hilmi
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde son hazırlıklar tamamlanıyor Kardeşlik ve dayanışmayı yaymaya devam edeceğiz Sakarya bölgesel gelişimde öncü olacak Sosyal sorumluluk projesi yüzleri güldürdü Engelli Bireylerin Sorunlarına SATSO'da Çözüm Arandı Sakarya’nın Sosyo-Ekonomik Karnesi Şampiyon Öğrenciler Gururlandırdı Sakaryalı Öğretmenler Zirvede Yerini Aldı SEDAŞ, Meslek lisesi öğrencilerini bilgilendirdi SAÜ Uluslararasılaşma Hamlelerini Sürdürüyor
Sakarya’nın Sosyo-Ekonomik Karnesi
Sakarya’nın Sosyo-Ekonomik Karnesi
 
Sakaryaspor: 1 - Bandırmaspor: 0
Sakaryaspor: 1 - Bandırmaspor: 0
 

Yeni köprü ve duble yol için çalışmalar başladı
Yeni köprü ve duble yol için çalışmalar başladı
 
SİVAS BELEDİYESPOR:1 SAKARYASPOR:1
SİVAS BELEDİYESPOR:1 SAKARYASPOR:1
AB DERİN KRİZE GİRDİ
 

AB DERİN KRİZE GİRDİ

AB Dönem Başkanı Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, AB zirvesinin son bulduğunu ve AB'nin derin bir krize girdiğini söyledi.Juncker, AB bütçesi konusunda 15 saat süren pazarlıklar sonunda uzlaşmaya varılamadığını bildirdi.

18 Haziran 2005 Cumartesi 21:32
Yazdır
Zirve sonunda basın toplantısı düzenleyen Juncker, zirve sırasında yaşananları ''gelecek haftalarda'' anlatacağını, uzlaşma için ''siyasi irade olmadığını'', ''farklı Avrupa zihniyetlerinin çarpıştığını'' belirterek, ''Olup bitenlere acıklı bir şekilde bakıyorum. Utanıyorum'' diye konuştu. Juncker, yarın Kanada ve ABD'de yapılacak toplantılara da aynı utançla gideceğini ima ederken, AB bünyesinde yakın gelecekte bir uzlaşma olacağını sanmadığını ifade etti. ''AB'nin zayıflama süreci tırmanacak'' diyen Juncker, zirvede liderlere ''krizin sandıklarından daha derin olduğunu anlatmaya çalıştığını'', ''bilinçli olmak gerektiğini'' bildirerek, ''Bazıları uzlaşma bulunmasi için istek ve irade göstermedi'' ifadeleriyle özellikle İngiltere'yi hedef aldı. ''AB inşasında başka krizler de yaşandı ama benim bugünkü Avrupa heyecanım ciddi darbe yedi'' diyen Juncker, ''AB, ABD'nin bir şubesi olmaz, bir gün toparlanacaktır. Kötümserliğimiz, başkalarına bağımlı olacağımızı düşünecek kadar ileri gitmemeli'' şeklinde konuştu. Juncker, ''Avrupa'yı sadece bir Pazar olarak gören'' İngiltere'ninAB'den dışlanması olasılığı hakkında düşüncesinin sorulması üzerine, ''birlikte yaşamak çok zor olsa bile, demokrasi ve kurallar nedeniyle bir ülkenin AB'den çıkarılamayacağını'' anlattı. Almanya'nın, 2007-2013 bütçesinde uzlaşma için önemli tavizler verdiğini, Fransa'nın da bu yumuşamayı gösterdiğini belirten Juncker, İngiltere'nin katı tavrını imalı sözlerle eleştirdi. AB'nin belirlediği hedeflerin maddi gereklerini karşılayamayacak duruma getirildiğini, bunun çok düşündürücü ve endişe verici olduğunu belirten Juncker, ''İki vitesli Avrupa fikrine sıcak bakmadığını'' söyledi. Juncker, Dönem Başkanlığı'nı ay sonunda Lüksemburg'dan devir alacak olan İngiltere'nin Dönem Başkanlığı programını 23 Haziran'da, Avrupa Parlamentosu'nda açıklayacağını, kendisinin bu programı dinlemeye gitmeyeceğini söyledi. ''AB bu krizden ve kötü dönemden çıkar ama beni üzen körü körüne risk alıyoruz. Çok kötü bir zamanda büyük vakit kaybediyoruz'' diyen Juncker, ''Cesaretim kırıldı ama AB'yi bugünkü durumunda bırakıp havluatarak AB'ye inananları hayal kırıklığına sürüklememek lazım'' şeklinde konuştu. Juncker, bir gazetecinin, ''AB nereye gidiyor'' sorusuna yanıt olarak, ''Şimdi uyumaya gidiyoruz'' diyerek, ''Avrupa'da AB heyecanınıyaşatabilecekler olduğunu da biliyorum. Bizi destekleyenleri hayal kırıklığına uğratmayacağız'' ifadelerini kullandı. Basın toplantısına katılan AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Durao Barroso, ''Üzgün ve endişeliyiz ama bir çözüm bulacağımıza inanıyorum.AB bugün formda değil'' diye konuştu. Barroso, ''Saklayamayız. Zor durumdayız. Önemli bir fırsatı kaçırdık ama cesaretimizi kırmayacağız'' diyerek Juncker'in hayal kırıklığını paylaştığını ancak duygusal konuşmamak gerektiğini anlattı. Juncker, bu sözler üzerine, ''Evet, cesaretim kırıldı ama AB'nin bu zayıflatılma dönemini elim kolum bağlı seyretmek niyetinde değilim'' dedi.
Anahtar Kelimeler: dönem, başkanı, lüksemburg, başbakanı, jean, claude
Bu haber toplam 3191 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
2005 ÖDP 4. Olağan Kongresi'nde Hayri Kozanoğlu genel başkanlığa yeniden seçildi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
şevki
ibo
ism
Halı Yıkama
engin
Adasenotomotiv
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free