hüseyin
Sakarya Medya :: Sakarya Haber :: Sakarya Portal ::
arif
Son Dakika
OSB’ler istihdam ve ekonomiyi güçlendiriyor Vergi beyannamelerinde son gün 31 Ocak Sakarya'yı sporda marka şehir haline getireceğiz TEKSEN KOLEJİ’NİN MİSAFİRİ UZAY KÜRESİ MEB’ten TIMSS 2019 Uygulamasına Hazırlık Ziyareti KILIÇDAROĞLU’NDAN TANK PALET ÖZELLEŞTİRMESİYLE İLGİLİ 9 SORU Okul Geçit Görevlisi Kimlik Kartlarını Aldılar. Karasu’dan Van’a Kitap Köprüsü kurdular. Büyükşehir Ocak Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. SASKİ’den kar uyarısı
KILIÇDAROĞLU’NDAN TANK PALET ÖZELLEŞTİRMESİYLE İLGİLİ 9 SORU
KILIÇDAROĞLU’NDAN TANK PALET ÖZELLEŞTİRMESİYLE İLGİLİ 9 SORU
 

SASKİ’den kar uyarısı
SASKİ’den kar uyarısı
 
Millet İttifakının Büyükşehir adayı: Dr. Cihan Kolip
Millet İttifakının Büyükşehir adayı: Dr. Cihan Kolip
 
Doğal Gaz Patlaması
Doğal Gaz Patlaması
2023İhracat Hedefinde Malezya’da Ticaret Konuşuldu
 

2023İhracat Hedefinde Malezya’da Ticaret Konuşuldu

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubesi “Malezya’da İş ve Yatırım Fırsatları” adlı programı şube hizmet binasında gerçekleştirdi.

21 Mart 2018 Çarşamba 20:46
Yazdır

2023İhracat Hedefinde Malezya’da Ticaret Konuşuldu

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubesi “Malezya’da İş ve Yatırım Fırsatları” adlı programı şube hizmet binasında gerçekleştirdi.

Programda açılış konuşmalarını MÜSİAD Sakarya Başkanı Yaşar Coşkun, MATRADE Başkanı Idzham Abdul Hamid, Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyon Başkanı Zeki Güvercin gerçekleştirdi.

Ülkesini ve milletini seven işadamlarıyız

Açılış konuşmasını gerçekleştiren MÜSİAD Sakarya Başkanı Yaşar Coşkun, “İlimiz, tarihsel zenginliği, coğrafi konumu, ulaşım olanakları, tarım, sanayi ve hizmet sektörlerinde ülke ekonomisindeki payı ve uygun yatırım koşulları ile Ülkemizin önemli illerinden biri olup, birçok zenginliğe de sahiptir. İlimizin nüfusu genç ve dinamik bir nüfusa sahiptir. Ayrıca Sakarya, İstanbul ve Ankara gibi iki büyük ilimizin yol güzergâhında olması ticaretimiz açısından son derece önemli bir konumdadır.

Öncelikle MÜSİAD olarak bu gibi programları önemsiyor ve destekliyoruz. Dış ticaret dediğimizde benim aklıma her zaman üretim gelmiştir. Çünkü bizi o ülkede temsil edecek olan sattığımız malın kendisi ve kalitesidir. Bunun içindir ki her zaman kaliteli ve katma değeri yüksek ürünler üretmeye çalışmalıyız. Bizler ülkesini ve milletini seven işadamları olarak ihracatımızı geliştirmeli ve ekonomimize katkıda bulunmalıyız. Bu ve benzeri programların ülke ekonomileri hakkında bilgiler edinmemize ve birbirimizle ticaretimizin gelişmesine katkı sağladığına inanıyorum. Ülkemiz ile Malezya arasında politik hiçbir sorunun bulunmaması ve ticari ilişkilerimizin son derece iyi olması iki ülke açısından önem arz etmektedir.” Şeklinde konuştu.

Moderatörlüğünü Ömer Serdar Yeşil’in yaptığı programa konuşmacı olarak ise AGS Danışmanlık Firması Sahibi Abdulkadir Sıcakyüz, DEİK Türkiye-Malezya İş Konseyi Başkanı Süheyla Çebi Karahan ve MATRADE Yetkilisi Eyüp Ulusoy katıldı.

