hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
naci
Son Dakika
YKS’ye ücretsiz ulaşım Bölgenin stratejik planı için ortak çalışmaya hazırız Vali Çetin Oktay Kaldırım Söğütlü 3. OSB’yi Ziyaret Etti “Üyelerin ve şehrin menfaatine olacak tüm projelerin yanındayız” “OSB'ler ve Sanayi Tesislerinde Covid-19 Tarama Testleri Başlıyor” ÖZKOǒTAN AVUKATLARA DESTEK: Rektör Savaşan: “Başarılı Öğrencileri Üniversitemize Bekliyoruz” Sakarya, Mesleki Eğitimde Marka Şehir Olma Yolunda TÜRKMER’den Ömer Seyfettin Öykü Yarışması Evden Uzaklaştırma Kararı Evsiz Nüfusu Artırıyor
YKS’ye ücretsiz ulaşım
YKS’ye ücretsiz ulaşım
 
Bölgenin stratejik planı için ortak çalışmaya hazırız
Bölgenin stratejik planı için ortak çalışmaya hazırız
 
Vali Çetin Oktay Kaldırım Söğütlü 3. OSB’yi Ziyaret Etti
Vali Çetin Oktay Kaldırım Söğütlü 3. OSB’yi Ziyaret Etti
 
“Üyelerin ve şehrin menfaatine olacak tüm projelerin yanındayız”
“Üyelerin ve şehrin menfaatine olacak tüm projelerin yanındayız”
ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ SAKARYA ŞUBESİ TARAFINDAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KONFERANSI YAPILDI
 

ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ SAKARYA ŞUBESİ TARAFINDAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KONFERANSI YAPILDI

Anadolu Genlik Derneği Sakarya Şubesi tarafından düzenlenen ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Mücahit Gültekin’in konuşmacı olarak katıldığı ...

19 Şubat 2020 Çarşamba 04:28
Yazdır

ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ SAKARYA ŞUBESİ TARAFINDAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KONFERANSI YAPILDI

Anadolu Genlik Derneği Sakarya Şubesi tarafından düzenlenen ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Mücahit Gültekin’in konuşmacı olarak katıldığı “Türkiye’de Aile Politikaları, Toplumsal Cinsiyet ve Ötesi” konulu konferans Orhangazi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Salonun tamamen dolduğu göze çarparken gençlerin çoğunlukta olduğu gözlendi.

Programın açılış konuşmasını yapan Anadolu Gençlik Derneği Sakarya Şube Başkanı Ali Ahmet Çelik ‘toplumları ifsat edenlerin en büyük davası ve amacı aileyi bozmaktır’ Biliyorlar ki; Aile kurumunun bozulması demek toplumun bozulması demektir. Ailedeki bozulmadan en fazla etkilenense maalesef genç nesiller olmaktadır. Böyle bir ortamda sorunun çözümü uzaklarda değil kendi köklerimizde aranmalı, İstanbul sözleşmesi gibi aile yapımızı bozmaya çalışan her türlü sözleşme ve politikalar sonlandırılmalıdır. Eğitim sistemimiz, Aile yapısının güçlendirilmesi, Değerler eğitimi şefkat ve merhamet temelinde yeniden gözden geçirilmelidir. Bizler Anadolu gençlik derneği olarak bu tarz programlarla farkındalığı artırmaya, unutulanları hatırlatmaya, milli ve manevi değerlerine bağlı bir nesil yetiştirme gayretinde olmaya devam edeceğiz. Diyerek Katılımcıları selamladı

Daha sonra sunumuna başlayan Mücahit Gültekin hoca; Meselenin bir kadın hakları meselesi olmadığını söyledi ve Özellikle kadına yönelik şiddet kavramının araçsallaştırılarak  aile kurumunun hedef alındığının altını çizdi.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği projesinin asıl sahiplerinin amacının  kendi değerlerine dayalı bir toplum inşa etmek olduğunu söyledi.

Toplumsal cinsiyetle ilgili olarak daha önce yaptıkları araştırmaların sonuçlarını paylaşan Gültekin yaptığı konuşmada Avrupa’daki evlilik dışı doğan çocukların sayısına dikkat çekti.

“İzlanda’da evlilik dışı doğan çocuk oranı yüzde 65” diyen Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Mücahit Gültekin; “İzlanda, Dünya Ekonomik Forumu’nun 2012 indeksine göre toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarını en iyi uygulayan ülke. En iyi uygulayan 4 ülkede evlilik dışı doğan çocuk oranı yarıya yakın. Yani her iki çocuktan birisi evlilik dışı dünyaya geliyor. Norveç’in başkenti Oslo’da her iki evden birisinde yalnız insanlar oturuyor. Yani aile bağlarının, akrabalık bağlarının bittiği bir yapıdan bahsediyoruz. Yine bu ülkelerde kadına şiddet oranı her birisinde farklı olmakla birlikte Türkiye’den çok daha düşük değil. Bu ülkelerin kadına şiddet konusunu çözemediklerini görüyoruz” diye konuştu.

2008 ve 2013 yılları arasında Türkiye Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ulusal Eylem Planı hazırlanıp uygulandığını hatırlatan Gültekin, "Bu politikaları en iyi uygulayan ülkelerde sorunun devam ettiği görülürken niçin bu politikalar ülkemizde de ısrarla uygulanmaya devam ediyor?" diye sordu.

Konferans sonunda Anadolu Gençlik Derneği Sakarya Şube Başkanı Ali Ahmet Çelik tarafından konuşmacı Mücahit Gültekin’e hediye takdim edildi.

Anahtar Kelimeler: anadolu, genlik, derneği, sakarya, şubesi, tarafından
Bu haber toplam 4159 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1928 Havacı Amelia Earhart bir uçak ile Atlantik Okyanusu'nu geçen ilk kadın oldu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free