hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
İl Hıfzısıhha Kurulu 20.05.2020 Tarih ve 2020/41 Nolu Kararı İl Hıfzısıhha Kurulu 19.05.2020 Tarih ve 2020/40 Nolu Kararı Kadir Gecesi şifa bekleyen insanlığın müjdecisi olsun Gençler ülkemizin geleceğinin mimarı olacak Büyükşehir 19 Mayıs’ı havadan da kutladı 81 İlde 22.05.2020 İle 26.05.2020 Arasında Uygulanacak Sokağa Çıkma Kısıtlaması Bayram Coşkusunu İstiklal Marşını Okuyarak Yaşattık 81 İl Valiliğine Şehir Giriş-Çıkış Tedbirleri Genelgesi Konservatuvardan 19 Mayıs İçin Zeybekli Kutlama Eğitim Fakültesinin 6 Programı Akredite Oldu
İl Hıfzısıhha Kurulu 20.05.2020 Tarih ve 2020/41 Nolu Kararı
İl Hıfzısıhha Kurulu 20.05.2020 Tarih ve 2020/41 Nolu Kararı
 
Kadir Gecesi şifa bekleyen insanlığın müjdecisi olsun
Kadir Gecesi şifa bekleyen insanlığın müjdecisi olsun
 
81 İlde 22.05.2020  İle 26.05.2020  Arasında Uygulanacak Sokağa Çıkma Kısıtlaması
81 İlde 22.05.2020 İle 26.05.2020 Arasında Uygulanacak Sokağa Çıkma Kısıtlaması
 
Bayram Coşkusunu İstiklal Marşını Okuyarak Yaşattık
Bayram Coşkusunu İstiklal Marşını Okuyarak Yaşattık
AK GENÇLİK GEYVE’DE “KÜRSÜ SENİN SÖZ SENİN” DEDİ
 

AK GENÇLİK GEYVE’DE “KÜRSÜ SENİN SÖZ SENİN” DEDİ

AK Parti Sakarya İl Gençlik Kolları Başkanı Yusuf Demir, Başkan Yardımcıları ve Yönetim Kurulu Üyeleri Geyve ilçesinin Tepecikler Mahallesinde, Geyve İlçe Gençlik Kolları tarafından organize edilen "Genç Kürsü" programında Anayasa Değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili soruları yanıtladı.

5 Mart 2017 Pazar 00:12
Yazdır

AK GENÇLİK GEYVE’DE “KÜRSÜ SENİN SÖZ SENİN” DEDİ

AK Parti Sakarya İl Gençlik Kolları Başkanı Yusuf Demir, Başkan Yardımcıları ve Yönetim Kurulu Üyeleri Geyve ilçesinin Tepecikler Mahallesinde, Geyve İlçe Gençlik Kolları tarafından organize edilen "Genç Kürsü" programında Anayasa Değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili soruları yanıtladı.

 

Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Sisteminin konuşulduğu "Genç Kürsü" programına katılançoğunluğunu  18-25 yaş arasındaki gençlerin oluşturduğu katılımcıların sorularını AK Parti Sakarya İl Gençlik Kolları Başkanı Yusuf Demir, Başkan Yardımcıları, Yönetim Kurulu ve İlçe Gençlik Kolları Başkanı Faruk Koç cevapladı.

 

Açılış konuşmasını yapan AK Parti Geyve İlçe Gençlik Kolları Başkanı Faruk Koç; “Başkanımız Yusuf Demir’e ve ekibine bugün bizlerle birlikte olduğu için ilçe teşkilatımız adına teşekkür ediyorum.” dedi. Başkan Koç, gençlerin ülkenin yönetiminde daha fazla söz sahibi olması gerektiğine dikkati çekerek, "sözü fazla uzatmadan İl Gençlik Kolları Başkanımıza bırakmak istiyorum” dedi.

