI TREN GÜZERGAHI

OYA ARAPOĞLU^DAN ÇARPICI AÇIKLAMA SEL VE HIZLI TREN GÜZERGAHI

7 Ağustos 2017 Pazartesi 17:09
Yazdır

SEL VE  HIZLI TREN GÜZERGAHI

Geçtiğimiz hafta yaşadığımız aşırı yağmur nedeniyle meydana gelen su taşmaları bizlere kamu yatırımlarının doğru ve yerinde yapılması gerektiğini  bir kez daha ortaya koymuştur.Henüz proje aşamasında olan Hızlı Tren Güzergahı Sapanca geçişinin bir kez daha incelenmesi gerekmektedir.

Sapanca Gölü'nü  önemli içme suyu kaynağı olması yanında Gölü besleyen bir çok yer üstü ve yer altı su kaynakları bulunmaktadır.Ayrıca yer altı su seviyesi 1.5-2m olup zemine çok yakındır.Bu nedenle yapılan her binada  su basman yüksekliği bırakılır. Sapanca'da Hızlı Tren yolu  zemin kotundan gideceğinden  Keçi Deresi ve Sarp Deresi gibi doğal elemanlarla kesiştiği gibi TEM otoyolu dahil bir çok önemli yolu kesmektedir.

Hızlı tren yolunun her iki tarafı koruyucu elemanlarla kapatılacağından jandarma alt geçidin oradan başlayıp Kuruçeşme mevkiine kadar 3km. boyunca  sınırlayıcı,bölgeyi ayırıcı bir hat oluşacaktır.Kestiği önemli yolların devamlılığını sağlayabilmek için 5 ayrı noktada 400m. uzunluğunda ve 10m. yüksekliğinde  üst geçitler yapılacaktır.Bu durum Sapanca'da görsel ve estetik kirliliğe neden olacaktır.

Hızlı Tren güzergahının Sapanca'ya vereceği zararların yanında hattın yanlış yer seçimi ve yanlış  güzergah belirlenmesiyle ileride olası bir deprem veya sel afetinde  "Hızlı Tren Yolu"nun kendisiden de  zarar göreceği açıktır.

Şöyle ki; Zemin kotundan gideceği belirtilen Hızlı Tren Projesinin kot bilgilerinin olduğu projeye Sapanca Belediyesi dahil henüz hiç bir kurumda ulaşılamadı.Hızlı Tren Yolu Keçi Deresi   2x3m.  beton künk borularla kapatarak  üzerinden  geçtikten sonra,TEM otoyolunun altından zemin kotunun altına inerek geçmekte  ve buradan Sarp Dere yatağından tünele girmektedir.

Oysaki yaşadığımız yoğun yağmur yağışlarında meydana gelen dere taşmalarının çoğu bu şekilde dere üzerine yapılan menfez,köprü,üst geçit gibi sanat elemanlarının yeterli yükseklikte yapılmamasından, dere yataklarının yer değiştirmesinden yada kapatılmasından kaynaklanmaktadır.

Teknik olarak incelediğimizde Keçi Deresi üzerinden geçerken en az 1m. yükseklikten gitmesi gereken Hızlı Tren Yolu 300m. ilerdeki TEM otoyolunun altından nasıl geçecektir? Hızlı tren yolunun TEM otoyolunun altından geçmesi için 10m. yükseklik gereklidir.Bu durumda birinci seçenek olarak Keçi Deresinden 1m. yükselerek giden güzergah aynı kot yüksekliğinden gidecekse TEM otoyolunun yükselmesi gerekecektir.İkinci seçenek olarak Hızlı Tren Yolu TEM otoyolunun altından giderken zemin eksi kotuna inecektir.Bu bölgede yeraltı su seviyesi 1.5-2m. civarındadır.En az 4-5m. eksi kota inmesi gereken Hızlı tren Güzergahı bu alandan nasıl geçecektir.

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da yaşanan metro ve demiryolu hatlarının sular altında kalması  olayı olası bir yoğun yağışta Hızlı Tren Yolunun da akıbeti olacaktır.Bunun en iyi göstergesi de eylül 2015 tarihinde yaşadığımız yoğun yağmur sonucu Hızlı Tren Güzergahının geçtiği bölgelerin aldığı durumdur.Bu alanlar hem Keçi Deresinin hem de DSİ tarafından İslah edilen Sarp deresinin taşması ve dağların betonlaşması sonucu yüzey sularının bu alanda toplanması bu bölgeyi adeta Su Toplama Alanı haline gelmiştir.Yağışın ertesi günü çekilen fotoğraflar bunun en büyük delilidir.

Hızlı Tren Yolunun  zemin kotunun altına inmesi durumunda Sapanca'nın önemli bir kesiminin kullandığı kanalizasyon hattı Demir yolunun 2-3m. üstünde kalmaktadır.Kanalizasyon hatlarının Hızlı tren yolu altına alınması durumunda göl seviyesi kurtarmayacak ve başka sorunlar oluşacaktır.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof.Dr. Veysel EROĞLU’nun yaşanan yoğun yağışlar nedeniyle yaptığı basın toplantısında ”Köprü ve Menfez Yapılmadan Önce DSİ’den Uygunluk Görüşü Alınmalı;İlgili mahalli idarelerin, köprü ve menfez gibi sanat yapıları yapmadan önce DSİ’den uygunluk görüşü alması gerektiğini belirten Prof. Dr. Eroğlu “Yerleşim yerlerinde yapılaşma ile dere kesitleri daraltılmamalı, dere yataklarının üzerlerine bina yapılmamalı, dere yatağına tekniğine aykırı ve izinsiz menfez veya köprü yapılmamalı, dere yatağının üstünün kapatılarak otopark, konut vb. yapılar yapılmamalı yani bu gibi işlemlerle derenin kapasitesi azaltılmamalıdır” açıklamasında bulunmuştur.Açıklığa kavuşturmak istediğimiz durum tam da bu noktadadır.

Amacı sadece İstanbul-Ankara arasındaki seyahati en kısa sürede sürede aşmak olan Hızlı tren yolunun  Sapanca'nın sahip olduğu yer altı ve yer üstü doğal özellikler, sel,deprem vb. Afet durumları göz önünde bulundurularak ilgili kurumlarla  eşgüdüm ve istişare yapılarak, katılımcı bir politika ile güzergah tespitinin yeniden ele alınması gereklidir.

Kamu yatırımlarında  tanık olduğumuz  3.otoyol güzergahında ve Karasu  demiryolu güzergahında yaşadığımız gibi kamulaştırma işleminden sonra uygulama  aşamasında geriye dönüşler yaşanmaması için,ileride telafisi mümkün olmayan  sonuçlar oluşmaması ve kamu yararı ilkesinin doğru ve yerinde kullanılması nedeniyle Hızlı tren  güzergahının  bilimsel ve teknik  veriler altında yeniden değerlendirilmesi gereklidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Anahtar Kelimeler: oya, arapoğlu^dan, çarpıcı, açıklama, sel, hızlı
Bu haber toplam 812 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1975 Soyuz 19 Baykonur Uzay Üssü'nden havalandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
Halı Yıkama
ibo
ism
Adasenotomotiv
Gökhan
şevki
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free