Güneydoğu Asya’nın yükselen yıldızı Malezya

Malezya ülke raporu sunumunu gerçekleştiren AGS Danışmanlık Firması Sahibi Abdulkadir Sıcakyüz, “Malezya’nın sahip olduğu siyasi ve ekonomik istikrar, gelişmiş altyapısı, düşük maliyetli ve verimli işgücü piyasası yatırımcılar açısından cazip fırsatlar sunuyor. Uluslararası standartlar ve kişi başına düşen gelir açısından dünyanın en önemli ülkelerinden biri olan Singapur’a komşu olmasının avantajlarını da kullanan Malezya, önümüzdeki dönemlerde kendi hinterlandındaki ekonomik gücünü daha da arttırmayı hedefliyor.  Malezya, 2020 Vizyonu doğrultusunda attığı orta gelir tuzağını aşma, yüksek teknolojili ve katma değerli bir ekonomiye geçme, gelişmiş altyapısı, nitelikli işgücü yapısı ve yabancı yatırımcılara güven veren ekonomik ve siyasi istikrarı ile ‘Güneydoğu Asya’nın yükselen yıldızı’ konumunda.” Dedi.

Malezya bulunmaz fırsat

Malezya’da iş yatırım fırsatlarından bahseden DEİK Türkiye-Malezya İş Konseyi Başkanı Süheyla Çebi Karahan, “Malezya son dönemde Asya bölgesinin en gözde ülkelerinden biri haline geldi. Bunun sebebi ise Malezya’nın her geçen gün gelişen ticari ekonomik yapısıdır. Son dönem de birçok ülke tarafından yatırım alanı olarak hedef gösterilen ve yatırımların yapıldığı bir ülke olarak Malezya artık önemli bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Çin dâhil olmak üzere gerek Asya ülkeleri gerekse Afrika ve Avrıpa’dan da birçok ülke yatırımlarını Malezya Pazarına çevirdi. Bunun en güzel göstergesi ise Çin’in gerçekleştireceği yeni ticaret yolunun kesiştiği noktalardan birinin Malezya olması, ve bu kapsamda Malezya’ya 30 milyon dolar yatırım yapılmasıdır.” Dedi.

Palm yağı önemli bir etken

Palm yağı ve Malezya’yla olan anlaşmalarımız hakkında bilgi veren MATRADE Yetkilisi Eyüp Ulusoy, “Palm yağı bitkisel bir yağdır. Palm yağının et kısmında palm yağı, çekirdek kısmından palmçekirdiği yağı elde eldilir. Palm yağı mevsimsel değildir. Palm yağı diğer bitkisel yağlara oranla fiyat olarak daha ekonomiktir.

Malezya Asyan ülkeleri arasında Türkiye ile serbest ticaret antlaşması yapan ilk ülkedir. Serbest ticaret antlaşması ile ham ve rafine palm yağının gümrük vergisi oranları düşmüştür. Bu durumda Malezya palm yağının daha çok tercih edilmesine neden olmaktadır.” Şeklinde konuştu.

Ayrıca programa birçok farklı ülkeden yatırımcı ve işadamları katılım gösterdi. Programda ‘Malezya Ülke Raporu Sunumu’, ‘Malezya’da Nasıl İş Yapılır’, ‘Malezya –Türkiye arasında KOBİ’lerin rolü ve KOBİ’ler için mevcut fırsatlar’ konuları kapsamında katılımcılara gerekli bilgiler sunuldu.

İnteraktif tarzda gerçekleşen programda MÜSİAD üyeleri Malezya ile ilgili merak edilenleri panelistlere yöneltti. Program sonunda MÜSİAD Sakarya Başkanı Yaşar Coşkun, MÜSİAD Sakarya Başkan Vekili Salih Bakkaloğlu ve MÜSİAD Sakarya Başkan Yardımcısı Mustafa Gavasoğlu dünyanın farklı ülkelerinden programa katılım sağlayan Malezyalı katılımcılara hediyelerini takdim etti.

Anahtar Kelimeler: müstakil, sanayici, işadamları, derneği, müsiad, sakarya
Bu haber toplam 1239 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Aksoy Ticaret
Yazarlar
Anket
En Çok Hangi İçecekleri Seviyorsunuz?
Gazlı İçecekler
Meyva Suları
Sıkma Meyva Suları
Hiçbiri
engin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1963 Türkiye Spor Yazarları ve Spor Kulübü Derneği kuruldu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
memur alımları, kpss, memur, memurlar Copyright © 2003 Sakaryamedya.com Tüm Hakları saklıdır.
l E-mail: destek@sakaryamedya.com


Yazılım: Haber Sitesi Kur
Halı Yıkama
ibo
ism
Adasenotomotiv
engin
şevki
salon
ali
Ping your blog, website, or RSS feed for Free