 

Kürsü Bundan Sonra Gençlerindir
Sakarya İl Gençlik Kolları Başkanı Yusuf Demir, “Bugün daha çok sözü siz gençlere bırakacağız. Genelde gençler bir büyük edasıyla, dayatmacı, tepeden inme, söz ve nasihat dinleyici pozisyona sokuluyor. Biz bunu tamamen değiştiriyoruz. Bu kürsü gençlerin kürsüsüdür. Kafanıza takılan bütün sorulara burada cevap bulabileceksiniz.” şeklinde konuştu.

Genç Kürsüde Soru-Cevap;
Umut Koç: 18-25 yaşında ki bir gencin milletvekili olması için ne kadar bilgi ve tecrübeye sahip olması gerekir ve bu yaşlarda birinin milletvekili seçilmesi doğru mu?


Cevap:Sakarya’mızda yaklaşık 670 bin civarında seçmen var. 18-30 yaş arasında tam 165 bin genç seçmen var. Neredeyse tüm seçmenlerin dörtte biri oranında. Şuan baktığımızda 165 bin genç seçmeni temsil eden, sadece onların sorunlarıyla ilgilenen bir milletvekilimiz var mı? Biz niye kendimizi küçük görelim. Genç bir vekilimiz olsa bizlerin bakış açısını, bizlerin derdini daha iyi anlatamaz mı sizce mecliste. Muhalefet sürekli bu konuyu kaşıyor. Sanki 18 yaşında herhangi bir kapasiteye sahip olunamazmış gibi davranıyorlar. Tarihimize baktığımız zaman bir sürü örnekleri var. 18 yaşında Selçuklu Devleti’nin başına geçen ve Büyük Selçuklu Devleti’ni en geniş sınırlara ulaştıranMelikşah, yine hepinizin bildiği üzere Fatih Sultan Mehmet Han 21 yaşında İstanbul’u fethetmiştir, çağ açıp çağ kapatmıştır.

Gökhan Tiraş: Şuanda darbe anayasasını kullanıyoruz. Peki darbe anayasasını kullanıyorsak neden tamamı değilde 18 madde değişiyor?


Cevap:Aslında biz halkın karşısına çıktığımızda bu darbe anayasasıyla alakalı düşüncelerimiz tamamen değişmesi yönündeydi. Ancak ülkemizde o kadar vesayet o kadar çok kambur var ki, adım atmak çok zor oluyor. Örneğin, anayasa uzlaşma komisyonu kuruldu, partilerde davet edildi, Meclis Başkanımızın bu daveti üzerine yapılan çalışmada ne yazık ki ortak mutabakatta bulunulamadı. Çünkü darbe anayasasıyla kendini özümlemiş oradan güç alan seçkinci, statükocu gruplar, partiler var. Bunlar yüzünden tamamını değiştiremedik. MHP ile uzlaşmamız sonucu sadece 18 maddelik bir değişiklik yapabildik. Hala bazı noktalarda klikler var onları da güçlü anayasa ve güçlü liderle beraber yenerek tamamen sivil ve tamamen milletin belirlediği ve milleti yansıtan bir anayasaya hep beraber kavuşacağız İnşallah.

 

Emre Karalı: Cumhurbaşkanlığı sistemi gelirse Amerika’da ki gibi eyalet sistemimi olacak?


Cevap: Cumhurbaşkanlığı sisteminde eyalet sistemi  diye bir şey kesinlikle yok. Bizim sistemimiz tamamen yerli bir sistem. Bu sisteme benzerörnekler var, Amerika’da ki gibi, Güney Kore’de ki gibi vs. ancak biz kendimize özgü bir anayasa yapıyoruz. Mesela en basitinden Amerika’da Obama döneminde parlamento bütçeyi onaylamadı. Bütçe onaylanmadığından dolayı  2- 3 aya yakın bakanlıklar durdu. Hiç bir şey yapamadılar kilitlendiler. Çünkü anayasalarında parlamento bütçeyi onaylamazsa hiçbir bakanlık harcama yapamaz diye bir durumsöz konusu. Bunun gibi farklı ülkelerden de dersler çıkarılarak şimdi biz kendi anayasamızı yapacağız. Bundan hareketle bütçe onaylanmasa dahi bizim anayasamıza göre sistem tıkanmıyor, geçmiş yılın bütçesi enflasyon farkı uygulanarak geçerli oluyor.Sonuç olarak eyalet sistemi  gibi bir şey kesinlikle yoktur. Yine aynı şekilde iller, valilikler bünyesinde icraatlarını yerine getirecekler.

 

Sistem Tartışmaları Geçmişten Beri Peşimizi Bırakmadı
Demir; “İnsanların hayatında belirli kritik kavşaklar vardır. Aynı şekilde devletlerinde, ülkelerinde kritik kavşakları vardır. Biz tarihimize baktığımız zaman övünebileceğimiz bir geçmişimiz olduğunu görüyoruz. Bildiğiniz üzere özellikle Osmanlı’nın yıkılışı ile beraber yeni bir Cumhuriyet sistemi kuruldu ve Türkiye Cumhuriyeti belirli sistem arayışları ile beraber bugün ki süreçlere kadar geldi.Sistem tartışmaları geçmişten günümüze kadar sürekli devam ediyor. Aynı zamanda kafamızda canlandıracak olursak en küçük birimden en büyük birime kadar sürekli bir sistem tartışması içindeyiz.” Dedi.

 

Demirel, Özal, Yazıcıoğlu, Erbakan, Türkeş Sistem Arayışındaydılar
Demir; “Geçmiş dönemdeki ülke liderlerimizin de yaşamış olduğu sıkıntılar, yürütme, yasama, yargı ile yaşadığı problemler her zaman sistem tartışmalarının önünü açmıştır. Süleyman Demirel başkanlık sisteminin ülkemiz için daha uygun olduğunu, daha sağlıklı yönetilebileceğini defalarca dile getirmiş ve kendisinin buna niyetlenmiş olmasına rağmen bir türlü fırsat bulamamıştır. Yine Anavatan Partisi Genel Başkanı Turgut Özal parlamenter sistemin ve çift başlılığın ülkeye açtığı yaralardan dert yanmıştır. Yine Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı  Merhum Muhsin Yazıcıoğlu, Rahmetli Erbakan Hocamız, Merhum Başbuğ Alparslan Türkeş, hepsi genel hatlarıyla yaşadıkları sıkıntıları görerek, yaşadıkları problemlere binaen sistem tartışmalarında ülkemiz için başkanlık sisteminin daha uygun olduğunu söylemişlerdir.” İfadelerini kullandı.

Ortalama 1.5 Senede 1 Hükümet
Başkan Yusuf Demir; “Biliyorsunuz Amerika yakın zamanda yeni bir başkan seçti. Bu Amerika’nın 45. Başkanıydı. Basit bir hesap yapacak olursak, Amerika 226 yıllık süre içerisinde 45. Başkanını seçmişken, biz ise 1920’li yıllardan bu yana yaklaşık 94 yılda 65. Hükümetimizi kurduk.  Normalde sağlıklı bir sistemde gitmiş olsaydı, örnek veriyorum,  darbeler olmasa, koalisyonlar kurulmasa, hükümetler sağlıklı bir şekilde yönetilse şuanda Başbakanımız Binali Yıldırım’ın 2170 yıllarında görevde olması gerekirken 2017’de görevini 65. hükümetin yöneticisi olarak devam ettiriyor. Ortalama vurduğumuzda 1.5 seneye 1 hükümet düşüyor maalesef.” Dedi.

 

Kapanış konuşmasında “Programa katılım sağlayan, soru soran, dinleyici olarak aramızda bulunan tüm genç kardeşlerimize teşekkür ediyorum.” şeklinde konuşan Demir  “Büyük Türkiye’nin Güçlü Gençliği” olarak her bir ferdimiz kendisini çok iyi yetiştirmelidir, bunu asla ihmal etmemeliyiz.” Dedi.

Anahtar Kelimeler: parti, sakarya, gençlik, kolları, başkanı, yusuf
Bu haber toplam 3388 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
asybil
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1925 Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal'e suikast girişimi gerekçesiyle ölüm cezasına çarptırılan Manok Manukyan idam edildi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free